20.12.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Iuliia Pilipeichenko).
Oplatí sa kropiť rastliny v kvetináčoch? Túto otázku si kladú mnohí milovníci zelene, najmä ak ich parapety zdobia rôzne kvety. Názory sa rozchádzajú – niektorí túto úpravu chvália, iní ju dôrazne neodporúčajú. Kto má pravdu? Ukázalo sa, že každý kvet reaguje na postrek hmlou inak.

Foto: shutterstock/Iuliia Pilipeichenko
Kropenie je dodatočný postup starostlivosti, ktorého cieľom je vytvoriť pre rastlinu podmienky s vysokou vlhkosťou vzduchu. Je to naozaj dobré pre rastliny pestované v interiéri? Je čas rozptýliť všetky pochybnosti raz a navždy.
Ako a čím by sa mali rastliny v kvetináčoch kropiť?
Rastliny v kvetináčoch sa postrekujú prevarenou vodou izbovej teploty, ktorá neobsahuje spóry hubových chorôb a baktérie. Na tento postup použite čistý postrekovač nastavený na ľahké zahmlievanie. Stačí ho naplniť vodou a stlačiť rukoväť. Cez dýzu začne striekať prúd vody.
Nezabudnite rastliny postriekať zhora – voda musí stekať po listoch a stonkách. Nikdy to nerobte zospodu, pretože potom vystavujete kvety napadnutiu patogénnymi hubami, ktoré prispievajú k rozvoju hubových ochorení.
Najlepšie je postrekovať rastliny ráno alebo večer. Počas tohto ošetrenia nesmú na listy dopadať slnečné lúče, pretože by ich mohli spáliť.
Ďalším spôsobom zvýšenia vlhkosti vzduchu je umiestnenie zvlhčovačov vzduchu v blízkosti rastlín v kvetináčoch. Nemusíte ich špeciálne kupovať v obchode – stačí, ak do malej nádoby nalejete vodu. Môžete ich dokonca umiestniť aj do kvetináča, ak na to máte priestor.
Ako často postrekovať rastliny v kvetináčoch?
Na jar a v lete postrekujte črepníkové rastliny dvakrát týždenne. V zime je cirkulácia vzduchu nižšia, preto to musíte robiť častejšie, aj denne.
Samozrejme, otázka postreku závisí od druhu rastliny a tiež od vlhkosti vzduchu. V niektorých bytoch je vzduch suchý a teplota vysoká, takže v takýchto podmienkach by sa toto ošetrenie malo vykonávať častejšie.
Ak je v byte suchý vzduch, ale teplota je nízka, neodporúčame kvety kropiť často. Kombináciou chladu a vody môžu získať hubové ochorenia.
Čo v prípade, keď je v byte vlhko, no niektoré citlivé črepníkové rastliny vädnú? V takom prípade ich listy nestriekajte vodou, ale napríklad ich premiestnite do inej miestnosti s vyššou vlhkosťou.
Postrek listov nie je vhodný pre všetky črepníkové rastliny
Medzi črepníkové rastliny, ktoré musíte kropiť, patria: dracény, monstery, kalatey, maranty, aglaonémy, orchidey, antúrie, palmy, lopatkovce, paprade, filodendrony a krotóny.
Toto ošetrenie môže poškodiť rastliny, ktorých listy sú tenké, pergamenové, mäsité, hrubé, krehké, pokryté chlpmi alebo voskom, zamatové a na dotyk podobné semišu. Nepoužívajte ani postrek kvetov s hubovými chorobami.
Nie všetkým črepníkovým rastlinám vadí suchý vzduch. Niektoré z nich nepotrebujú vysokú vlhkosť vzduchu, napríklad aloe vera, kalanchoe, haworhtia alebo eševéria.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Šupky, ktoré sa lepšie hodia na rastliny v kvetináčoch ako šupky z banánov. Určite vyskúšajte
Chradnú rastliny v kvetináčoch počas vykurovacej sezóny? Odpoveďou je súprava prvej pomoci
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.