10.12.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/New Africa).
Máte za sebou náročný deň v novom byte, na služobnej ceste alebo u príbuzných, no spánok stále neprichádza? Nie ste sami. Vedci zistili, že váš mozog reaguje na nové prostredie tak, ako keby čakal útok predátora. Výskum publikovaný na mentalfloss.com odhalil fascinujúci fenomén, ktorý sa nazýva „efekt prvej noci“.
Čo je efekt prvej noci?
Zaspať na novom mieste môže byť nočnou morou, doslova. Vedci z Brown University v štúdii z roku 2016 zistili, že prvá noc na neznámom mieste je pre náš mozog výnimočne náročná. Prečo? Pretože jedna polovica nášho mozgu zostáva v režime pohotovosti. Tento jav, známy aj ako „polovičný spánok“, je inšpirovaný stratégiou prežitia, ktorú poznáme u niektorých zvierat, ako sú delfíny, morskí levy alebo kačky.
Spánok s jedným okom otvoreným: Lekcia od zvierat
Zvieratá v nebezpečných prostrediach, ako sú belugy alebo kačky, praktizujú tzv. unihemisferický pomalovlnový spánok (USWS). To znamená, že jedna polovica ich mozgu spí, zatiaľ čo druhá zostáva bdelá. U kačiek na konci radu si môžete všimnúť otvorené oko – práve to je napojené na bdelú hemisféru, ktorá stráži pred predátormi.
Čo je pre zvieratá otázkou prežitia, sa u ľudí mení na nepríjemnosť. Nový hotelový izba, byt či dokonca hosťovská izba u príbuzných – váš mozog ich môže nesprávne vyhodnotiť ako potenciálne nebezpečenstvo.
Vedci odhalili: Ľudský mozog má svoj „USWS Lite“
Štúdia Brown University zapojila 35 dobrovoľníkov, ktorí spali v laboratóriu počas dvoch nocí s týždňovým odstupom. Vedci merali aktivitu ich mozgových hemisfér a zistili, že počas prvej noci bola ľavá hemisféra aktívnejšia a citlivejšia na nové zvuky. Pri druhej návšteve laboratória sa spánok vyrovnal a obe hemisféry ukazovali rovnakú úroveň relaxácie.
Podľa vedkyne Yuka Sasaki je tento „mini-systém“ pravdepodobne pozostatkom evolučných mechanizmov, ktoré nám kedysi pomáhali prežiť v neznámom a nebezpečnom prostredí.
Často cestujete? Máte výhodu!
Dobrá správa je, že náš mozog je veľmi flexibilný. Ľudia, ktorí často spia na rôznych miestach, si môžu svoj mozog trénovať na prekonanie tohto efektu. Skúsení cestovatelia tak môžu získať pokojnejší spánok, aj keď sú v cudzom prostredí.
Budúcnosť spánkového výskumu: Riešenie na dosah?
Tím vedcov z Brown University plánuje ďalšie experimenty, ktorých cieľom je nájsť spôsob, ako „vypnúť“ efekt prvej noci. Predstavte si, že by ste mohli zaspať rovnako pokojne v cudzom hoteli ako doma – to by bola revolúcia pre každého, kto často cestuje!
Nové miesto, nový spánok, staré problémy
Efekt prvej noci je nepríjemným sprievodcom každého, kto spí mimo domova. Hoci sa náš mozog snaží ochrániť nás pred nebezpečenstvom, často to vedie k prebdeným nociam. Možno je to len otázka času, kým vedci nájdu riešenie, ako tento problém obísť. Do tej doby nám neostáva nič iné, než si zvykať – a možno si k posteli zobrať aj vlastný vankúš pre pocit domova.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Tajomstvá krvi: Aké choroby vám hrozia podľa vašej krvnej skupiny?
Nové pravidlá dôchodkov: Ktoré zmeny potešia a ktoré vezmú úsmev z tváre?
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.