8.1.2025 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Georgi Fadejev)
Stáva sa to väčšine z nás počas základných činností, v momente maximálnej koncentrácie alebo pri „zabíjaní ticha“. Vo všeobecnom vnímaní sa považuje za príznak šialenstva, hoci podľa výskumov charakterizuje vysoko inteligentných ľudí. Ukazuje sa, že rozprávanie sa má priaznivý vplyv na mnohé oblasti nášho života a zdokonaľuje našu schopnosť rýchlejšie nájsť stratené predmety.
Mrmlanie pod nosom všetko urýchľuje
Ak ste sa niekedy pristihli, že si mrmlete pod nosom, buďte si istí, že v tom nie ste sami. Robí to väčšina ľudí, hoci kvôli mylnému spájaniu tejto činnosti s duševnými poruchami to otvorene priznáva len málokto. Na druhej strane, pravda o hovorení si pre seba je úplne iná ako mýtus šírený spoločnosťou.
Výskumníci uskutočnili štúdiu na túto tému, inšpirovanú vlastnou skúsenosťou jedného z nich. Kognitívny psychológ Gary Lupyan z Wisconsinskej univerzity v Madisone priznal, že sa často rozpráva sám so sebou, keď hľadá predmety alebo výrobky v obchode. Aby zistil, aký to má vplyv na rýchlosť nájdenia vecí, dobrovoľníkov rozdelil do dvoch skupín: jedna skupina bola požiadaná, aby nahlas opakovala názov hľadaného predmetu, zatiaľ čo ostatní mali mlčať.
Výsledky sú prekvapujúce: skupina, ktorá sa ovládala hlasom, našla požadovanú položku v priemere o 50 až 100 milisekúnd rýchlejšie ako ostatní. Náš hlas je teda istým spôsobom náš systém na rozšírenie myslenia a vnímania.
Výhody rozhovoru so sebou samým
Dialóg so sebou samým nám okrem zvýšenia rýchlosti, s akou nachádzame veci, prináša aj množstvo ďalších výhod:
- Usporiada myšlienky – to je dôležité najmä vtedy, keď prebytok domácich a pracovných povinností spôsobuje tzv. „mozgovú hmlu“ a vytvára vrstvy stresu a napätia. Tým, že si nahlas povieme, môžeme dať do poriadku svoje plány a úspechy a regulovať svoje emócie, aby tie nahromadené neviedli k náhlemu výbuchu nekontrolovaného hnevu alebo smútku.
- Odstup od problémov – utíšenie takzvaného „vnútorného kritika“, ktorého väčšina z nás nosí v sebe a ktorý dokáže znevážiť aj naše najväčšie úspechy, ako aj „správny odstup“ od problémov, ktorým denne čelíme, môže byť rozhodujúce pre zefektívnenie všetkých psychologických mechanizmov, ktoré sa odohrávajú v našej mysli. Slová podpory a povzbudenia vyslovené nahlas účinne prehlušujú dotieravé kritické a „depresívne“ myšlienky.
- Motivácia – byť svojím vlastným „podporovateľom“ a vyslovovať nahlas slová podpory a motivácie v čase silného stresu a práce pod tlakom nás môže účinne povzbudiť aj v čase, keď sa cítime neschopní urobiť čokoľvek produktívne.
- Regulácia – keď si hovoríme povzbudivé frázy, môžeme regulovať svoj nervový systém a „uzemniť sa“ tým, že si pripomenieme, že sme v bezpečí, že nás nič neohrozuje a že máme na zemi miesto, ktoré je teplé a útulné. Je to veľmi užitočné a dokonca potrebné vo chvíľach, keď sme blízko k tomu, aby sme psychicky „vyleteli“ do paniky a vytvárali čierne scenáre.
Ako vidíte, sebadialóg, ak sa z času na čas uskutoční, nie je ničím hrozivým ani príznakom „šialenstva“, ale potrebným a podceňovaným nástrojom na zlepšenie a pozdvihnutie. Rozprávajte sa navzájom, pretože to svedčí o vašej inteligencii. A ako viete, s inteligentnými ľuďmi sa oplatí rozprávať.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Používate emotikony? Ste emocionálne inteligentný. „Nie je to len smajlík“
Extrovert alebo introvert? Stačí len pár okamihov, aby ste to zistili
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.