10.12.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/DimaBerlin).
Počas zimných mesiacov nám často chýba čerstvá zelenina priamo z vlastnej záhrady alebo balkóna. Uhorky, hoci sú zdravé a chutné, nie sú vždy to, na čo máme chuť. V tomto prípade sa oplatí staviť na pestovanie ovocia na parapete. Niektoré z nich, vrátane paradajok, možno pri správnej starostlivosti pestovať aj v zime. Ako to urobiť, aby ste si mohli vychutnať červené pochúťky? Odporúčame, na čo treba myslieť.
Pestovanie paradajok v zime sa môže zdať ako nezvyčajný nápad, ale ak máte priestor na založenie kvetináča, stojí to za pokus – umožní vám to prístup k čerstvým plodom. Je to tiež skvelá možnosť na zdokonalenie vašich záhradníckych zručností.
Ktoré paradajky možno pestovať v zime?
Nie všetky paradajky možno pestovať doma. Cherry paradajky a samoopelivé odrody budú rásť v kvetináči na parapete. Tieto plody sú malé a odolné voči rôznym chorobám, takže majú šancu rásť a rodiť aj v domácich podmienkach.
Pestovanie paradajok v zime – kde začať?
Keď ste si vybrali miesto a druh paradajok, musíte ich začať pestovať. Ako začať? Zapamätajte si tieto kroky:
- Výsev semien – vybrané semená umiestnite do malých nádob naplnených zeminou. Dobre poslúži zmes záhradnej pôdy s kompostom a pieskom. Zasadené semená by sa mali zľahka zasypať zeminou a pravidelne kropiť vodou.
- Presádzanie – keď paradajky vyklíčia, presaďte ich do väčších kvetináčov.
- Svetlo – kvetináče by mali mať prístup k svetlu. Mali by byť orientované na juh. Užitočné sú aj LED svetlá – najmä ak sú dni zamračené. V prípade viacerých kvetináčov často stačí jedna trochu väčšia lampa.
- Pestovanie plodín – paradajky by mali stáť v miestnosti, kde sa nebudú otvárať okná, a nemali by byť vystavené prievanu. Plody sa cítia dobre pri teplote 19 až 22 stupňov °C. Dobrú voľbu predstavuje aj pravidelné prihnojovanie sadeníc.
Keď sa objavia kvety, na zvýšenie úrody môžete rastlinou jemne potriasť alebo použiť štetec na prenášanie peľu. Nezabúdajte na pravidelné otáčanie rastliny, aby sa zabezpečilo rovnomerné osvetlenie.
Ako si vybrať LED lampu na pestovanie paradajok v zime?
Svetlo je nevyhnutnou súčasťou vývoja rastlín. V zime musíte zabezpečiť jeho umelé zdroje – najmä počas zamračených dní. Na tento účel dobre poslúžia LED lampy určené na pestovanie rastlín. V závislosti od počtu sadeníc musíte zvoliť taký počet lámp, aby mali paradajky rovnomerný prístup k svetlu. Lampy umiestnite vo vzdialenosti 20 až 40 cm od listov. V prípade veľmi vysokých sadeníc sa môžete spoľahnúť na medziradové osvetlenie. Rajčiaky potrebujú 12 až 16 hodín prístupu svetla, aby dobre rástli. Po zohľadnení počtu slnečných hodín v danom dni by sa malo zapnúť umelé osvetlenie. V zime trvá deň v priemere 8 až 9 hodín, ale často je zamračené a svetlo sa k rastline nedostane.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Nevyhadzujte plesnivé paradajky. Skrývajú v sebe to najcennejšie. Je to prínos pre vašu peňaženku
Rozpustite vo vode a zalejte. Paradajky ešte nikdy neboli také sladké. Nájdete ho v kuchyni
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.