01.12.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/2xWilfinger).
Je to samotár a individualista, ktorý veľmi urputne bráni svoje územie. Spoznáme ju podľa charakteristickej oranžovo-červenej škvrny na hrudi a krásne zaspievaných melódií. Červienka, pretože o nej hovoríme, je malý vtáčik, ktorý môže úspešne žiť v našej záhrade.
Ako vyzerá červienka?
Červienka obyčajná je malý vták, ktorého rozmery môžu pripomínať vrabca. Jeho telo môže dosiahnuť dĺžku cca 14 cm a hmotnosť tohto vtáka je cca 14-18 g. Okrem toho má červienka pomerne tenký, ale veľmi pohyblivý chvost.
Kde nájdete červienku?
Hniezda si červienky stavajú v hustých kríkoch a trávach, blízko zeme a niekedy dokonca aj na zemi samotnej. Červienka si z listov a koreňov stavia hniezdo, ktoré následne obloží machom, takže jej domov je veľmi dobre maskovaný. Ako hniezdisko si často vyberá staré záhrady a parky.
Ako prilákať červienku na kŕmidlo?
Červienky sú sťahovavé vtáky, a preto sa niektoré z nich rozhodnú na zimu presťahovať do teplejších krajín, no zaujímavé je, že červienky zo severnej Európy prichádzajú na zimu na Slovensko.
Červienky vo všeobecnosti jedia hmyz a jeho larvy a potravu hľadajú v kríkoch. Nepohrdnú ani slimákom, a tak môžu v záhrade zohrať užitočnú úlohu, znížiť riziko, že nám rastliny zničí spomínaný mäkkýš.
Na jeseň a v zime je pre červienku oveľa ťažší prístup k hmyzu, preto v jej jedálničku dominujú semená a plody.
- Ak chceme červienku počas zimy nakŕmiť, musíme si uvedomiť, že tento vták nemá rád vysoko zavesené kŕmidlá.
- Vhodné jedlo pre červienku bude zahŕňať: slnečnicové semienka, hrozienka, ovsené vločky, drvené jablká, čučoriedky a jarabinu. Jednou z najväčších pochúťok červienky sú sušené múčne červy. Ľahko ich kúpime v zverimexe.
Kedy a ako kŕmiť vtáky?
Špecialisti informujú, že najdôležitejšie pri pomoci vtákom v zime je nepretržité prikrmovanie. Dôslednosť môže určovať rozdiel medzi životom a smrťou zvierat, pretože sú silne naviazané na poskytovanú podporu. Niekoľkonásobné poskytnutie potravy stačí na to, aby vtáky začali identifikovať konkrétne miesto so zdrojom potravy. Zastavenie kŕmenia by bolo nezodpovedné, pretože hladné zvieratá, namiesto hľadania potravy bude plytvať časom a energiou čakaním na pomoc, ktorá nepríde.
Vtáky by sme rozhodne nemali kŕmiť chlebom, pretože to spôsobuje napr. hnačka a acidóza. Prestaňme podávať aj jedlá, ktoré sú napr. plesnivé, a to hovoríme o spomínanom pečive či zelenine.
Vtáky nekŕmime ani solenými výrobkami, napr. solené orechy, slaninka, slaný chlieb. Podobne nesmieme podávať tepelne neupravený jačmeň a iné obilie a krúpy, ktoré napučiavajú v tráviacom trakte. Pri prvých náznakoch jari prestávame prikrmovať vtáky.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Ako prilákať ďatľa na kŕmidlo? Jedna pochúťka bude pôsobiť ako magnet
Nenechajte sa oklamať smutnými očami srnky. Dokáže úplne vykradnúť pozemok
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.