18.12.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/NOBUHIRO ASADA).
Kofeín, ktorý sa bežne spája so šálkou rannej kávy, je prírodný stimulant, ktorý pôsobí na centrálny nervový systém. Nachádza sa aj v čaji, blokuje adenozínové receptory zodpovedné za pocit ospalosti, čím zvyšuje úroveň nabudenia a znižuje únavu. Tým sa však jeho pôsobenie nekončí – kofeín stimuluje aj uvoľňovanie dopamínu a adrenalínu, čo sa prejavuje v dodatočnom príleve energie. V ktorých obdobiach je lepšie vzdať sa tohto nápoja?
Hoci sú tieto účinky počas dňa žiaduce, večerná konzumácia kávy môže spôsobiť problémy so spánkom. Ťažkosti so zaspávaním sú len jedným z možných scenárov. Aj keď sa vám podarí zaspať, kvalita spánku môže byť ďaleko od optimálnej.
Vedci upozorňujú, že kofeín môže skrátiť čas strávený vo fáze REM spánku, ktorá je dôležitá pre duševnú a emocionálnu regeneráciu. Treba si uvedomiť, že každé telo metabolizuje kofeín individuálne a jeho priemerný polčas sa pohybuje od troch do siedmich hodín. U niektorých ľudí môže kofeín pôsobiť oveľa dlhšie, takže káva vypitá o 18.00 hod. môže na organizmus pôsobiť aj o polnoci. Treba poznamenať, že metabolizmus kofeínu je pomalší u tehotných žien, starších ľudí a osôb užívajúcich niektoré lieky, napríklad antibiotiká.
Z výskumu uverejneného v časopise Journal of Clinical Sleep Medicine, vyplýva, že kofeín skonzumovaný do šiestich hodín pred spaním môže výrazne skrátiť trvanie a účinnosť spánku. Iné výskumy naznačujú, že kofeín ovplyvňuje architektúru spánku, čím znižuje množstvo času stráveného vo fázach REM a NREM-3, čo má za následok menej regeneračný a plytší spánok.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Zabudnite na kofeín: Tento prírodný stimul vás prekvapí
Po akom čase káva zvyšuje krvný tlak? Overte si to pred návštevou lekára
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.