10.12.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/ReaLiia).
Varí vaša kanvica vodu čoraz dlhšie a na jej dne sa objavuje biely povlak? To je znamenie, že je čas bojovať proti vodnému kameňu vo vašom spotrebiči. Odkiaľ sa vlastne vodný kameň berie? Aké sú osvedčené domáce prostriedky, aby vaša kanvica vyzerala opäť ako nová? Tu je niekoľko tipov.
Kanvica je jedným z najpoužívanejších spotrebičov v našich kuchyniach. Časom sa jej vnútro môže pokryť nevzhľadnými usadeninami, ktoré ovplyvňujú chuť pripravovaných nápojov a výkon samotného spotrebiča. Tento problém sa týka najmä ľudí žijúcich v oblastiach, kde sa voda vyznačuje vysokou tvrdosťou. Ako sa s touto nepríjemnou záťažou vysporiadať?
Vodný kameň v kanvici – odkiaľ sa berie a aké je riziko?
Nepríjemný vodný kameň v rýchlovarnej kanvici je výsledkom usadzovania minerálov, ktoré sa nachádzajú v tvrdej vode, vo vnútri zariadenia. Pri ohrievaní vody sa minerály zrážajú a vytvárajú usadeniny na stenách a dne kanvice. Tvrdá voda pochádza najmä z oblastí, kde pôda obsahuje veľa vápenca alebo dolomitu, ktoré obohacujú vodu o tieto zlúčeniny.
Vodný kameň sám o sebe nie je zdraviu škodlivý, ale môže ovplyvniť chuť nápojov a výrazne znížiť výkon spotrebiča. Okrem toho znižuje účinnosť ohrievača v kanvici, a to vedie k vyššej spotrebe energie a dlhšiemu času varenia. Pravidelné odstraňovanie usadenín nielenže zabraňuje poruchám, ale tiež predlžuje životnosť kanvice.
Ako odstrániť vodný kameň z kanvice pomocou octu?
Ak chcete kanvicu vyčistiť touto metódou, musíte si pripraviť roztok 1:1 pozostávajúci z octu a vody. Do kanvice štandardnej veľkosti nalejte 250 ml octu a 250 ml vody. Roztok by sa mal potom v kanvici prevariť a nechať pôsobiť približne 15-30 minút, aby kyselina octová mohla rozpustiť vodný kameň.
Po uplynutí tejto doby môžete roztok vyliať a kanvicu niekoľkokrát dôkladne vypláchnuť vodou, aby ste sa zbavili octového zápachu. Pred ďalším použitím spotrebiča je tiež dobré prevariť v kanvici čistú vodu a vyliať ju.
Odvápňovanie kanvice – ďalšie domáce prostriedky
Ak nemáte po ruke ocot alebo uprednostňujete iné metódy, môžete použiť kyselinu citrónovú. Jednoducho nasypte dve čajové lyžičky kyseliny do kanvice, zalejte vodou a nechajte zovrieť. Po 15 až 30 minútach státia by sa mal vodný kameň v kanvici rozpustiť. Potom kanvicu jednoducho vypláchnite vodou. Kyselina citrónová má jemnejší zápach ako ocot, takže jej používanie je príjemnejšie.
Ďalším dobrým riešením je použitie sódy bikarbóny. Dve čajové lyžičky sódy bikarbóny nasypte do kanvice s vodou a nechajte zovrieť. Sóda bikarbóna pôsobí podobne ako kyselina citrónová, neutralizuje usadeniny a osviežuje vnútro kanvice.
V prípade väčších usadenín môžete použiť kombináciu sódy bikarbóny a octu – najprv prevarte vodu so sódou bikarbónou a potom pridajte ocot. Po odstránení vodného kameňa ktoroukoľvek z týchto metód nezabudnite kanvicu dôkladne vypláchnuť, aby ste zabránili zvyškovému zápachu a chuti.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Namažte ním vodovodný kohútik a vodný kameň bez stopy zmizne. Funguje zakaždým
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.