03.12.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Roman Nerud).
Snívate o vlastnej záhrade? Máme pre vás dobrú správu: môžete si ju vytvoriť, aj keď bývate v malom byte v paneláku. Využite okenný parapet a užívajte si prekrásnu zeleň po celý rok.
Ako založiť parapetnú záhradku?
Založenie parapetnej záhradky nie je zložitá úloha. Predtým, ako si kúpite prvé rastliny, sa však oplatí myslieť na niekoľko základných vecí. Uľahčíte si tak úlohu a zabezpečíte, že vami vybrané kvety budú lepšie rásť a tiež bujnejšie kvitnúť. Ako založiť parapetnú záhradku?
V prvom rade zvážte, aký parapet si vybrať. Najlepší bude južný alebo východný – na tie dopadá najviac slnečného svetla. Ak je však váš byt orientovaný na sever alebo západ, nebojte sa. Aj tam môžete pestovať záhradku – len si vyberte rastliny, ktoré nepotrebujú veľa svetla a slnka.
V ideálnom prípade by pod parapetom, na ktorom si zakladáte záhradku, nemal byť žiadny radiátor. Dodatočné vykurovanie v zime spôsobí rýchlejšie vysychanie pôdy v kvetináčoch. V situácii, keď je pod každým parapetom umiestnený radiátor, často kontrolujte stav pôdy. Rastliny zalievajte vždy, keď vyschnú, a zelené časti častejšie kropte.
V lete je dobré zakryť okno, na ktorom ste založili záhradku, tenkou záclonou alebo závesom. Takto zabezpečíte rastlinám prístup slnečného svetla a zároveň minimalizujete riziko spálenia slnkom alebo popálenia listov. Pozornosť venujte aj veľkosti okenných parapetov. Platí jednoduché pravidlo: čím širší parapet, tým lepšie! Budete môcť na ňom umiestniť viac rastlín a bude na ňom dostatok miesta aj pre väčšie druhy.
Aké rastliny si vybrať do parapetnej záhradky?
Už ste si vybrali parapet a kvetináče, ktoré poskytnú ochranu vašim rastlinám a krásnu dekoráciu vašej izby? Potom je čas premyslieť si, aké rastliny si vybrať do parapetnej záhradky.
Po prvé, môžete sa rozhodnúť pre okrasné rastliny. Dobre sa hodia farebné listnaté rastliny (napr. begónie, zelence) aj kvitnúce druhy (orchidey, africké fialky, miniatúrne ruže). Zaujímavým nápadom bude spestriť vašu stálu expozíciu sezónnymi rastlinami. Na jar môžete do domácej záhrady pridať črepníkové tulipány, na jeseň vresy alebo aksamietnice a na Vianoce vianočné ruže.
Po druhé, oplatí sa založiť bylinkovú záhradku na okennom parapete (najmä na kuchynskom). Čerstvá mäta, bazalka, oregano alebo tymián krásne voňajú a budú užitočné aj pri varení mnohých jedál. Aké rastliny si ešte môžete vybrať do svojej parapetnej záhradky? Čo tak zeleninu? Veľmi úspešné je domáce pestovanie šalátu, pažítky, reďkovky a žeruchy.
Ako pestovať parapetnú záhradku?
Na čo treba myslieť pri pestovaní rastlín doma? Ako pestovať parapetnú záhradku? Všetko závisí od toho, pre aké rastliny sa rozhodnete. Niektoré budú potrebovať časté zalievanie, kropenie listov alebo ich utieranie vlhkou mäkkou handričkou. Iné stačí zalievať len raz za čas a pravidelne kontrolovať, či sú stále krásne a či sa na ich listoch alebo kvetoch nevyskytujú žiadne príznaky chorôb alebo škodcov.
Nezabudnite, že rovnako ako záhradné rastliny, aj izbové rastliny treba pravidelne hnojiť. Oplatí sa tiež zaobstarať si kvalitnú zeminu a rašelinu a piesok na jej doplnenie (ak si vaše rastliny takéto doplnky vyžadujú).
Nakoniec venujte pozornosť výberu kvetináčov. Najobľúbenejšie sú plastové alebo keramické. Oba typy kvetináčov sú dostupné v mnohých farbách a tvaroch – na parapete si tak môžete vytvoriť jedinečné kompozície rastlín. Pred kúpou kvetináča však vždy zvážte nielen estetické, ale predovšetkým praktické hľadisko. Kvetináč by mal byť stabilný a dostatočne hlboký, aby sa doň zmestili korene vami vybranej rastliny.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Sedem účinných rastlín proti komárom. Umiestnite ich na parapet
Tieto rastliny preneste pred mrazmi do interiéru. Prežijú ďalšiu sezónu a budú krásne kvitnúť
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.