8.1.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Katrinshine).
Ide o mimoriadne univerzálny produkt, ktorý sa vďaka svojim liečivým a kozmetickým vlastnostiam môže stať nenahraditeľnou súčasťou domácej lekárničky. Prírodné zložky jedľového oleja pomáhajú bojovať proti infekciám, zlepšujú stav pokožky a vlasov. Dokážu tiež upokojiť rozbité nervy a majú analgetický účinok. Objavte vlastnosti oleja zo sibírskej jedle, ktorý sa v prírodnej medicíne používa už po stáročia.
Čo je to jedľový olej? Ako sa získava?
Receptúra jedľového oleja vychádza z tradičných destilačných metód, ktoré obyvatelia Sibíri používajú už stáročia. Hoci moderné technológie umožňujú presnejšiu extrakciu produktu, samotný proces zostal nezmenený. Moderný výskum potvrdzuje jeho účinnosť a všestrannosť.
- Jedľový olej je esenciálny olej získavaný z ihličia a mladých výhonkov sibírskej jedle, stromu, ktorý rastie v drsnom podnebí tajgy.
Rastlina je známa svojou odolnosťou voči extrémnym podmienkam, čo sa premieta do jedinečných vlastností oleja. Receptúra je založená na prírodných procesoch destilácie vodnou parou, takže v konečnom výrobku sa zachovávajú cenné účinné látky, ako je bornylacetát s protizápalovými vlastnosťami, antibakteriálne terpény a fytoncidy – prírodné antibakteriálne a antivírusové látky.
Na čo slúži jedľový olej? Majte ho v domácej lekárničke a kozmetickej taštičke
Vďaka blahodarným vlastnostiam jedľového oleja sa tento produkt široko používa v medicíne aj v kozmetike.
- Je cenený najmä pre svoje antibakteriálne a antivírusové účinky. Podporuje liečbu počas infekcií horných dýchacích ciest, bojuje proti príznakom prechladnutia. Má expektoračný účinok a čistí dýchacie cesty. Posilňuje imunitu.
- Upokojuje kožné zápaly, podporuje upokojenie podráždenia a hojenie rán. Pomáha v boji proti akné tým, že chráni pokožku pred opakovaným výskytom škvŕn. Znižuje vylučovanie kožného mazu. Osvedčuje sa aj pri psoriáze a ekzémoch.
- Inhalácie s jedľovým olejom sa stávajú spojencom pri znižovaní stresu a nervového napätia. Ľahšie sa upokojí po najintenzívnejšom a nervóznom dni.
- Používaný pri masážach znižuje svalové a reumatické bolesti – je to vďaka jeho hrejivému účinku.
Hladká a pevná pokožka alebo kto najviac ocení kozmetické vlastnosti jedľového oleja?
Možno ho použiť ako zložku tonikov a peelingov s antiseptickými účinkami. Esenciálny olej z jedle sibírskej hydratuje a regeneruje epidermu.
Spomaľuje pôsobenie voľných radikálov, čo sa prejavuje v spomalení procesu starnutia a prevencii vrások. Používanie oleja zo sibírskej jedle by mali zvážiť aj ľudia s čiernymi bodkami.
Jedľový olej na vlasy
Nič nebráni tomu, aby sa tento cenný olej pridával aj do šampónov a masiek používaných v starostlivosti o vlasy.
- Jedľový olej má vlastnosti,ktoré zabraňujú vypadávaniu vlasov a posilňujú ich štruktúru.
Môže sa používať aj na natieranie pokožky hlavy s veľmi dobrými výsledkami pri odstraňovaní lupín, ako aj v boji proti svrbeniu a pocitom pálenia.
Ako používať jedľový olej?
Je dostupný v lekárňach, obchodoch s bylinkami a internetových obchodoch. Je dôležité vyberať si tovar od spoľahlivých výrobcov, aby ste mali istotu, že olej je stopercentne prírodný a kvalitný. Malé balenie (10 ml) stojí 3 – 6 eur. Univerzálnosť jedľového oleja sa vzťahuje aj na spôsoby aplikácie.
- Inhalácie: Pridajte niekoľko kvapiek oleja do misky s horúcou vodou a vdychujte paru na zmiernenie príznakov prechladnutia a kašľa.
- Aplikácia na pokožku: Je dobré kombinovať ho s iným olejom (napr. jojobovým alebo mandľovým) a aplikovať priamo na pokožku v miestach podráždenia a bolesti svalov.
- Kúpeľ: Na účinnú relaxáciu pridajte niekoľko kvapiek do kúpeľa s teplou vodou.
- Aromaterapia: Používajte vo vonnom krbe alebo difuzéri na zlepšenie nálady a osvieženie vzduchu.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Objavte jednoduché riešenie na upchatý nos. Lekár ukázal, ako ho odblokovať za 10 sekúnd
Podporujú trávenie a odporúčajú sa seniorom. Slováci ich nejedia dosť
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.