23.12.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/gpointstudio).
Dnes si Vianoce bez zdobeného stromčeka nevieme predstaviť, ale tento symbol Vianoc je relatívne nový a v minulosti ho cirkev kritizovala. Ako sa stal neoddeliteľnou súčasťou sviatkov a aké tajomstvá ukrýva jeho pôvod?
Zelený symbol zimného slnovratu
Tradícia zdobenia stromčekov má korene oveľa hlbšie, než by sme si mohli myslieť. Už v dávnych pohanských dobách ľudia oslavovali zimný slnovrat – obdobie, keď najkratší deň roka začal ustupovať svetlu.
Starovekí Egypťania zdobili svoje domy zelenými palmovými listami na počesť boha Ra, Rimania na oslavu Saturna používali vavrínové a brečtanové vence a Kelti zdobili svoje obydlia cezmínou, ktorá symbolizovala život po smrti. Tento zvyk predstavoval triumf svetla nad tmou a príchod nového života.
Legenda o svätom Bonifácovi a malej jedličke
Zaujímavý príbeh spája zdobenie stromčekov s kresťanským misionárom svätým Bonifácom, ktorý v 8. storočí šíril vieru na území dnešného Nemecka. Podľa legendy zoťal posvätný dub germánskeho boha Thora, čo vyvolalo veľký hnev miestnych pohanov. Medzi zničenými rastlinami však zostala neporušená malá jedlička.
„Táto jedlička je silnejšia než váš dub. Je večne zelená, tak ako večný je Boh,“ mal Bonifác povedať. Táto legenda dodala jedličkám nový symbolický význam, no tradícia zdobenia stromčekov sa na dlhý čas stratila.
Návrat zdobenia stromčekov a vianočná revolúcia
Prvé zmienky o zdobení stromčekov sa objavili až v 15. storočí v nemeckom Freiburgu, kde bratia pekárskeho cechu ozdobili stromček ovocím a perníkmi. V nasledujúcich storočiach sa tradícia rozšírila medzi šľachtu, no zdobenie bolo stále výsadou bohatších vrstiev.
Prvý veľký rozmach prišiel v 19. storočí, kedy britská kráľovná Viktória a jej nemecký manžel princ Albert popularizovali vianočné stromčeky. Obrázok ich rodiny pri zdobenom stromčeku obletel Európu a USA, čím začal éru masového rozšírenia tejto tradície.
Ako sa dostali stromčeky na Slovensko? Od Viedne cez Prešporok až po slovenské dediny
Do slovenských miest, ako Prešporok, začali vianočné stromčeky prenikať koncom 18. storočia, najmä z Nemecka a Rakúska. V dedinských domácnostiach sa však stromčeky objavili až o niečo neskôr – koncom 19. storočia, pričom na severovýchod Slovenska dorazili až v 30. rokoch 20. storočia.
Traduje sa, že na strednom a východnom Slovensku niektorí kňazi a rodiny túto „modernú“ tradíciu odmietali ešte v časoch 1. Československej republiky. Napriek tomu si stromček postupne získaval miesto v slovenských domácnostiach, najprv v mestách a neskôr aj na dedinách.
Visel zo stropu a nikomu nezavadzal
Vedeli ste, že kedysi stromček nezdobil podlahu miestnosti, ale visel zo stropu? Naši predkovia ho upevňovali hore nohami, pretože domy boli malé a miestnosť, kde sa odohrávalo všetko podstatné – varenie, jedenie i oddych – bola jedinou spoločenskou miestnosťou. Takýto „stropný stromček“ šetril miesto a stále vytváral sviatočnú atmosféru.
Stromčeky dnes: Symbol Vianoc aj kreativity
Dnes sú vianočné stromčeky jedným z najväčších symbolov sviatkov. Tradičné ozdoby ako jabĺčka, oriešky a slamené dekorácie nahradili moderné farebné guľky, svetielka a dokonca netradičné motívy.
Zaujímavým trendom posledných rokov sú ekologické stromčeky – živé v kvetináči alebo ozdobené konáre. Stromček tak nielen zdobí domácnosť, ale stáva sa aj symbolom udržateľnosti.
Vianočný stromček: Odkaz svetla a jednoty
Hoci sa jeho história začala v pohanských rituáloch, stal sa mostom medzi kultúrami a generáciami. Bez ohľadu na pôvod či ozdoby, vianočný stromček prináša do našich domovov to, čo je na sviatkoch najdôležitejšie – pokoj, radosť a spoločný čas.
Preto sa každoročne opäť radi vraciame k tejto zelenej tradícii, ktorá pripomína, že svetlo a nádej vždy zvíťazia nad tmou.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Urobte to ešte predtým, ako umiestnite umelý vianočný stromček. Bude to vyzerať oveľa lepšie
Ženy sa tam necítia bezpečne. Mesto im dá poukážky na jazdu taxíkom
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.