25.12.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Jo Panuwat D)
Ráno na bolesť zabudnete. Ak trpíte bolesťami chrbta, bedier alebo kĺbov, oplatí sa postarať o kvalitu a pohodlie vášho spánku. Jedným z najdôležitejších bodov je poloha, v ktorej spíme. Tá zabezpečí, že sa ráno zobudíme oddýchnutí a nebudeme pociťovať bolesť v rôznych častiach tela.
Otáčate sa pred zaspávaním zo strany na stranu? Alebo nedokážete nájsť správnu polohu na spanie? To všetko sú veci, ktoré spôsobujú, že sa ráno budíte s bolesťami chrbta a kĺbov.
Tým to však nekončí. Nesprávne polohy počas spánku spôsobujú aj necitlivosť, svalové napätie a stuhnutosť. Ak dlhodobo nedbáme o pohodlnú polohu pri spánku, naša chrbtica sa nám určite „odvďačí“. Nie však tak, ako by sme chceli – stáva sa totiž, že poloha, ktorú si na spanie zvolíme, prináša viac škody ako úžitku.
Spite týmto spôsobom. Ráno sa zobudíte bez bolesti chrbta
Doktor Kevin Lees, licencovaný chiropraktik, sa na túto problematiku pozrel v relácii Real Simple.
„Spanie na bruchu je zvyk, ktorého je ťažké sa zbaviť. Môže však zaťažovať chrbticu, najmä dolnú časť chrbtice, čo môže viesť k bolesti, stuhnutosti, necitlivosti a svalovému napätiu,“ – vysvetľuje Lees.
Odborník upozorňuje, že následky častého spánku na bruchu môžu dokonca viesť k poškodeniu chrbtice. Lees preto odporúča udržiavať chrbticu v neutrálnej polohe. Neutrálna poloha znamená aká? Muž poukazuje na tri najlepšie:
- Spanie na chrbte,
- spanie s vankúšom pod kolenami,
- poloha „bez gravitácie
Spanie na chrbte – to je najjednoduchší spôsob, ako si udržať rovnú chrbticu. Lees odporúča, aby ste si pod kolená dali aspoň malý vankúš, ktorý zníži tlak na dolnú časť chrbtice.
Spanie na boku – v tomto prípade je vhodnejšie spať na ľavom boku. Tu sa hodí vankúš – umiestnite ho medzi mierne pokrčené kolená. Vďaka tomu budú vaše boky a spodná časť chrbta v jednej rovine.
Pozícia „nulovej gravitácie“ – V tomto prípade ide o to, aby hlava a kolená boli mierne zdvihnuté nad trup. Toto je návrh pre tých, ktorí majú polohovateľné lôžko. Táto poloha vedie k lepšiemu dýchaniu a prietoku krvi. Okrem toho poloha „nulovej gravitácie“ zmierňuje opuchy, stres a znižuje problémy s chrápaním. Odborník odporúča, aby bola posteľ umiestnená pod uhlom 120 stupňov. Nohy by mali byť umiestnené vyššie ako srdce.
Touto bolesťou trpí 85 percent ľudí na celom svete
Správna poloha pri spánku môže určite pomôcť zmierniť bolesti chrbta. Ako vieme, bolesť chrbta má mnoho názvov: môže byť akútna, chronická, krátkodobá alebo intenzívna. Podľa odhadov 85 percent ľudí na celom svete pociťuje bolesť chrbta – aspoň raz za život. Ak nie je spojená s iným ochorením – najčastejšie súvisí s degeneratívnymi problémami/preťažením.
Jednou z najčastejších ťažkostí je bolesť v krížoch. Dôvodov je viacero: sedavé zamestnanie, ktoré niekedy trvá mnoho hodín, ale aj fyzická práca, ktorá zahŕňa zdvíhanie predmetov. K problémom môže viesť aj nadváha alebo obezita, nízka úroveň fyzickej aktivity alebo nesprávna poloha tela.
Mnoho ľudí bojuje s chronickou bolesťou chrbta. Tu pomáhajú nielen farmakologické opatrenia, ale aj rehabilitácia. Najčastejšími poruchami chrbtice sú ischias, ochorenia platničiek, osteoporóza, zápaly v tele, ťažkosti po úraze alebo degeneratívne zmeny.
Tieto typy bolesti veľmi sťažujú pokojný spánok. V článku Trpíte bolesťami chrbta? Spite týmto spôsobom. Vaša chrbtica sa vám poďakuje, písali sme aj o najlepších polohách na spanie, ktoré môžu priniesť úľavu. V programe BBC Morning Live o nich hovoril ortopedický chirurg Tom Naylor.
„Každý môže mať silné bolesti chrbta. Spánkové polohy ju môžu zhoršiť alebo zlepšiť,“ – povedal lekár. Jednou z polôh, ktoré odporúča pri spánku, je používanie štyroch vankúšov. Dva by mali byť umiestnené za hlavou a dva medzi nohami. Zdôraznil, že to udržiava chrbticu v jej prirodzenom zakrivení. „Vankúše narovnávajú boky, takže sa menej „ohýbame“ a „krútime“. Preto je to poloha, ktorá je dobrá nielen pri bolestiach chrbta, ale aj pri bolestiach bedier,“ – Naylor.
Dbajte na kvalitu svojho spánku
Správna poloha na spanie je určite jednou zo súčastí starostlivosti o kvalitu spánku. Koniec koncov, potrebujeme ho rovnako ako výživu a dýchanie.
Ak máme problémy so zaspávaním, mali by sme večer obmedziť používanie telefónu a namiesto toho si nájsť čas na relaxačné techniky. Užitočné sú aj bylinkové nálevy (tu sa odporúča najmä medovka). Nezabudnite vyvetrať spálňu a do postele si oblečte pohodlné pyžamo. To všetko bude mať pozitívny vplyv na zdravý a pokojný spánok
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.