06.01.2025 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Tula L).
Čo môžete vyrobiť z muškátu omamného? Táto pôvabná zelená rastlina s charakteristickou vôňou v sebe skrýva mnoho vlastností. Počas socialistickej éry zdobila takmer každú domácnosť, ale dnes jej popularita výrazne poklesla. Je to škoda, pretože je nielen pekná, ale aj užitočná.
V domácnostiach sa muškát omamný najčastejšie používa ako dekorácia. Nie každý vie, že sa z neho získavajú aj éterické oleje, ktoré sa potom používajú vo voňavkárskom a cukrárskom priemysle. Okrem toho jeho vôňa účinne odrádza hmyz, a aby toho nebolo málo, je to aj liečivá rastlina. To všetko vďaka bohatému obsahu éterických olejov. To je dôvod, prečo má silnú, charakteristickú arómu, ktorá sa zintenzívňuje, keď sa listy spolu trú.
Na čo je muškát omamný dobrý? Oplatí sa ho mať doma
Muškát omamný (Pelargonium graveolens) má antivírusové, protiplesňové, antibakteriálne, protizápalové a antioxidačné vlastnosti. S jeho pomocou môžete prirodzene podporiť svoje telo v boji proti prechladnutiu a získať oveľa, oveľa viac.
VAROVANIE! Pamätajte, že domáce prostriedky nenahradia návštevu lekára a užívanie liekov. Preto ak s vami niečo nie je v poriadku, najprv navštívte odborníka. Prírodné prostriedky používajte ako doplnok alebo obohatenie liečby, nie namiesto nej.
Čo sa dá vyrobiť z muškátu omamného? Zdravý a chutný čaj
Muškát omamný lieči viacerými spôsobmi, z ktorých najobľúbenejší je čaj a výplachy. Tie napomáhajú liečbe v prípade bakteriálnej infekcie horných dýchacích ciest, zápalu hltana, zápalu stredného ucha alebo zápalu prínosových dutín. Okrem toho jeho vlastnosti ocenia dámy bojujúce s menštruačnými bolesťami, pretože znižuje napätie hladkého svalstva. Ako pripraviť čaj z muškátu omamného? Stačí natrhať niekoľko listov a zaliať ich horúcou (nie však vriacou) vodou. Potom:
- Prikryte podšálkou a odložte na 10 minút, aby sa čaj vylúhoval;
- Prípadne môžete pridať trochu škorice alebo zázvoru, aby ste ešte zvýšili jeho účinok a chuť;
- Pite raz denne, najmä počas jesenného a zimného obdobia, keď nie je ťažké prechladnúť.
Za zmienku stojí aj to, že samotná prítomnosť rastliny v domácnosti môže priniesť mnoho výhod. Esenciálny olej, ktorý vylučuje, má upokojujúci účinok a pomáha vám relaxovať.
Ako používať muškát omamný? Pomôže pri kožných problémoch
Vlastnosti muškátu omamného ocenil aj kozmetický priemysel. To všetko vďaka jeho antioxidačným, protizápalovým a antibakteriálnym účinkom a, samozrejme, krásnej vôni. Z tohto dôvodu ho okrem iného nájdete v krémoch a pleťových vodách. Samotný gerániový olej môže byť užitočný pri akné a iných zápalových stavoch pokožky, na ktoré sa aplikuje bodovo. Nezabudnite ho však aplikovať len zriedený v pomere: 15 kvapiek oleja a šesť polievkových lyžíc iného oleja, napríklad sezamového. Takáto zmes je ideálna aj na relaxačnú masáž.
VAROVANIE! Hoci je používanie gerániového oleja prírodnou metódou, môže byť aj alergénne. Ak chcete vylúčiť alergiu, urobte test aspoň 24 hodín pred prvou aplikáciou. Okrem toho ho nikdy neaplikujte nezriedený.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Nielen muškát omamný. Táto rastlina z domáceho parapetu funguje aj pri bolestiach hrdla
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.