06.01.2025 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Yala).
Premeňte pochmúrny interiér svojho domova na zelenú džungľu. Nepotrebujete na to drahé doplnky ani farby. Stačí, ak sa zameriate na pestovanie brečtanu popínavého. Táto svieža rastlina prinesie do vášho života nové farby. Stačí sa postarať o niekoľko detailov a bude rásť ako blázon a bude krásnou dekoráciou na dlhé roky.
Brečtan popínavý môže byť nádhernou zelenou dekoráciou pre váš dom alebo byt. Musíte však mať na pamäti, že ide o pomerne náročnú rastlinu vzhľadom na jej rýchly rast, ktorý je jej charakteristickou vlastnosťou.
Ak chcete, aby mal brečtan vždy zdravé stonky so sviežimi listami zaujímavej farby a stal sa tak ideálnou prírodnou dekoráciou vašej obývačky, musíte sa naučiť, ako sa oň správne starať. Použite nasledujúce tipy a uveďte ich do praxe a bude vždy vyzerať senzačne.
Ako vyzerá brečtan popínavý? Je to prírodná dekorácia interiéru
Brečtan popínavý (Hedera helix) je zelená popínavá rastlina z čeľade aralkovité, ktorá sa rýchlo šíri. Jeho stonky môžu dosiahnuť až 20 metrov, ale pri pestovaní v kvetináči dosahuje menej, zvyčajne do 1,5 až 2 metrov.
Na listoch má charakteristické jemné chĺpky, vďaka ktorým môže vyzerať sivo. V skutočnosti je však v závislosti od niektorých odrôd zelený alebo strieborno-zelený (napr. Hedera helix Glacier).
Ako sa staráte o svoj brečtan, aby vždy vyzeral úžasne?
Nezabudnite, že brečtan sa nesmie dostať do blízkosti batoliat alebo domácich zvierat, pretože je to veľmi jedovatá rastlina. Môžete ho zasadiť do previsnutého kvetináča v blízkosti knižnice alebo koša zaveseného vysoko pod stropom. Nech sa však rozhodnete akokoľvek, zabezpečte mu optimálne podmienky na rast.
Poloha brečtanu by mala byť mierne osvetlená. Nevystavujte ho priamemu slnečnému žiareniu. Ideálna teplota v miestnosti, kde sa tento druh pestuje, je 15 až 18 stupňov Celzia.
Pôda v kvetináči by mala byť neutrálna alebo mierne kyslá. Na pestovanie brečtanu sa hodí univerzálna kvetinová zemina s vrstvou keramzitu na dne, ktorá zabezpečí dobrý odtok vody a zabráni hnilobe koreňov.
Na toto treba myslieť aj pri pestovaní brečtanu
V zime by sa brečtan mal zalievať každých 8-12 dní, na jar a v lete dokonca dvakrát častejšie. Nezabudnite, že tento druh vyžaduje neustále mierne vlhkú pôdu.
Nezabudnite brečtan presadiť, keď začne vyrastať zo dna kvetináča. Každých 10 až 12 mesiacov musíte skrátiť hlavné stonky rastliny. Počas vegetačného obdobia môžete dbať aj na hnojenie kvetu prípravkami pre zelené rastliny.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Brečtan bude svieži ako nikdy predtým. Stačí ho zalievať zvyškami večere
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.