25.12.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock.com/Aleksey Matrenin).
Vedeli ste, že čaj skladovaný v termoske môže zmeniť svoje vlastnosti a ovplyvniť vaše zdravie? Ale buďte pokojní! Svoj obľúbený teplý nápoj si môžete vychutnať aj naďalej. Dáme vám však niekoľko tipov, čo robiť, aby to bolo bezpečné a príjemné.
Z čoho sú vyrobené termosky? Na materiáli záleží
Termosky sa zvyčajne vyrábajú z troch základných materiálov: nehrdzavejúcej ocele, skla a plastu. Každý z nich má svoje výhody a nevýhody – určite sa rozhodnete dobre, ak pri kúpe budete venovať pozornosť certifikátu kvality (plast nie je výnimkou – vyberte si termosku, ktorá má označenie BPA free). Viac informácií nájdete nižšie:
Nerezová oceľ
Je najčastejšie voleným materiálom pre termosky vďaka svojej odolnosti, nereaktivite s nápojmi a vynikajúcim izolačným vlastnostiam. Je úplne bezpečná pre zdravie, pokiaľ nie je poškodená alebo neobsahuje prímesi ťažkých kovov.
Sklo
Termosky so sklenenými vložkami sa považujú za najzdravšie, pretože sklo nereaguje s nápojmi. Ich celkovo jedinou nevýhodou je ich krehkosť, kvôli ktorej sú menej praktické na cestovanie.
Plasty
Hoci sú plastové termosky ľahšie a lacnejšie, môžu uvoľňovať škodlivé látky, najmä pri vystavení vysokým teplotám. BPA a iné bisfenoly sú látky, ktorým sa treba vyhnúť. Urobíte to tak, že si vyberiete výrobok s označením „BPA free“.
Teplota a výživová hodnota nápoja
Čaj je bohatý na antioxidanty, minerály a vitamíny. Je však zaujímavé, že pri vystavení vysokým teplotám (keď sa čaj dlhé hodiny uchováva pri teplote nad 60 °C) sa môžu niektoré živiny, ako napríklad vitamín C, znehodnotiť. Na druhej strane vysoké teploty pomáhajú udržiavať aktivitu polyfenolov, ktoré majú silný antioxidačný účinok.
Ale čo chuť takéhoto čaju? Stará termoska so zlým vetraním, ktorá je mechanicky poškodená alebo jednoducho opotrebovaná, môže byť presiaknutá pachmi iných nápojov. Čaj, ktorý sa v nej uchováva už nejaký čas, môže získať horkú príchuť. Je to dôsledok uvoľňovania trieslovín, ktorých koncentrácia sa zvyšuje s časom skladovania pri vysokých teplotách.
Praktické tipy – bezpečné používanie termosky
Aby ste zachovali výživovú hodnotu čaju a zároveň sa vyhli možným vedľajším účinkom, dbajte na:
- správnu teplotu čaju a dĺžku jeho uchovávania v termoske – vyhnite sa uchovávaniu čaju pri teplote vyššej ako 60 °C dlhšie ako 2 – 3 hodiny,
- termosku pravidelne vyprázdňujte a čistite – usadeniny a zvyšky čaju môžu ovplyvniť chuť a kvalitu nasledujúcich nápojov. Termosku pravidelne čistite ekologickými prostriedkami, napríklad jedlo sódou alebo citrónovou zmesou. Kupujte termosky od certifikovaných výrobcov, ktorí získali potrebné certifikáty.
Zima je v plnom prúde, preto si so sebou na prechádzky alebo výlety na svahy radi berieme termosky s horúcim čajom. Takto najlepšie udržíte svoje telo v teple a doprajete mu potrebnú hydratáciu. Aby vám termoska priniesla všetky výhody, vyberte si kvalitnú značku a naučte sa s ňou správne zaobchádzať.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Odvar z bobkových listov má úžasné vlastnosti. Vedeli ste to?
Tropické noci sú nočnou morou. Ako ich prežiť? Urobte jednu vec. Okamžite ochlaďte svoju spálňu
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.