24.12.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Sahana M S).
Tučnolist vajcovitý, známy aj ako strom šťastia, je rastlina, ktorá sa nachádza v mnohých domácnostiach. Nie je to prekvapujúce, pretože nielenže vyzerá zaujímavo, ale je aj nenáročná na pestovanie. Stáva sa však, že tučnolist časom začne strácať listy. Dôvodov môže byť niekoľko. Zistite, akých chýb sa vyvarovať, aby ste sa mohli tešiť z nádherného stromu šťastia.
Opadávanie listov tučnolistu je často znakom toho, že s vašou rastlinou nie je niečo v poriadku. Niekedy je to dôsledok chýb, ktorých sa dopúšťate pri starostlivosti o rastlinu. Preto sa oplatí vedieť, na čo si dávať pozor a ako sa o rastlinu starať, aby jej konáre boli plné sviežich zelených a pevných listov.
Stráca tušnolist listy? Zistite najčastejšie príčiny
Dôvodov, prečo váš strom šťastia stráca listy, môže byť mnoho. Hoci ide o pomerne odolnú a ľahko pestovateľnú rastlinu, niektoré chyby v starostlivosti môžu prispieť k strate listov tučnolistu. Tu sú uvedené najčastejšie príčiny:
- Nesprávne zavlažovanie – je dôležité si uvedomiť, že stromček šťastia je sukulent, a preto má nízke nároky na vodu. Ak rastlinu, ktorá je navyše v ťažkej pôde, prelejete, korene budú zaplavené. To bude mať za následok zvrásnenie a opadávanie listov. V takejto situácii je najlepšie prestať zalievať, kým pôda úplne nevyschne. Na druhej strane by ste si mali dať pozor aj na príliš dlhé prerušenie zalievania, najmä v lete, pretože to vedie k blednutiu, strate pevnosti a nakoniec k opadávaniu listov.
- Príliš tesný kvetináč – opadávanie listov často znamená príliš malý kvetináč, čo spoznáte podľa toho, že korene vychádzajú cez otvory v nádobe. Vtedy by ste mali rastlinu presadiť do väčšieho kvetináča. Pred zasadením do nového substrátu však nezabudnite opatrne rozpliesť jej korene. Po vysadení rastlinu okamžite zalejte.
- Prirodzené starnutie rastliny – stáva sa tiež, že opadávanie listov nie je dôsledkom žiadnej chyby v starostlivosti. Keď bočné výhonky stromu šťastia začnú starnúť, zdrevnatejú a prirodzene strácajú listy. Starnúce konáre sa môžu orezávať, aby rastlina začala vytvárať mladé výhonky.
Dôležité je miesto. Čo spôsobuje, že tučnolist stráca listy?
Opadávanie listov tučnolistu býva ovplyvnené aj tým, kam ho položíte. Strom šťastia potrebuje dobre osvetlené miesto, aby mohol správne rásť. Zvládne aj svetlý tieň.
Vyhnite sa však úplnému zatieneniu, pretože v dôsledku nedostatku svetla sa výhonky tučnolistu spočiatku veľmi silno vytiahnu. Potom v dôsledku nedostatku svetla listy rastliny zblednú, odumrú a opadajú spolu s celými konármi. Vtedy musíte odstrániť všetky odumierajúce výhonky a jemne ich odlomiť od kmeňa. Musíte tiež premiestniť kvetináč na parapet, kde bude najviac svetla.
Na stav stromčeka šťastia má vplyv aj teplota v miestnosti. Hoci znesie v noci teplotu okolo 10 stupňov Celzia, začne vädnúť, ak teplota klesne pod túto hranicu alebo ak dôjde k studenému prievanu, napr. pri otvorení okna v zime. To môže viesť k masívnemu opadávaniu listov. Aby ste tomu zabránili, bude najlepšie umiestniť tučnolist na miesto, kde nebude vystavený studeným poryvom vzduchu.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Ide o najčastejšiu chybu pri starostlivosti v zime. Nerobte to svojim rastlinám v kvetináčoch
Strom šťastia alebo tučnolist. Ako sa oň starať a prečo sa oplatí mať ho doma?
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.