25.12.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Flotsam).
Predovšetkým si uvedomme, že ľudia prirodzene túžia po slaných jedlách, pričom túto túžbu ovplyvňuje tak fyziologické ako aj psychologické faktory. Naše telo síce potrebuje soľ pre správne fungovanie, avšak nadmerná konzumácia môže spôsobiť závažné zdravotné problémy. Preto by sme mali najskôr pochopiť, prečo tak často túžbe po slaných maškrtách a neustále dochucujeme jedlá soľ.
Koľko soli by sme mali denne zjesť?
Kontrola obsahu soli v strave je jedným z najdôležitejších aspektov zdravej výživy. Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) odporúča obmedziť jej príjem na maximálne 5 gramov denne, čo zodpovedá približne jednej plochej čajovej lyžičke. Toto množstvo je dostatočné na uspokojenie potrieb organizmu a zároveň je bezpečné pre zdravie. Príliš vysoký príjem soli sa spája s rizikom vzniku hypertenzie, ochorení srdca a obličiek.
Pritom sa ukazuje, že podľa výskumov priemerný Slovák denne skonzumuje približne 10 až 12 gramov soli, čo je viac ako dvojnásobok odporúčanej dávky. Nie je to spôsobené len nadmerným solením jedál. Ide aj o skladanie jedál zo spracovaných potravín, medzi ktoré patria okrem iného niektoré druhy chleba, údeniny, syry, čipsy a hotové jedlá, ktoré stačí pred konzumáciou len ohriať.
Odkiaľ pochádza túžba po soli? Môže ísť o nedostatok jednej zložky
Nedokážete odolať pokušeniu zájsť do obchodu a naplniť si košík slanými tyčinkami, čipsami a krekrami? Príčinou môže byť nedostatok vápnika, hoci ide o nepriamu súvislosť. Predovšetkým si uvedomte, že homeostatické mechanizmy navzájom spolupracujú. Potom, keď chýba určitá zložka, automaticky vyhľadávajú iné spôsoby na dosiahnutie rovnováhy. Navyše sodík zo soli prirodzene zvyšuje množstvo v krvi, preto túži po slaných jedlách často signál, že telo potrebuje doplniť chýbajúce minerály.
Úľava od stresu so slaným občerstvením
V stresových situáciách môže telo túžiť po intenzívnejších a výraznejších chutiach, vrátane slaných, ako forme rýchleho „upokojenia“. Keď sa cítime preťažení, je pravdepodobnejšie, že budeme mať chuť na jedlo na upokojenie. Okrem toho môže tento stav posilniť signály hladu, čo vedie k „emocionálnemu prejedaniu“. Stres ovplyvňuje nadobličky a ich schopnosť regulovať obsah sodíka v tele.
Predovšetkým zabezpečuje a uvoľňujú kortizol, tento stresový hormón následne ovplyvňuje naše telo. Navyše, keď sa jeho množstvo v tele zvýši, prirodzene začneme viac túžiť po slaných jedlách.
Nemáte dostatok spánku? Telo vás pokarhá nadmernou chuťou do jedla.
O úlohe spánku sa veľa hovorí, ale mnohí z nás stále podceňujú význam nočného odpočinku a jeho vplyv na každodenné návyky. Keď nemáme dostatok spánku, naše telo kompenzuje únavu nadmernou chuťou do jedla. Automaticky hľadáme produkty, ktoré nám rýchlo zlepšia náladu, a voľba často padne na slané jedlá a pochutiny.
Nedostatok elektrolytov
Nadmerné potenie alebo intenzívna fyzická námaha môžu prispieť k zvýšenej túžbe po slanom jedle. Soľ totiž patrí medzi elektrolyty, ktoré sa z tela odstraňujú s potom. Aktivita si preto vyžaduje správnu hydratáciu a vyváženú stravu bohatú na nespracované potraviny, čerstvú zeleninu a ovocie.
Je dôležité si uvedomiť, že dehydratácia sa niekedy zamieňa aj s hladom. Takže skôr, ako siahnete po slaných orechoch, najprv zvážte, či nepijete príliš málo vody.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Sladké raňajky? Prečo je lepšie vyberať si ráno slané jedlá?
Jeden trik, ktorý zmení konzervy. Ľahko solené uhorky budú tvrdé a chrumkavé
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.