22.12.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: youtube/@BalconyGardenWeb).
Mnohí z nás si kladú otázku, ako vylepšiť svoje črepníkové rastliny, aby rástli rýchlejšie, boli zdravšie a vyzerali ako zo záhradníctva (alebo aspoň vydržali niekoľko mesiacov). Odpoveď sa ukazuje ako prekvapivo jednoduchá a skrýva sa v niečom, čo má väčšina z nás doma – v balíčku zápaliek. Vaše prekvapenie zmizne, keď sa dozviete, ako ich používať a prečo sa hodia aj na rastliny v kvetináčoch.
Prečo zápalky podporujú rast rastlín?
Hlavička zápalky obsahuje síru, ktorá má fungicídne a hmyz odpudzujúce vlastnosti. Okrem toho obsahuje fosfor a horčík – dôležité prvky, ktoré podporujú rast a zdravie rastlín. V kombinácii s draslíkom, ktorý sa tiež nachádza v zápalkách, tvorí prirodzené hnojivo a energetickú vzpruhu pre rastliny a dodáva im:
- zdravý vývoj koreňov – fosfor a horčík ovplyvňujú vývoj koreňového systému, vďaka čomu rastlina lepšie absorbuje vodu a živiny z pôdy,
- produkciu chlorofylu – vďaka síre a horčíku sú rastliny intenzívne zelené, lepšie premieňajú svetlo na energiu a sú odolnejšie voči nedostatkom,
- odpudzovanie hmyzu – síra pôsobí ako prírodný repelent a pomáha chrániť rastliny pred škodcami,
- prevenciu hubových a bakteriálnych ochorení – síra má antiseptické vlastnosti, čím znižuje rast škodlivých mikroorganizmov v pôde.
Ako používať zápalky pri starostlivosti o rastliny
Ako využiť výhody zápaliek pri pestovaní a kultivovaní rastlín? Nižšie nájdete podrobný návod, ako používať zápalky pri domácom pestovaní.
Krok 1: Vyberte si správne množstvo zápaliek
Na jeden stredne veľký kvetináč (s priemerom približne 20 cm) potrebujete 4 až 6 zápaliek. Pri väčších kvetináčoch môžete množstvo zvýšiť, ale nepreháňajte to – prebytok síry môže narušiť rovnováhu pôdy.
Krok 2: Umiestnite zápalky do pôdy
Umiestnite zápalky hlavičkou nadol asi 1 – 2 cm hlboko. Rozmiestnite ich rovnomerne po obvode kvetináča, pričom sa vyhnite priamemu kontaktu s koreňmi.
Krok 3: Zalievanie
Po vložení zápaliek zalejte rastlinu ako zvyčajne. Voda začne pomaly rozpúšťať látky obsiahnuté v hlavičkách zápaliek a uvoľňovať živiny do pôdy.
Krok 4: Pozorujte účinky
Prvé účinky by mali byť viditeľné už po 2-3 týždňoch. Rastlina bude vyzerať sviežejšie a jej listy získajú intenzívnu zelenú farbu.
Zápalky a rôzne typy rastlín
Nie každá rastlina si vyžaduje rovnaký prístup. Ktoré druhy reagujú na „zápalkovú terapiu“ obzvlášť dobre? Určite črepníkové druhy, ako sú fikusy, monstery, dracény. Okrem toho sa bylinky – bazalka, mäta alebo oregano stanú aromatickejšími a sviežejšími. Úspešné sú aj kvitnúce kvety ako orchidey, muškáty alebo africké fialky a obľúbené druhy pestované na balkónoch begónie, petúnie alebo surfínie.
Prečo používať zápalky v starostlivosti o rastliny?
Zápalky neobsahujú chemické prísady škodlivé pre životné prostredie, a preto sú ekologické. Dôležitá je aj ich nízka cena (balíček zápaliek stojí pár centov a ich účinok môže prekonať drahé hnojivá) a jednoduchá aplikácia (nie sú potrebné žiadne odborné znalosti ani ďalšie nástroje). Hoci je aplikácia zápaliek bezpečná, treba byť opatrný a nepreháňať to. Ošetrenie aplikujte maximálne raz za štvrťrok a zápalky umiestňujte opatrne, v dostatočnej vzdialenosti od koreňov.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Ponorte ich do vody a nalejte do kvetináča
Hoďte záchranné lano chradnúcim rastlinám. Môžete si ich kúpiť v obchode za 45 centov
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.