06.12.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/wildtravel).
Rozkrojené jablko priláka do záhrady jedného z najkrajších spevavcov – drozda. Tento neobyčajný „džezmen“ vtáčieho sveta nielenže poteší svojím melodickým spevom, ale zároveň pomáha udržiavať rovnováhu v záhrade. Zoznámte sa s týmito fascinujúcimi vtákmi bližšie. Zistite, čím sa živia a čomu sa pri ich kŕmení v zime vyhnúť.
Drozd čierny – skutočný džezmen medzi vtákmi
Drozd čierny (Turdus merula) je druh stredne veľkého vtáka z čeľade drozdovitých. Samce sa vyznačujú úplne čiernym operením s jasne žltooranžovým zobákom a očnými viečkami. Samičky už majú maskovanejšie sfarbenie, ich perie je v rôznych odtieňoch hnedej. Drozd čierny je pravidelným návštevníkom parkov a záhrad. V strednej Európe časť populácie na zimu opúšťa hniezdiská a migruje do južnej Európy a severnej Afriky. Jedným z najpoznávanejších znakov drozda čierneho je jeho nádherný spev s charakteristickým zvukom pripomínajúcim vysoké tóny alebo flautu.
Drozd čierny je jedným z najcharakteristickejších vtákov Európy. Je známy svojím melodickým spevom, ktorý mnohí ornitológovia prirovnávajú k džezu pre jeho zložitosť a improvizačný charakter. Samce drozdov čiernych niekedy začínajú spievať už koncom februára, ale aktívne sú najmä na jar a v lete. Repertoár ich zvukov je mimoriadne bohatý, čo z nich robí skutočných hudobníkov vo vtáčom svete.
Kde spia drozdy?
Drozdy sú teritoriálne vtáky a väčšina z nich sa zdržiava vo svojich revíroch počas celého roka. Na noc si drozdy vyberajú husté húštiny, stromy alebo hniezda ukryté na odľahlých miestach. V mestách môžu využívať prístrešky alebo altánky, ktoré im poskytujú úkryt pred vetrom a predátormi.
Nájsť si bezpečný úkryt je veľmi dôležité najmä v zime, pretože dlhé a chladné noci pre nich predstavujú veľkú výzvu. Drozdy čierne majú vtedy málo času na hľadanie potravy, pretože dni sú v tomto období krátke. Preto ak nájdu kŕmidlo s vhodnou potravou, držia sa pri ňom počas celej zimy.
Čím sa živia drozdy? Ako ich v zime prilákať do záhrady?
Strava týchto vtákov je veľmi pestrá. Až do hniezdneho obdobia sa drozdy živia takmer výlučne živočíšnou potravou vrátane hmyzu, pavúkovcov, dážďoviek a slimákov atď. Ide o potravu bohatú na bielkoviny, ktoré sú nevyhnutné počas odchovu mláďat. Záhradkári preto drozdov veľmi oceňujú, pretože regulujú početnosť škodcov.
Od polovice mája však do jedálnička drozdov patria aj bobule, ríbezle a iné mäkké ovocie. V zime v ich jedálničku dominujú okrem iného plody jarabiny, šípky a bazové bobule. Keď snehová pokrývka sťažuje prístup k prirodzenej potrave, drozdy sa hrnú do kŕmidiel v záhradách.
Ak chcete v zime do záhrady prilákať drozdov, jednoducho vyložte ovocie, napríklad jablká alebo hrušky, rozkrojené na polovicu. Šťavnaté ovocie im nielen chutí, ale je aj ľahko dostupnou alternatívou počas náročného zimného obdobia. Drozdy nemajú chuť na obilné zrná alebo tuk, takže ich prítomnosť nepriláka vtáky ku kŕmidlu.
Okrem toho nedávajte drozdom kúsky plesnivého ovocia, pretože to môže vážne ohroziť zúfalé vtáky. Takýto odpad je najlepšie vyhodiť do koša na biologicky rozložiteľný odpad.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Ako odradiť škorce zo záhrady? Prestanú plieniť čerešne
Škodcov jedia na kilá. Pozvite do záhrady užitočné vtáky
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.