23.12.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/SrideeStudio).
Každý z nás už niekedy pripálil hrniec – či už vtedy, keď nás niečo vyrušilo a nechali sme jedlo „na pokoji“ príliš dlho, alebo keď sme nesprávne nastavili teplotu a výkon horáka. Pripálený hrniec však nemusí znamenať katastrofu. Existuje niekoľko domácich metód, ktoré umožňujú účinné čistenie bez potreby použitia agresívnych chemikálií.
Pripaľovanie riadu je problém, ktorý je najčastejšie spôsobený vysokými teplotami a nedostatočným množstvom tekutiny v jedle. Medzi ďalšie príčiny patrí nerovnomerné rozloženie tepla alebo používanie nesprávneho riadu na určitých typoch sporákov. Aby ste sa v budúcnosti vyhli pripáleniu, je dobré kontrolovať proces varenia, používať riad s hrubým dnom a uistiť sa, že jedlo má dostatok tekutiny.
Ako môžem čistiť svoj riad bez toho, aby som ho poškodil?
Pri čistení kuchynského riadu je dôležité nepoškodiť jeho povrch. Platí to najmä pre riad s nepriľnavým povrchom, ktorý si vyžaduje jemnejšie zaobchádzanie. Pri používaní domácich metód sa vyhýbajte ostrým kefám a agresívnym chemikáliám. V prípade riadu z nehrdzavejúcej ocele alebo smaltu môžete použiť intenzívnejšie techniky, ako napríklad použitie sódy bikarbóny alebo alobalu.
Domáce metódy čistenia pripáleného hrnca
Tu je päť účinných spôsobov, ktoré vám pomôžu obnoviť lesk aj tých najpálených hrncov. Zbavíte sa tak starej, nedostatočne vyčistenej mastnoty.
- Sóda bikarbóna a ocot – klasická metóda
Naplňte pripálený hrniec vodou a octom v rovnakom pomere a zmes priveďte do varu. Po niekoľkých minútach varu odstráňte hrniec z ohňa a pridajte dve polievkové lyžice sódy bikarbóny. Nastane charakteristická chemická reakcia – zmes začne peniť. Hrniec nechajte variť 15 minút a potom ho dôkladne umyte mäkkou špongiou.
Táto metóda je lacná, účinná a používa prísady, ktoré nájdete v každej kuchyni. Výborne funguje na oceľové a smaltované hrnce.
- Citróny – prírodná metóda bez chemikálií
Rozkrojte dva citróny a vložte ich do pripáleného hrnca. Zalejte vodou tak, aby pokryla citróny, a celé to priveďte do varu. Približne po 10 minútach varu by sa mali začať odlupovať spáleniny. Nakoniec citróny vyberte, vodu vylejte a hrniec jemne utrite.
Táto metóda je ideálna pre tých, ktorí ocenia prírodné čistiace prostriedky. Citróny pôsobia ako prírodný odmasťovač a neutralizátor zápachu.
Pokračujeme…
- Sóda bikarbóna a alobal – alternatíva k drsným hubkám
Ako to funguje. Na pripálený povrch hrnca nasypte sódu bikarbónu a potom pridajte trochu vody, aby ste vytvorili pastu. Zmačkajte kúsok alobalu do gule a použite ho ako „špongiu“ na drhnutie hrnca. Nakoniec hrniec dôkladne opláchnite. Hliníková fólia je dostatočne silná na odstránenie pripálených škvŕn, ale zároveň dostatočne jemná na to, aby nepoškriabala povrch hrnca.
- Zemiak a soľ – nie je to samozrejmé, ale je to účinné
Rozrežte zemiak na polovicu, jednu z polovíc posypte hrubou soľou a potrite ňou pripálený povrch hrnca. Soľ pôsobí ako jemné abrazívum a škrob zo zemiaka pomáha rozpúšťať pripáleniny. Je to metóda, ktorá dobre funguje pri menej intenzívnych popáleninách a je úplne ekologická.
- Vriaca voda a drevená špachtľa – na chúlostivé povrchy
Ak máte chúlostivý hrniec, naplňte ho vriacou vodou a nechajte ho 30 minút odstáť. Potom pomocou drevenej špachtle jemne zoškrabte pripálené zvyšky. Okrem toho môžete pridať niekoľko kvapiek prostriedku na riad, aby ste si uľahčili čistenie. Ideálna metóda pre riad s nepriľnavým povrchom, ktorý sa ľahko poškodí hrubým náradím.
Ako zabrániť pripáleniu hrncov?
Aby ste sa nemuseli obávať o stav a vzhľad svojich hrncov, môžete úspešne zabrániť ich spáleniu. Ako? Kontrolou teploty varenia alebo dusenia, používaním stredného tepla a pravidelným miešaním jedla (odspodu).
Používajte riad s hrubým dnom, ktorý rovnomerne rozvádza teplo, najlepšie s nepriľnavým povrchom. Pred čistením nečistôt, ktoré sa prichytili na dne a stenách hrnca, ho namočte a nechajte niekoľko minút odmočiť.
Čistenie pripáleného hrnca nemusí byť zložité ani si nevyžaduje použitie agresívnych chemikálií. Stačí siahnuť po domácich metódach, ako je sóda bikarbóna, ocot, citróny alebo dokonca zemiaky. Sami sa presvedčte, aké sú účinné.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Ako jednoducho doma vyčistiť pripálený hrniec? Päť metód, ktoré naozaj fungujú
Nastrúhajte ho a pridajte cukor. S nepríjemným problémom si rýchlo poradí jednoduchý trik
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.