21.12.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/barmalini).
Slnečný svit, dobrá pôda a trocha starostlivosti teoreticky stačia na to, aby strelícii kráľovskej vyrástli obrovské zelené listy a dokonca aj exotické kvety. Je však strelícia pri domácom pestovaní naozaj taká nenáročná? Ani nie, v praxi potrebuje správnu starostlivosť, aby sa podobala druhom z južných záhrad. Ako sa staráte o strelíciu v zime, keď sa jej potreby menia? Čo robiť, ak napriek starostlivej pozornosti listy kráľovskej odrody zožltnú a uschnú? Aj vtedy sa dá rozprávková rastlina zachrániť.
Prečo strelícia kráľovská žltne a jej listy usychajú?
Niektorí ľudia si myslia, že strelícia doma takmer nekvitne, a keď sa rozhodnú pestovať rajský vták doma, najväčším lákadlom budú žiarivo zelené listy. Nie je to pravda, keď má človek „ruku na kvety“, rastlina môže svedomitého záhradníka obdarovať skutočne výnimočnými kvetmi.
Strelícia potrebuje k životu teplé a veľmi svetlé, slnečné miesto a relatívne vysokú vlhkosť. Preto sa v domácom prostredí odporúča, ak je to možné, vyhradiť jej miesto hneď pri veľkom okne, ale mimo radiátora, ktorý vysušuje vzduch. Aj keď vám rastlina ešte nekvitne, jej samotné listy môžu ohromiť svojou veľkosťou, štruktúrou, rastom a farbou. Bohužiaľ, pri nesprávnej starostlivosti môžu stratiť svoje čaro, keď sa skrútia a zožltnú.
Prečo listy strelície kráľovskej žltnú a vädnú, aj keď sa snažíte reagovať na jej potreby? Musíte vedieť, že kvetina bežne označovaná ako rajský vták si v lete vyžaduje inú starostlivosť ako v zime. Vädnutie listov a škaredé sfarbenie je zvyčajne dôsledkom nesprávneho ošetrovania. Najčastejšími vinníkmi sú:
- stres spôsobený nedostatkom miesta – príliš malý kvetináč je pre strelíciu veľkým problémom, pretože rastlina sa silno rozkladá a rozširuje svoj koreňový systém;
- suchý a vyprahnutý substrát – v zime strelícia mení svoje požiadavky na zálievku, ale jej substrát by mal zostať úrodný a hlinitý; starú a vyprahnutú pôdu je vhodné opatrne nahradiť novou;
- príliš suchý vzduch v miestnosti – strelícia v kvetináči trpí, keď je vzduch v mieste, kde rastie, príliš suchý, preto do miestnosti, kde strelícia rastie, umiestnite počas zimy, keď je v dome spustené kúrenie, zvlhčovač vzduchu, ktorý zlepší jej podmienky;
- neopatrné premiestňovanie – táto citlivá rastlina zle znáša zmenu miesta bez predchádzajúceho prispôsobenia, čo znamená, že ak ju náhle premiestnite, môže zožltnúť a uschnúť;
- nadmerné zalievanie počas vegetačného pokoja – po skončení sezóny sa nároky rastliny na vodu a pôdu zmenia, preto buďte pri zalievaní opatrní.
Ako sa starať o strelíciu v zime?
Zmeny v požiadavkách rastlín počas zimy, keď väčšina druhov prechádza do vegetačného pokoja, nás zbavujú niektorých letných povinností, ale zároveň nám ukladajú nové. Pre strelíciu je dôležité udržiavať stálu teplotu a optimálnu vlhkosť (nízka rastline naozaj škodí). V zime, vlastne už v októbri, sa odporúča obmedziť zalievanie, pretože rajský vták v stave pokoja nepotrebuje veľa vody.
To však neznamená, že by sa mal úplne vysušiť. Musíte pravidelne aplikovať malé množstvá vody, keď substrát strelície na vrchu už mierne vyschol. Základom bezpečného začiatku vegetačného obdobia je zachovanie priaznivých podmienok. Ako je ílovitá, úrodná pôda bez stagnácie vody, ktorá pomáha zabezpečiť dostatočnú drenáž na dne nádoby.
Dbajte na to, aby sa intenzívne rastúca strelícia pravidelne presádzala do novej nádoby vo veľkosti, ktorá jej umožní zdravý rast a voľné šírenie koreňového balu. Ak si všimnete, že vaša kvetina má žlté listy a ich konce zasychajú, skontrolujte, či nebola náhodou preliata. V takom prípade je najjednoduchším spôsobom záchrany strelície jej premiestnenie do väčšieho kvetináča a novej úrodnej pôdy a dočasné zastavenie zalievania. Nezabudnite, že na dne kvetináča je potrebná drenážna vrstva, ktorá zabráni hromadeniu vlhkosti v koreňovej zóne.
Udržujte rovnováhu vlhkosti
Zatiaľ čo v lete je pravdepodobnejšie, že rastliny v kvetináčoch vyschnú, v zime môže byť problémom nadmerné zavlažovanie. Dôležité je tiež udržiavať rovnováhu medzi vlhkosťou substrátu, vlhkosťou vzduchu a teplotou v miestnosti. Nezabudnite, že hoci je strelícia pomerne tolerantná, zle znáša prievan a náhle poklesy teploty. Optimálne zimné podmienky pre ňu sú 18 – 20 °C a konečná vlhkosť by mala zodpovedať okolitej teplote.
Ak chcete, aby exotická kráľovná vášho domáceho záhonu krásne rástla a nádherne kvitla počas celej sezóny, nezanedbávajte starostlivosť o listy, aj keď strelícia už vstúpila do zimného pokoja. Raz za čas ich očistite od prachu, ktorý sa na takýchto veľkých, rozprestierajúcich sa listoch ľahko usadzuje. Robte to jemne, najlepšie mäkkou, vlhkou handričkou. V zime odpustite rastlinám sprchu a v súlade s prírodou ich nechajte radšej na leto.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Strelícia kráľovská poteší svojimi rajskými kvetmi. Čo je to za rastlinu?
Nepostrádateľný domáci kondicionér pre strelíciu. Zaručuje, že rastlina rozkvitne
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.