1.12.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Alena Gavrilchik).
Starostlivosť o tuje na jeseň je rozhodujúca pre ich stav na jar. Hoci mnohých ľudí tento postup prekvapí, oplatí sa zabezpečiť pravidelné zalievanie vašich stromov pred zimou. Podľa odborníkov sa oplatí sledovať okrem kalendára aj predpoveď počasia. Zimná zálievka môže rastlinu aj výrazne posilniť, ak je splnená jedna podmienka.
- Zalievanie rastlín na jeseň pred príchodom mrazov, ktoré im zabránia nadobro prijímať vodu cez koreňový systém, je tajnou cestou ku kráľovským a hustým tujam v záhrade.
- Tento šikovný trik by sa mal stať zvykom. Keď pôda zostane zamrznutá, tuja nemá ako prijímať vodu – preto jej musíte zabezpečiť hydratáciu pred krutou zimou.
- Odporúča sa tiež naplánovať jednu výdatnú zálievku už v januári, keď to počasie dovolí. Takto ošetrované rastliny vás na jar prekvapia a vytvoria množstvo nových a krásnych výhonkov.
Tuje už roky kraľujú v slovenských záhradách ako okrasné dreviny a živé ploty. Nie je to prekvapujúce, pretože rastú pomerne rýchlo, majú krásnu farbu a habitus a sú to vždyzelené rastliny. Okrem toho nie sú veľmi drahé, čo z nich robí najobľúbenejšiu voľbu rastlín na živý plot. Aby však boli zdravé a zelené, potrebujú minimum pozornosti.
Starostlivosť o tuje na jeseň
V novembri a začiatkom decembra, v závislosti od poveternostných podmienok, sa stále oplatí dávať pozor na jednu vec pri vašich výsadbách. Ak budete dbať na tento detail, rastlina sa vám na jar určite odvďačí výbornou kondíciou a vzhľadom. Vyhnete sa aj častému problému s hnednutím ihlíc.
Ukázalo sa, že nič nepôsobí na vaše rastliny tak dobre ako správna príprava na zimu. Zalievanie tují v novembri a pri priaznivom počasí a pozitívnych teplotách aj začiatkom decembra je veľmi často prehliadaným prvkom starostlivosti. Aj keď sa ochladí, pokiaľ nie sú mrazy, pôda okolo tují by nikdy nemala byť vyschnutá. V rozpore so zdaním potrebujú tieto rastliny (ako aj iné) pred zimou veľa vody. Po definitívnom nástupe mrazov koreňový systém nemá ako prijímať vodu. Výsledkom tohto zimného sucha je najčastejší problém ihličnanov – hnednutie. Keď si rastlina vytvorí dostatočné zásoby vody, bez problémov prežije náročnejšie zimné týždne a na jar rýchlo ožije.
Zimné zavlažovanie tují
Podľa niektorých záhradkárov je dobré naplánovať aspoň jedno zimné zalievanie, napr. v januári, keď to počasie dovoľuje a teploty stúpajú. Keď príde odmäk a už nie sú žiadne náznaky dažďa alebo mrazu – zalejte svoje vždyzelené rastliny. Na jar sa vám určite poďakujú a neumrú od fyziologického sucha.
Ochrana tují pred mrazom
O ochranu mladých stromčekov a mulčovanie sa oplatí starať aj bez ohľadu na vek rastliny. Mulčovanie je vždy výborný nápad, a to nielen v zime. Vrstva materiálu rozprestretá na zemi pomáha chrániť rastliny pred mrazom a zabraňuje rýchlej strate vlhkosti z pôdy, čo je dôležité počas celého roka. Pri použití kôry alebo iného materiálu dodržiavajte vzdialenosť približne 10 cm od kmeňa, aby ste zabránili neúmyselnému hnitiu.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.