3.12.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Geinz Angelina).
Cievna pokožka je problém, s ktorým sa stretáva mnoho ľudí. Cievna pleť sa vyznačuje zvýšeným výskytom malých krvných cievok. To sa prejavuje aj začervenaním. Najmä na tvári. Odkiaľ pochádza problém cievnej pokožky? A ako sa o ňu možno postarať?
Cievna pokožka je veľmi jemná a vyžaduje si osobitnú starostlivosť. Čo sa dá urobiť, aby sa minimalizoval výskyt cievok na pokožke?
Cievna pokožka. Aké sú jej vlastnosti?
Čo je to cievna pokožka? Cievna pokožka sa vyznačuje zvýšenou viditeľnosťou malých krvných cievok. Ľudia s kuperóznou pokožkou si môžu všimnúť viac alebo menej viditeľné začervenanie alebo sčervenanie. Najmä na tvári.
Potrebné je zdôrazniť, že nejde o kožné ochorenie v pravom slova zmysle. Hoci cievna pleť môže byť pomerne problematická, najmä pre ženy. Problém kuperóznej pleti môže byť dôsledkom rôznych faktorov. Je ťažké určiť jedinú príčinu, ktorá za ním stojí.
- Za cievnatú kožu sú veľmi často zodpovedné gény. Ak rodičia bojujú s cievnou pokožkou, je veľmi vysoká pravdepodobnosť, že aj deti budú potom ohrozené vznikom tohto problému.
- Za problém cievnej pokožky však nie sú zodpovedné len gény. Môže ho spôsobiť aj nízka elasticita kože. Tá spôsobuje, že kapiláry sú náchylnejšie na rozširovanie.
- Treba tiež poznamenať, že cievna pokožka môže súvisieť aj s vonkajšími faktormi.
- Sčervenanie kože môže byť výraznejšie pri náhlej zmene okolitej teploty. U mnohých ľudí sú cievy napríklad viditeľnejšie pri vstupe z chladnej do teplej miestnosti alebo naopak.
- Nezanedbateľný je aj vplyv UV žiarenia na pokožku. Slnečné lúče môžu viesť k poškodeniu malých ciev. Tým sa rozšíria a sú viditeľnejšie.
- Ďalším problémom, ktorý stojí za zmienku, je strava. Konzumácia niektorých potravín (vrátane alkoholu, kávy a korenín) môže tento problém tiež zhoršiť.
- Kuperózna pleť je citlivejšia na látky obsiahnuté v niektorých kozmetických prípravkoch. Preto je dôležité vyberať si správne produkty na každodennú starostlivosť o pleť.
- Veľký význam má napríklad aj stres. Počas stresovej situácie sa produkujú hormóny. Tie spôsobujú sťahovanie a následné náhle rozšírenie ciev. To je najčastejšie vidieť na tvári.
- Hormonálne poruchy tiež ovplyvňujú stav ciev a prispievajú k zhoršeniu problému.
Starostlivosť o cievnu pokožku. Akú kozmetiku používať a na čo si dávať pozor?
Hoci cievna pokožka sama o sebe nie je ochorenie, špeciálna starostlivosť o cievnu pokožku je nevyhnutná a nemala by sa opúšťať.
- Správna kozmetika a preventívne opatrenia môžu výrazne znížiť výskyt ciev na pokožke. Tým potom zlepšiť jej stav a vzhľad.
Ako sa mám starať o cievnu pokožku? Starostlivosť o cievnu pokožku je založená predovšetkým na používaní kozmetiky so správnym zložením.
Medzi účinné látky odporúčané na každodennú starostlivosť o cievnu pleť patria:
- vitamín C – má antioxidačné vlastnosti, zosvetľuje zafarbenie a kapiláry sú potom vďaka nemu silnejšie a menej viditeľné
- panthenol – hydratuje pokožku, upokojuje podráždenie a má aj silný regeneračný účinok
- niacínamid – vyrovnáva tón pleti a výrazne zmierňuje začervenanie aj zmenu farby
- ceramidy – chránia pokožku pred stratou vody a udržiavajú správnu úroveň vlhkosti
- kyselina hyalurónová – hĺbkovo hydratuje pokožku a zlepšuje jej pružnosť
- rastlinné výťažky (napríklad aloe vera) – upokojujú podráždenie a pôsobia protizápalovo
Keďže pokožka je veľmi citlivá a jemná, starostlivosť o ňu môže byť náročná.
- Na zvýšenie ochrany cievnej pokožky pred škodlivými vonkajšími faktormi je dôležité siahnuť po hĺbkovo hydratačných prípravkoch. Najlepšie takých, ktoré sú určené špeciálne pre kuperóznu pokožku.
- Osobitnú pozornosť treba venovať aj ochrane pred slnkom. Preto je opaľovací krém absolútnou nevyhnutnosťou pri každodennej starostlivosti o pokožku.
- Mali by ste tiež aj analyzovať svoj jedálniček. Zdržte sa produktov, ktoré môžu tento problém zhoršiť.
Problém cievnej pokožky sa nedá úplne odstrániť. Správnou starostlivosťou môžete výrazne zlepšiť vzhľad svojej pokožky a vlastné pohodlie.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.