21.12.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Lidya Elfa Sari).
Rastliny v kvetináčoch sú vystavené výskytu rôznych škodcov. Jedným z najčastejších problémov je výskyt bielych škvŕn. Tieto nevzhľadné škvrny sa objavujú na listoch a sú znakom vážneho ochorenia, ktoré sa môže rozšíriť na ďalšie druhy. Ako zachránite svoje rastliny? Čo máte robiť, ak na orchideách alebo iných kvetoch spozorujete biely povlak? Tu je niekoľko tipov, ako sa s takouto situáciou vysporiadať.
Biele lepkavé zvyšky na listoch rastlín naznačujú výskyt vlnatky. Tento škodca môže spôsobiť veľké škody, preto sa musíte zbaviť vlnatky čo najskôr po jej spozorovaní.
Čo sú vlnatky? Škodca, ktorý vytvára biely povlak na listoch
Títo malí škodcovia sa živia rastlinami v kvetináčoch najčastejšie v zime. Živia sa rastlinnými šťavami a spôsobujú úhyn napadnutých jedincov. Samičky a larvy sú pokryté voskovým sekrétom. Zvyčajne sú až niekoľko milimetrov dlhé. Najradšej majú suché a teplé prostredie. Veľmi rýchlo sa rozmnožujú a niekedy sú odolné voči prostriedkom, ktoré sa používajú na ich kontrolu. Keď sa vlnatky živia, na rastlinách je aj mierna rosa, ktorá ďalej podporuje rast húb.
Títo škodcovia sa najčastejšie dostávajú domov s novými rastlinami. Preto musíte skontrolovať stav kvetov pri ich kúpe – otvorte listy a pozrite sa, či nie sú napadnuté škodcami. Príležitostne môžu kolonizovať aj rastliny vystavené na balkóne počas jari a leta.
Ktorými rastlinami sa vlnatky najčastejšie živia?
Títo škodcovia obľubujú najmä niekoľko druhov rastlín. Najčastejšie sa vyskytujú na:
- orchidey,
- kaktusoch,
- sukulentoch,
- palmách,
- hojách,
- klíviach,
- difenbachiach.
Na týchto rastlinách sa objavujú na listoch a v neskorších štádiách ich možno vidieť aj na stonkách. Škodcovia vytvárajú na rastline malé kolónie, ktoré sa zvyčajne nachádzajú na báze listov a na koreňovom krčku. Vlnatky sa môžu živiť aj na koreňoch, čím najčastejšie napádajú sukulenty.
Ako sa zbaviť vlnatky?
Môžete to vykonať dvoma spôsobmi. Domácou metódou je ručné odstránenie škodcov. Na tento účel umyte rastlinu (všetky miesta, kde sa škodcovia zahniezdili) vatovým tampónom alebo v prípade malých listov vatovou tyčinkou. Namočte ich do alkoholu s vodou a sivým mydlom (môžete použiť aj prostriedok na umývanie riadu). Po umytí jednej časti rastliny vymeňte vatový tampón za nový, aby ste nepreniesli vlnatku.
Domáca metóda býva časovo náročná v prípade veľkých rastlín a rastlín s mnohými listami. Niekedy aj neúčinná a vlnatka sa môže vrátiť. V takýchto prípadoch sa odporúča použiť prírodné alebo chemické prostriedky na kontrolu tohto druhu škodcov. Na tento účel dobre fungujú napríklad prírodné prípravky na báze ricínového oleja. Ak sa stretnete s vážnejším napadnutím, môžete vyskúšať opatrenia, ako sú systémové insekticídy.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Prelievate doma kvety? Použite trik so šiškou
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.