23.12.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Honki Kumanyan).
Počas prechádzky v lese nezabudnite zbierať šišky. Tieto malé dary prírody majú v domácnosti mnoho využití, ale najlepšie zo všetkých je zabrániť prelievaniu rastlín. Skôr ako sa dozviete, ako fungujú, najprv si pozrite, ako sa správne starať o kvety, aby ste sa vyhli tomuto nepríjemnému problému, ktorý vás môže vyjsť draho.
Na prvý pohľad sa nám zdá, že zalievanie je jednoduchou starostlivosťou, ale nejedného začínajúceho záhradníka môže prekvapiť. Nie je vôbec ťažké kvety preliať, čím sa stávajú náchylnejšie na hnilobu koreňov a hubové ochorenia. Ako správne zalievať svoje rastliny? Prečo práve šiška pomáha udržiavať substrát vlhký? Odpovede na tieto otázky nájdete v tomto článku.
Ako spoznáte nadmerne zalievanú rastlinu?
Príznaky preliatych rastlín sa môžu líšiť od druhu k druhu. Najčastejšie sa však vyskytuje hnednutie listov a výskyt pľuzgierov (rastlina je „opuchnutá“ od prebytočnej vody).
Môžete si tiež všimnúť, že výhonky, stonky a listy vyzerajú zhnité. Okrem toho je rast a kvitnutie rastlín spomalené.
V dôsledku zamokrenia majú korene sťažený prístup ku kyslíku, čo má za následok doslova „udusenie rastliny“. Okrem toho kvety nie sú schopné prijímať živiny. Nakoniec sa objavujú hubové ochorenia.
Ako zachrániť preliate rastliny?
Ako prvý krok by ste mali vyňať preliatu rastlinu z kvetináča a potom ju dôkladne skontrolovať. Ak si všimnete hnilobu na koreňoch, buď ich očistite, alebo odstráňte.
Potom rastlinu položte na materiál, ktorý dobre absorbuje vodu, a umiestnite ju na tienisté miesto – tam musí vyschnúť.
Keď je rastlina úplne suchá, môžete ju presadiť. Ideálne je, ak má kvetináč dostatočnú drenáž, aby sa v ňom nehromadila nadmerná voda.
Nezabudnite použiť zeminu určenú pre konkrétny druh. Počas prvých dní sa zdržte zalievania.
Šišky na monitorovanie zemnej vlhkosti
Šišky sa v domácnostiach najčastejšie používajú ako dekorácie, najmä na Vianoce. Sú skvelým materiálom na tvorivé projekty pre domácich majstrov, napr. vence alebo vianočné ozdoby na stromček. Okrem toho ich mnohí ľudia postriekajú esenciálnymi olejmi, takže slúžia ako prírodné osviežovače vzduchu.
Tieto malé dary prírody majú neobvyklé vlastnosti. Ich šupiny sa otvárajú v suchom prostredí a zatvárajú vo vlhkom. Preto dokážu predpovedať počasie, ale aj indikovať úroveň vlhkosti substrátu črepníkových rastlín. Ak šišku vložíte do črepníka špičkou nahor, sama vám potom povie, kedy kvetina potrebuje zálievku. Stane sa tak vtedy, keď sa šupiny otvoria.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Prelievate doma kvety? Použite trik so šiškou
Vaša zelenina bude rásť oveľa rýchlejšie. Stačí len pár šišiek
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.