21.12.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Ekaterina34).
Chradne vám lopatkovec a jeho listy žltnú? Nebojte sa, je to bežný problém pri pestovaní tejto rastliny. Skúste jednoduchý babičkin liek a jeho listy budú krásne a zelené. Skontrolujte tiež, či má vaša rastlina správne podmienky. Stačí trochu pozornosti a odvďačí sa vám bohatým kvitnutím.
Lopatkovec je tropická rastlina, ale bez obáv ho možno pestovať aj na domácom parapete. Ako každá kvetina má svoje požiadavky, a keď ho zanedbáte, chradne a jeho listy žltnú a sú škaredé. To je prvý varovný signál, že vaša rastlina potrebuje pomoc a trochu viac starostlivosti. Našťastie existuje šikovný trik, ako tento problém v krátkom čase vyriešiť.
Prečo lopatkovec chradne
Príznaky, ktoré sa objavujú na listoch lopatkovca, sú jasným znakom toho, že rastlina nie je v poriadku. Niekedy sa ukáže, že detaily, ktorým nevenujete pozornosť, sú príčinou malej katastrofy. Ak listy lopatkovca začnú žltnúť, hnednúť a na koncoch usychať, znamená to: vaša rastlina potrebuje viac vlahy. Je to typický znak toho, že v interiéri je príliš sucho. Hnedé listy sa s najväčšou pravdepodobnosťou objavia, ak máte rastlinu v blízkosti radiátorov alebo iných zdrojov tepla.
Ďalšou príčinou problémov s listami je pravdepodobne prílišné zalievanie alebo priame vystavenie rastliny silnému slnku. V prvom rade sa pozrite na koreňový systém, ak bol lopatkovec nadmerne zavlažovaný, je možné, že jeho korene začali hniť. V takom prípade odstráňte poškodené korene a rastlinu presaďte do novej pôdy. Pri zalievaní dávajte pozor, len udržujte pôdu mierne vlhkú. Nikdy nenechávajte rastlinu stáť vo vode.
Mnohí ľudia zabúdajú, že nadmerné zavlažovanie rastlín sa môže veľmi často prejaviť ako vädnutie. Ako je to možné? Je to jednoduché. Zhnité korene už neplnia svoju funkciu, nedodávajú rastline vodu a živiny, takže rastlina odumiera a vädne. Ak chcete, aby váš lopatkovec bujne rástol, určite vyskúšajte tento babičkin trik.
Babičkin liek na žltnúce lopatkovce
Všetko, čo potrebujete, je jedna jednoduchá prísada, ktorú už určite máte doma – hovoríme o obyčajnom cukre. Stačí vám polievková lyžica cukru a 1 liter vody.
Babičkin prípravok na žltnúce lopatkovce:
Rozpustite 1 polievkovú lyžicu obyčajného cukru v 1 litri prevarenej vody. Dôkladne premiešajte a počkajte, kým tekutina vychladne. Zalejte ňou lopatkovec, ale dbajte na to, aby ste rastlinu nepreliali – pôda musí byť vlhká a rastlina v žiadnom prípade nemôže stáť vo vode. Túto domácu výživu stačí aplikovať raz za mesiac. Výsledok? Bujné, svieže zelené a nápadné listy a krásne kvitnutie.
Lopatkovec – pestovanie a starostlivosť
Na to, aby lopatkovec rástol ako blázon, nemusíte vynaložiť veľa úsilia, ale kľúčové je poskytnúť mu správne podmienky.
- Táto rastlina má rada mierne kyslú, dobre odvodnenú pôdu. Mala by sa udržiavať vlhká, ale nie preliata.
- Miesto by nemalo byť na slnku, ale skôr v tieni alebo polotieni.
- Ideálna teplota pre rastlinu je 21 až 23 °C.
- Počas teplejších mesiacov by sa mala zalievať približne 2 až 3-krát týždenne, v zime menej často. Najlepšie je skontrolovať, či nie je pôda príliš mokrá, pretože nadmerné zalievanie môže zničiť korene rastliny.
- Možno použiť hnojenie, pretože vďaka nemu bude rastlina vyzerať nádherne a odmení sa bohatým kvitnutím.
- Lopatkovec si nevyžaduje žiadnu špeciálnu starostlivosť a nemusí sa strihať. Oplatí sa ho sledovať, či sa v ňom nevyskytujú škodcovia, pretože je náchylný na roztočce.
- Ak chcete lopatkovec rozmnožiť, rozdeľte koreňový bal rastliny.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Lopatkovec kvitne aj v zime. Stačí jedna zložka
Aplikujte raz mesačne. Listy lopatkovca budú lesklé a kvety plodné
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.