21.12.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/RomarioIen).
Generácia Z sa do sveta dospelosti vrhá s túžbou po dokonalosti. Estetické zákroky, ktoré boli kedysi výsadou ľudí po štyridsiatke, si dnes čoraz častejšie doprajú 20-roční. Podľa odborníkov je vzhľad pre mladých ľudí prioritou, no honba za ideálom môže mať vážne dôsledky – na tele aj na psychike.
Digitálny filter naživo: Čo stojí za boomom estetických zákrokov?
Estetické úpravy sú pre mladých ľudí ako digitálny filter z Instagramu – chcú hladkú pleť, žiadne póry, minimálne mimické vrásky. Cieľom je vyzerať neustále sviežo, oddýchnuto a bezchybne.
Populárne sú plné pery vďaka výplniam, vyhladené kontúry tváre či odstraňovanie tukového tkaniva z líc. Mladí chcú vytvoriť dojem dokonalého života, kde zvládajú prácu, školu aj starostlivosť o seba.
Prečo sa mladí rozhodujú pre estetické zákroky?
- Sociálne médiá a tlak na dokonalosť
Podľa štúdie City University of London až 90 % žien vo veku 18 až 30 rokov používa filtre v aplikáciách. Čím častejšie vidíme dokonalé tváre online, tým viac túžime tak vyzerať aj naživo. Sociálne médiá nás naučili, že neprirodzený vzhľad je nový štandard. - Dostupnosť zákrokov
V minulosti boli estetické úpravy drahé a invazívne. Dnes sú cenovo dostupnejšie a menej bolestivé. To, čo kedysi robili ľudia po štyridsiatke, si teraz doprajú aj dvadsiatnici. - Prehnané očakávania od života
Generácia Z, narodená po roku 1995, žije hektickým životom. Chcú byť úspešní, no zároveň vyzerať dokonale. Túžba po dokonalosti však často vedie k prehnaným estetickým zásahom.
Psychologické riziká: Prečo to môže byť cesta do pasce
Podľa psychológov je rozdiel medzi zdravým vylepšením vzhľadu (napríklad odstránením jaziev po akné) a obsesívnym sledovaním ideálu veľmi tenký. Nezdravý tlak na dokonalosť môže viesť k nízkemu sebavedomiu, frustrácii a dokonca k depresii.
Štatistiky hovoria jasne:
Výskum American Psychological Association ukázal, že obmedzenie času stráveného na sociálnych sieťach zlepšuje sebavedomie a náladu. Naopak, nadmerné sledovanie Instagramu či TikToku zvyšuje riziko depresie a poruchy vnímania vlastného tela.
Je riešením návrat k prirodzenosti?
Honba za digitálnym ideálom nie je len o vzhľade – odráža aj spoločenský tlak na výkon a dokonalosť. Odborníci preto odporúčajú hľadať rovnováhu. Zníženie používania filtrov a obmedzenie porovnávania sa s inými môže pomôcť mladým ľuďom získať reálnejší pohľad na seba.
Vzhľad nie je všetko
Generácia Z prežíva veľký tlak na dokonalosť, no stojí za to pripomenúť, že krása je subjektívna a čas neoklameme. Ako upozorňujú psychológovia, návrat k prirodzenosti a odklon od nereálnych ideálov by mohli byť cestou k väčšiemu šťastiu a spokojnosti.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Aký je váš typ pleti? Urobte si jednoduchý test, aby ste nemali pochybnosti
„Vínna tvár “ je varovným znamením. Okamžite odložte alkohol
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.