23.12.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto:shutterstock/Sergey Ryzhov).
Koľko druhov smotany existuje? Prečo sú niektoré vhodné len do polievky a iné do kávy alebo dezertu? Oplatí sa poznať všetky vlastnosti obľúbeného výrobku. Pomôže vám to vyhnúť sa nepríjemným prekvapeniam pri varení.
Smotana je produkt, ktorý je v kuchyni veľmi obľúbený. Je totiž vynikajúcim doplnkom rôznych jedál, omáčok alebo dezertov. Smotany sa delia na sladké a kyslé a v rámci každej skupiny rozlišujeme aj podľa obsahu tuku.
Najtrvanlivejšia smotana, ktorá má najdlhšiu trvanlivosť, je UHT. Ostatné takéto výrobky bez tohto označenia je najlepšie skladovať v chladničke – maximálne dva dni po otvorení.
Hoci je 16-percentná smotana najobľúbenejšia, oplatí sa poznať aj použitie iných typov.
Kyslá smotana: druhy a použitie
Kyslá smotana sa vyrába okyslením tekutej smotany kultúrami baktérií mliečneho kvasenia. Tu sú uvedené druhy kyslej smotany a ich obsah tuku:
- 12 až 16 % smotana: ideálna na studené pokrmy, je najlepšou voľbou do šalátov. Dobre sa uplatní aj ako prísada do omáčok a polievok.
- 18 % smotana: Odporúča sa najmä do horúcich omáčok a polievok. Dodáva pokrmom plnšiu chuť a mierne ich zahusťuje.
- 22 % smotana: má najvyšší obsah tuku, pokiaľ ide o zakysanú smotanu. Najlepšie sa hodí ako príloha k horúcim omáčkam alebo k jedlám z mäsa vareného v malom množstve vody so zeleninou.
- 30% smotana: Tučná kyslá smotana obsahuje veľa vápnika a vitamínu C, pričom sú tieto látky dôležité pre kostný metabolizmus. Čím vyšší je obsah tuku, tým viac vitamínu A a D obsahuje tento výrobok. Pomocou tučnej kyslej smotany možno dodať pokrmom krémovo smotanovú príchuť. Mimoriadne dobrá je hlavne v polievkach, omáčkach a dipoch.
Sladká smotana: typy a použitie
A teraz je čas na sladké smotany (UHT alebo pasterizované). Dobre znášajú vysoké teploty a môžu sa používať k teplým aj studeným pokrmom.
Druhy sladkých smotán a obsah tuku:
- 10 % smotana: ideálna do koktailov, smoothies a kávy.
- 12 % smotana: ideálna na varenie a dusené jedlá a nákypy.
- 30 % smotana: ideálna na šľahačku vďaka vysokému obsahu tuku. Je ideálna na peny a krémy, pretože sa ľahko šľahá.
- 36 % smotana: smotana, ktorá sa rýchlo vyšľahá. Ideálna na prípravu dezertov.
Nepridávajte do horúceho pokrmu. Smotanu musíte vopred „zjemniť“
Predtým, ako pridáme kyslú smotanu do horúceho pokrmu, musíme vykonať jednoduchý postup. Ide o „temperovanie“. Smotanu nikdy nelejte hneď do horúcej polievky, nikdy ju nepridávajte hneď do horúceho pokrmu.
Najprv pridáme lyžice polievky do samostatnej misky a pridáme smotanu. Zmes priebežne miešame a až potom pridáme smotanu do polievky. Po pridaní smotany nepokračujte vo varení. Ak zabudnete „temperovať“, čaká vás nepríjemné prekvapenie. Kyslá smotana sa odváži a zmení sa na biele „kúsky“ bielkovín.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Triviálny recept na mandarínkovú tortu. Nie je šanca, že by sa nevydarila
Jednoduchý koláč, ktorý nemusíte piecť. Na prípravu božského dezertu potrebujete len sušienky a krém
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.