22.12.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Thanthima Limsakul).
Popri chia semienkach, ľanovom semienku alebo semienku Psyllium, ktoré získavajú na popularite, sa do radov ľudí, ktorí dbajú o svoje zdravie, dostala nová superpotravina. Sú to semienka bazalky sladkej, ktoré sú vychvaľované pre svoje rozsiahle účinky.
Superpotraviny sú potraviny, ktoré vynikajú svojimi jedinečnými výživovými vlastnosťami. Považujú sa za cenný doplnok stravy na podporu zdravia a udržanie štíhlej postavy. Nemožno opomenúť, že výživa je dôležitá pri boji s chorobami, pri želaní zlepšiť stav pokožky, vlasov alebo podporiť celkovú pohodu.
Medzi známe príklady superpotravín patria okrem tých, ktoré sme spomenuli na začiatku, aj bobule acai, avokádo, kel, vlašské orechy, tekvicové semienka alebo kakao. Do tejto skupiny sa pravdepodobne zaradí aj tukmaria alebo semienka sladkej bazalky.
Ako vyzerajú semená sladkej bazalky?
Sladká bazalka (Ocimum basilicum) pochádza z Ázie a už stáročia sa s obľubou používa v kuchyni a čínskej a indickej medicíne. Jej suché semená sa svojím vzhľadom najčastejšie prirovnávajú k čiernemu sezamu alebo chia. Vyznačujú sa jemnou chuťou podobnou orieškom.
- Keď sa zalejú tekutinou, absorbujú ju oveľa rýchlejšie ako chia, silnejšie napučia a zmenia svoju konzistenciu na gélovú, sivej farby.
- Nemali by sa konzumovať nasucho, preto sa jedna polievková lyžica semienok zaleje pohárom vody a odloží sa na 15 minút.
Takto pripravené tukmarie sa dajú žuť a sú skvelé ako prísada do dezertov, jogurtov, smoothies, polievok, ovsených vločiek, domáceho chleba alebo šalátov.
Zdravotné vlastnosti semien sladkej bazalky
Tukmaria je zdrojom mnohých mikroživín dôležitých pre správne fungovanie organizmu. Okrem iného obsahuje okrem vitamínov A, C a K aj vápnik, horčík, a železo. Obsahuje kyselinu alfa-linolénovú (ALA) zo skupiny tukov omega-3.
Semienka sladkej bazalky v sebe skrývajú veľké množstvo polyfenolov, čo sa prejavuje lepším protizápalovým účinkom a ochranou telesných buniek pred škodlivým pôsobením voľných radikálov.
To je dôležité, pretože voľné radikály stoja za predčasným starnutím a vznikom rôznych ochorení vrátane degeneratívnych chorôb (napr. Alzheimerovej choroby) a rakoviny.
Tukmaria tiež:
- znižuje bolesť kĺbov a opuchy,
- má protiplesňové vlastnosti,
- pôsobí protikŕčovo,
- uvoľňuje hladké svalstvo čriev,
- uľahčuje dýchanie pri kašli.
Kombináciou v nápoji s citrónovou šťavou a zázvorom sa získava podpora v boji proti prechladnutiu a chrípke. Okrem toho prítomnosť luteínu chráni orgán zraku pred makulárnou degeneráciou a vznikom šedého zákalu. Tukmaria sa môže používať aj zvonka, pri zápalových ochoreniach kože.
Vplyv na trávenie a chudnutie
Semienka sladkej bazalky sú lepším zdrojom rozpustnej vlákniny ako chia (približne 34 g vlákniny/100 g), pretože v 100 g semienok je 52 g vlákniny. Vďaka tomu majú veľký vplyv na činnosť čriev a urýchľujú metabolické procesy. Ich zaradenie do jedálnička sa prejaví rýchlejším pocitom sýtosti po jedle a navyše sa ľahšie vyhnete tráviacim problémom, ako sú pálenie záhy, bolesti brucha, plynatosť a zápcha. Pektín má navyše prebiotický účinok, t. j. podporuje prítomnosť dobrých črevných baktérií. Vysoké množstvo vlákniny pomáha regulovať hladinu cukru v krvi a znižuje „zlý“ cholesterol. Semená sladkej bazalky sa dajú kúpiť v obchodoch so zdravou výživou za približne 5 eur.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Máloktorý Slovák pozná toto ovocie, ktoré z tela vyplavuje toxíny. Je to skutočné ovocie budúcnosti
Varte 15 minút a vypite aromatický čaj. Bojuje proti prechladnutiu a bolestiam dutín
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.