24.12.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/DreamcatcherDiana).
Vonku sa už ochladzuje a vo vašej chladničke začína chýbať miesto? Určite mnohých ľudí láka vyložiť pripravené potraviny na balkón. Žiaľ, často to robíme nesprávne, čo môže mať veľmi negatívne dôsledky pre naše zdravie. Je lepšie byť v tomto smere opatrný.
V mnohých slovenských bytoch sa balkón považuje za jednu z najväčších výhod. V lete tam môžeme vyložiť bielizeň, aby rýchlejšie uschla, zatiaľ čo v zime získame „chladničku navyše“. Otázkou však je, či je to naozaj zdravé riešenie? V niektorých prípadoch áno, hoci je dôležité mať na pamäti mnohé nevýhody tejto praxe. Zistite, čomu by ste mali venovať najväčšiu pozornosť, aby ste si neublížili.
Je v poriadku vyložiť teplú polievku na balkón? Tieto chyby radšej nerobte, pretože hrozí, že sa otrávite
Ukladanie potravín na balkón je síce pohodlné, ale častejšie ide o veľmi riskantnú praktiku. Vonku prakticky nikdy nebude stála teplota ako v našich chladničkách. Práve naopak.
- Výkyvy môžu dosahovať až desiatky stupňov, čo môže v krátkom čase viesť k úplnému znehodnoteniu pripravovaných potravín.
- V krátkom čase sa vyvinú baktérie, ktoré môžu viesť k nebezpečnej otrave jedlom.
- Okrem toho sú pokrmy vystavené oveľa väčšiemu množstvu škodlivín vrátane tých z ovzdušia, najmä ak bývame v blízkosti rušnej ulice.
Ak budeme naše potraviny nesprávne chrániť, takéto vystavenie vonkajším vplyvom sa ukáže ako zbytočné. Preto je lepšie nevystavovať horúcu polievku alebo varenú zeleninu na balkón. V niektorých prípadoch je to však možné, ale mali by sme sa správne pripraviť, aby sme minimalizovali prípadné negatívne účinky.
Ako skladovať potraviny na balkóne? Dodržiavajte tieto pravidlá a budete mať „extra chladničku
- V prvom rade by sme mali sledovať počasie a až keď sme si istí, že sa neočakávajú veľké zmeny, môžeme potraviny umiestniť von. Je dobré, aby sa teplota čo najviac približovala teplote v chladničke, t. j. nie viac ako päť stupňov Celzia.
- Potraviny by sa mali na balkón vykladať len v tesne uzavretých nádobách. Ak chcete dať nádobu von, môžete ju predtým starostlivo zabaliť do hliníkovej fólie alebo ju vložiť do plastového vrecka a presne zaviazať.
- Najbezpečnejšie bude vonku skladovať chlieb, koláče bez krému, surovú zeleninu a ovocie a nápoje. Dávajte však pozor, aby cez noc nezamrzli a ráno sa nerozmrazili. To sú ideálne podmienky na množenie baktérií.
- Nakoniec musíme pamätať na to, že „extra chladničku“ nemôžeme používať dlhší čas. Maximálna doba skladovania jednej potraviny by nemala presiahnuť 24 hodín.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Uskladňujete hrnce s potravinami v zime na balkóne alebo terase? Dôsledky môžu byť zničujúce
Najhoršie miesto na skladovanie chleba. Do druhého dňa je zatuchnutý
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.