23.12.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Pixel-Shot).
Orchidey kvitnú koncom októbra a začiatkom novembra a vy sa z nich môžete tešiť až do jari. Čo však môžete urobiť, ak vaša orchidea nechce kvitnúť? Môžete použiť domáci prostriedok, ktorý rastlinu prinúti pučať. Riešením je švédsky kúpeľ.
Švédsky kúpeľ pre kvitnúce orchidey
Orchidey sú pomerne rozmarné a náročné rastliny, ktorým prekáža veľa vecí. Ak vaša rastlina napriek vašej snahe nevytvára nové púčiky, nie je všetko stratené. Švédi majú riešenie pre krehké orchidey – posilňujúci kúpeľ. Aplikujte ho hneď, ako zistíte, že vaša rastlina chradne.
Švédsky kúpeľ pre orchideu je veľmi jednoduchý na prípravu a povzbudí kvitnutie rastliny. Najprv naplňte širokú vázu do polovice vodou. Potom opatrne vyberte rastlinu z kvetináča a očistite jej korene kefkou. To jej pomôže lepšie absorbovať vodu. Teraz ponorte korene orchidey do vody a postavte ju na slnečné miesto. Každý deň vodu vymeňte, aby sa nezakalila. Po takomto švédskom kúpeli vaša orchidea čoskoro rozkvitne.
Výživa na posilnenie orchideí
Ak chcete orchideu ešte viac posilniť, môžete si pripraviť ryžovú vodu na švédsky kúpeľ. Ryžu namočte do vody približne na tri hodiny a postupujte podľa vyššie uvedených pokynov. Rozdiel je v tom, že vázu naplňte vodou, v ktorej bola ryža predtým namočená. Tým sa uvoľnia mikroživiny, ktoré orchidey dokonale vyživia.
Ďalším domácim spôsobom, ako posilniť orchideu, je hnojivo z banánov. Nakrájané šupky z ovocia zalejte teplou vodou a uzavrite v nádobe. Po dvoch dňoch odvar preceďte a zalejte ním orchidey. Stačí to urobiť raz za tri týždne. Banánové šupky obsahujú draslík a fosfor, ktoré majú pozitívny vplyv na kvitnutie rastlín.
Prečo orchidea nekvitne?
Orchidey sú dosť rozmarné rastliny so špecifickými požiadavkami. K tomu, že nekvitnú, môže prispieť mnoho faktorov. Tu sú najčastejšie chyby, ktoré spôsobujú, že orchidea nekvitne:
- nevhodné osvetlenie: orchidey potrebujú rozptýlené svetlo,
- nevhodná teplota: ideálna teplota pre orchidey sa pohybuje okolo 20 stupňov Celzia, ale v noci by mala klesnúť;
- nadmerná zálievka: orchidey nepotrebujú príliš veľa zálievky, stačí raz týždenne. Nedovoľte však, aby korene vyschli;
- nedostatočné hnojenie a hrudkovitý substrát: tieto rastliny potrebujú priepustný substrát a pravidelné hnojenie.
Okrem toho orchideám škodí aj stres vyplývajúci zo zmeny stanovišťa, presádzania alebo prerezávania. Sú to chúlostivé rastliny a po každom takomto zákroku sa musia zotaviť.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Prestala vaša orchidea kvitnúť? Votrite ho do listov a rýchlo uvidíte púčiky
Vložte kôstku do kvetináča. Orchidea bude plná kvetov
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.