06.01.2025 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Nooumaporn).
Haworthia je pôvabný sukulent z čeľade asfodelovitých. Pochádza z južnej Afriky a vyznačuje sa nezvyčajným tvarom a vzhľadom listov. Je to ideálna rastlina pre začiatočníkov alebo tých, ktorí hľadajú ľahko ovládateľnú zeleň do domácnosti. Prečítajte si o zaujímavých odrodách a o tom, ako sa starať o haworthiu.

Foto: shutterstock/Nooumaporn
Haworthia – skromný sukulent
Rod Haworthia má viac ako 80 druhov. Do našich domovov sa dostala z Južnej Afriky – je to mimoriadne odolný sukulent. Má väčšinou mäsité, tmavozelené listy usporiadané do nízkych ružíc. Väčšinou sú špicaté a v závislosti od druhu sa líšia farbou – môžu byť pokryté pruhmi alebo malými perleťovými výrastkami.
Jednou z najobľúbenejších je haworthia fasciata so zaujímavým vzorom na listoch, ktorý tvoria vyčnievajúce biele pruhy. Vo voľnej prírode kvitne skoro, koncom februára/začiatkom marca, ale u nás sa to stáva len zriedka. Kvety sú malé, jemné a mliečne.
Haworthia je nenáročná rastlina na okenné parapety a nie je jedovatá ani pre ľudí, ani pre zvieratá. Výborne sa kombinuje s inými sukulentmi alebo aloe vera. Ďalšou výhodou tejto rastliny je jej odolnosť voči chorobám a škodcom.
Zaujímavé druhy a odrody haworthie
Haworthia sa vyskytuje v mnohých druhoch a odrodách. Ktoré z nich sa oplatí vyhľadať?
- Haworthia cymbiformis – s trojuholníkovými listami a jasnými špičkami.
- Haworthia limifolia – klamlivo podobná sansevierii, má trojuholníkové, špicaté listy, ktoré sú priečne pruhované.
- Haworthia cooperi – na rozdiel od iných druhov sa Cooperi vyznačuje zaujímavou zaoblenou štruktúrou listov, ktoré sú pokryté priehľadnou kutikulou.
- Haworthia fasciata ‚Big Band‘ – tmavé listy vytvoria biele výrastky, ktoré ich pokrývajú po celej dĺžke.
Pestovanie haworthie
Ako väčšina sukulentov, aj pestovanie haworthií je pomerne jednoduché a časovo nenáročné. Čo potrebuje haworthia?
Miesto
Jej miesto by malo byť svetlé, ale nie na priamom slnku – vystavenie intenzívnemu svetlu spôsobuje nevzhľadné červené sfarbenie listov. Haworthia dobre znáša slovenské podmienky a zvyčajne ju možno udržiavať pri izbovej teplote, ale v zime by sa mala premiestniť do chladnejšej miestnosti s teplotou približne 10 – 12 °C.
Substrát
Vyberte pre ňu priepustný, úrodný substrát s prímesou hliny. Haworthia nemá rada presádzanie, to môžete vykonať raz za niekoľko rokov, najlepšie na jar. Pri presádzaní odstráňte bočné výhonky. Po niekoľkých dňoch sušenia ich môžete premiestniť do samostatných kvetináčov.
Zalievanie
Tak ako väčšina sukulentov, ani haworthia nevyžaduje častú zálievku. To však neznamená, že tento postup možno úplne vynechať. Keď vrchná vrstva pôdy vyschne, pridajte do kvetináča vodu. Dávajte pozor, aby ste ju nenakvapkali na listy. Od jari do jesene stačí haworthiu zalievať raz týždenne, v zime každé 2-3 týždne.
Hnojenie
V lete môžete do starostlivosti o haworthiu zahrnúť hnojivo určené pre sukulenty alebo kaktusy so zníženým obsahom dusíka. V zime je hnojenie zbytočné.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Kaktus hnije zdola nahor? Môžete ho zachrániť, ale musíte konať okamžite
Echinopsis eyriesii – ako sa oň starať, aby bol obsypaný kvetmi?
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.