17.12.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Yevhen Prozhyrko).
Nie je možné úplne zabrániť zavzdušňovaniu vykurovacieho systému. Je normálne, že počas intenzívneho používania sa v systéme objavia vzduchové bubliny – niektoré už vo fáze plnenia. Hrkotanie, pískanie a bublanie, ako aj ochladzovanie radiátora sú najzjavnejšími príznakmi vzduchu v systéme. Stáva sa to aj počas vykurovacej sezóny, aj keď bola inštalácia riadne pripravená na prevádzku. Ako odvzdušniť radiátor počas vykurovacej sezóny – krok za krokom vás prevedieme postupom na odstránenie vzduchu z vnútra zariadenia.
Ako rozpoznáte prasknutý radiátor?
Na zachovanie vysokej účinnosti vykurovania a dlhšej životnosti spotrebičov, ktoré dodávajú teplo do vašej domácnosti, je nevyhnutné ich pravidelne kontrolovať. Sledovaním prevádzky a reakciou na zistené nezrovnalosti môžete predísť poškodeniu radiátorov koróziou a zachovať ich správny tepelný výkon počas celej vykurovacej sezóny.
Niekedy sa stáva, že radiátory, bez ohľadu na to, či sú nové alebo staré, sa vzduchovo uzavrú, čo neumožňuje dobré vykurovanie domu. Namiesto rovnomerne rozloženého tepla máme na povrchu radiátora studené miesta, ktoré zároveň bublajú, svištia a neplnia svoju primárnu funkciu. Bojujete s následkami toho, že vaše radiátory sú zavzdušnené, hoci ste na začiatku sezóny pripravili všetky spotrebiče podľa pokynov na vypnutie? Odkiaľ sa vo vašom zariadení berie vzduch a prečo sa problém opakuje?
Narušená cirkulácia teplej vody v radiátoroch je spôsobená tým, že sa v systéme nahromadil vzduch. Prečo k tomu dochádza? Existujú rôzne príčiny, ktorých význam je napr:
- typ inštalácie – u otvorených inštalácií je oveľa väčšia pravdepodobnosť, že dôjde k tomuto drobnému „zlyhaniu“,
- nesprávne naplnenie inštalácie,
- nedostatočné preddýchanie pred vykurovacou sezónou – odstránenie vzduchu a iných nahromadených plynov umožní, aby sa potrubia a radiátor naplnili vodou po celej svojej ploche, čím sa zlepší účinnosť systému,
- nekvalitné vyhotovenie jednotlivých komponentov systému, ktoré prispieva k netesnostiam v systéme, alebo použitie plastov, ktoré nikdy nie sú úplne utesnené.
Základným postupom prípravy radiátorov na prevádzku je ich prvé odvzdušnenie. To sa vykonáva na jeseň, ešte pred začiatkom vykurovacej sezóny.
Predovšetkým sledujte, či sa pri každodennej prevádzke neobjavujú vzduchové bubliny, nezvyčajné zvuky a či radiátor hreje rovnomerne. Potom v prípade týchto problémov rýchlo zopakujte odvzdušnenie.
Ako odvzdušniť radiátor počas vykurovacej sezóny – krok za krokom
Dlhodobé odvzdušňovanie zvyšuje riziko trvalého poškodenia vášho radiátora, preto čím skôr odstránite vzduchové bubliny, ktoré sa v ňom nahromadili, tým lepšie, a to nielen kvôli tepelnému komfortu, o ktorý vás drobná „porucha“ tak účinne pripraví. Ako odvzdušniť radiátor počas vykurovacej sezóny? Krok za krokom sa zbavíte prebytočného vzduchu, tu je jednoduchý návod, ako to urobiť rýchlo a efektívne.
V prvom rade si všimnite typ odvzdušňovacieho ventilu na vašom radiátore, keďže jeho konštrukcia rozhoduje o spôsobe odvzdušňovania. Potom základný ventil môžete odskrutkovať buď rukou, alebo špeciálnym kľúčom. Pritom automatický ventil nepotrebuje vašu pomoc, pretože sám vypustí prebytočný vzduch. Ale pozor, automatické riešenia môžu niekedy zlyhať, na to sa oplatí myslieť.
Na odvzdušnenie chladiča budete potrebovať správne príslušenstvo: skrutkovač alebo špeciálny kľúč. Potom postupujte podľa nižšie uvedených krokov:
- Pre prepláchnutie systému otočte chladič na 0 alebo hviezdičku/sneh;
- pripravte si misku na zachytávanie unikajúcej vody alebo uterák, ktorý rozprestriete pod radiátor a ochránite ním podlahu;
- pomocou zvoleného nástroja odskrutkujte ventil;
- otočte ho len natoľko, aby ste počuli šumenie unikajúceho vzduchu;
- počkajte, kým vzduch neunikne a zo systému nezačne vytekať voda – to je signál na vypnutie ventilu;
- znovu nastavte termostat a nechajte ohrievač rovnomerne ohrievať.
Niekedy sa stáva, že pri odvzdušňovaní vychádza zo systému veľa vody, pretože ventil nie je dostatočne rýchlo uzavretý. Keď sa to stane, zmení sa tlak a je potrebné ho znovu nastaviť. Chcete sa uistiť, že všetko prebehne podľa plánu? Nezabudnite skontrolovať tlak v systéme pred odvzdušnením aj po ňom.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Ako odvzdušňujete radiátor? Ak na to zabudnete, môžete zaplatiť vyššie účty
Ako pripravíte svoj radiátor na vykurovaciu sezónu? Takto vyčistíte radiátor zvnútra
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.