25.12.2034 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Jaromir Chalabala)
Mačky sú mimoriadne záhadné a fascinujúce zvieratá, ktoré na komunikáciu so svojím okolím používajú zložitý komunikačný systém. Jedným z ich zaujímavých prejavov je otáčanie sa chrbtom k svojmu ošetrovateľovi, čo sa nám môže zdať trochu neúctivé. Čo však toto gesto v skutočnosti znamená?
Reč mačacieho tela – kľúč k pochopeniu správania mačiek
Mačky vyjadrujú svoje emócie a zámery predovšetkým rečou tela. Poloha uší, pohyby chvosta, poloha tela alebo intenzita očného kontaktu vyjadrujú špecifické informácie. Napríklad vzpriamený postoj a rozstrapatená srsť sú varovným signálom, zatiaľ čo prikrčenie s ušami nasmerovanými dozadu naznačuje stiahnutie sa. Otáčanie sa späť v polohe s chvostom vztýčeným dohora je však niečo úplne iné – priateľské gesto, ktoré možno vysledovať na základe pachovej komunikácie mačky.
Prečo sa mačka otáča chrbtom? Je to znak dôvery
Na chvoste mačky a jeho spodnej časti sa nachádzajú pachové žľazy, ktoré zohrávajú kľúčovú úlohu v pachovej komunikácii. Keď sa mačka otočí chrbtom k svojmu opatrovateľovi, môže to znamenať, že sa s ním snaží nadviazať hlbšie puto prostredníctvom výmeny pachov – ich ekvivalentu ľudského podania ruky.
Otočenie chrbtom k človeku je často znakom dôvery a mierových úmyslov. Keď sa mačka takto správa, často očakáva výmenu pachov, čo v jej svete znamená prehĺbenie vzťahu. Toto gesto je pozvánkou na nadviazanie kontaktu – mačka očakáva pozornosť, pohladenie alebo jemný dotyk v oblasti chvosta.
Treba však mať na pamäti, že mačky sú individualisti a ich správanie by sa malo vždy interpretovať podľa kontextu. Ak sa mačka otočí chrbtom so spusteným chvostom a jasne sa vyhýba kontaktu, signalizuje tým túžbu ukončiť interakciu. V takejto situácii je lepšie dať jej priestor.
Význam pachu v komunikácii mačiek. Je dôležitejší, ako si myslíme
Pachové stopy zohrávajú v mačacom svete kľúčovú úlohu. Ústia pachových žliaz sa okrem iného nachádzajú po stranách hlavy, na brade, na ušiach a na báze a pozdĺž chvosta. Potieranie predmetov, ľudí alebo iných mačiek pomáha budovať pocit bezpečia a príslušnosti k skupine.
Dotyk je rovnako dôležitý v mačacej komunikácii, najmä medzi priateľskými jedincami. Mačky si navzájom trú ňufáky, olizujú sa a olizujú, čo pomáha vymieňať si pachy a budovať väzby. Podobne sa správajú aj k svojim opatrovateľom, čím zdôrazňujú svoju príslušnosť k spoločnej skupine.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Vykurovanie bytu a mačka. Majte na pamäti toto
Koľkokrát denne chodíte so svojím psom von? Chovateľ hovorí, že dvakrát je málo
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.