21.12.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/New Africa).
Prišiel čas, keď vianočný kaktus môže konečne zažiariť a ukradnúť časť chvály, ktorá sa zvyčajne adresuje orchideám. „Óóó“ a „ááá“ však padnú len vtedy, ak sa o rastlinu správne staráte. Poradíme vám, o čo sa postarať pri pestovaní vianočného kaktusu, aby vás mohol potešiť morom kvetov.
Vianočný kaktus je jednou z najobľúbenejších rastlín, ktoré v zime zdobia interiér domu. Vyznačuje sa nádhernými zväzkami zvončekovitých kvetov. Sú v mnohých farbách, takže si každý nájde niečo pre seba. Pravidlá starostlivosti o kvetinu sa na prvý pohľad môžu zdať jednoduché, ale stále existuje veľa ľudí, ktorí pri tom robia chyby. Čo by ste mali urobiť, aby vás vianočný kaktus potešil až do jari?
Prečo vianočný kaktus nekvitne? Najčastejšie chyby v starostlivosti
Zo základných pravidiel starostlivosti o rastliny sa najčastejšie zameriavame na – zálievku a výber správnej polohy, ktorá by mala zohľadňovať správnu teplotu okolia ( v prípade vianočného kaktusu je to maximálne 21 stupňov Celzia cez deň a 15-18 stupňov v noci) a osvetlenie – vianočný kaktus by nemal stáť na okne, cez ktoré prenikajú intenzívne slnečné lúče a svetlo pouličných lámp. Rastlina uprednostňuje minimálne osvetlenie (maximálne 2-4 hodiny denne). Menej častým, ale stále dôležitým aspektom je výber vhodného kvetináča.
V prípade vianočného kaktusu by nemal byť príliš veľký, pretože kvet sa vyznačuje malým koreňovým systémom. Pobyt vo väčšom kvetináči môže viesť k oneskoreniu alebo úplnému vymiznutiu kvitnutia. Dodané živiny a voda budú absorbované pôdou a nestihnú sa dostať ku koreňom, takže rastlina nebude správne vyživovaná. A nie, väčšia zálievka v tomto prípade vôbec nepomôže, naopak, vianočný kaktus môžete týmto spôsobom poškodiť. Tento proces by sa mal vykonávať obzvlášť opatrne a precízne.
Vianočný kaktus – zalievanie. Zdravý vývoj rastliny závisí od týchto opatrení
Na samom začiatku, aby sa uľahčili procesy starostlivosti o vianočný kaktus, sa musíte vybaviť kvetináčom, ktorý má drenážne otvory. To vám umožní použiť najbezpečnejší spôsob zalievania rastliny – zospodu. Ide o umiestnenie kvetu do nádoby s filtrovanou vodou pri izbovej teplote približne na 20 minút. Takto bude vianočný kaktus „piť“ toľko, koľko potrebuje, a vy sa nebudete musieť obávať, že ste mu poskytli príliš veľa alebo príliš málo potrebnej zložky. Okrem toho je dobré zabezpečiť dostatočnú vlhkosť, ktorá je pre rast kaktusu mimoriadne priaznivým faktorom. Na tento účel môžete kvetinu raz za čas postriekať alebo v jej blízkosti nainštalovať zvlhčovač vzduchu.
Frekvencia zalievania závisí od obdobia, v ktorom sa práve nachádzate, preto na to nezabudnite:
- na jar a v lete zalievajte kvet pravidelne každých 7-10 dní,
- na jeseň a v zime znížte frekvenciu zalievania na dvakrát mesačne,
- počas kvitnutia ho musíte pravidelne zalievať, čo by sa malo robiť, keď pôda vyschne – kontrolujte vlhkosť pôdy v hĺbke 2-3 cm,
- po odkvitnutí sa zalievanie zníži na raz za dva týždne.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Vianočný kaktus nekvitne? Toto je najčastejšia príčina
Vianočný kaktus sa topí v kvetoch. Musíte to však urobiť do polovice decembra
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.