9.1.2025 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Stasonych)
Spánok je mimoriadne dôležitý, pretože má vplyv na regeneráciu, ale nielen na ňu. Nedostatok primeraného spánku vedie k poruchám fungovania organizmu a následne k vzniku zdravotných problémov. V dôsledku nedostatku spánku môže trpieť nielen telo, ale aj psychika.
Niet pochýb o tom, že zdravý spánok je nevyhnutný, ale niekedy, aj keď teoreticky spíme dostatočne dlho, sme stále nevyspatí. A za tým môže byť dôležitý zvyk. Ide o to, akú polohu najčastejšie zaujímame počas spánku. Mnohí ľudia majú obľúbenú polohu, ktorá im umožňuje rýchlo a pohodlne zaspať. Nie všetky však prispievajú k dobrému zdraviu. Ktorá z nich je obzvlášť škodlivá?
Najhoršia poloha na spanie – je to tá, ktorá vás udrží v bdelom stave
Embryonálna poloha
Poloha, ktorá najmenej prispieva k dobrému zdraviu, je embryonálna poloha (na boku, so skrčenými nohami), ktorá vedie k silnému zakriveniu a bolesti chrbtice. V tejto polohe sú krk aj chrbát silne natiahnuté, čo im neprospieva. Okrem toho, ak v tejto polohe ležíte na pravom boku, môžu nastať problémy s fungovaním rôznych orgánov. Ležanie na tejto strane tela zvyšuje záťaž na srdce, pretože aorta sa rozbieha doľava, takže prúdiaca krv musí putovať zdola nahor, čím popiera princíp gravitácie. Okrem toho môže žalúdok vzhľadom na svoj tvar „spätne“ vracať svoj obsah do pažeráka, čo vedie k vzniku pálenia záhy. Okrem toho v tejto polohe tlačí na pankreas a bráni jeho činnosti.
Spanie na bruchu
Ľudia, ktorí zvyčajne spia na bruchu, sú tiež ohrození bolesťami chrbta v dôsledku neprirodzenej polohy chrbtice. Ak radi spíte týmto spôsobom, vyvíjate tlak aj na bránicu, čo spôsobuje plytké dýchanie. Ďalším negatívom vyplývajúcim zo spánku na bruchu je, že vankúš prichádza do kontaktu s kožným mazom, kozmetickými prípravkami a baktériami z vašej pokožky alebo vlasov, ktoré sa pri ďalšom kontakte dostávajú späť na vašu tvár. V dôsledku toho môže dôjsť k podráždeniu pokožky tváre a jej nedokonalostiam.
A aké polohy sú pre zdravie najpriaznivejšie?
Spanie na chrbte
Podľa zistení lekárov je zdravé spať na chrbte, ruky mať položené pozdĺž tela a nohy mierne rozkročené. Táto poloha zaručuje uvoľnenie svalov a chrbtice. Zároveň sa zlepšuje krvný obeh, nevzniká tlak na vnútorné orgány a v prípade žalúdočného refluxu sa tráviace šťavy nevracajú späť. Poloha na chrbte sa však neodporúča pri chrápaní a spánkovom apnoe. Ak sa vyskytnú bolesti chrbta, je dobré umiestniť si pod kolená malý vankúš, ktorý podporí prirodzené vyrovnanie chrbtice.
Spanie na ľavom boku
Dobrý nápad je tiež ležať vo vzpriamenej polohe na boku, na ľavej strane tela. Ľudia, ktorí počas spánku zaujmú túto polohu, majú lepšie trávenie, pretože obsah žalúdka zostáva na mieste a gravitácia uľahčuje pohyb potravy z tenkého čreva do hrubého čreva. Poloha tela na ľavom boku s rovným chrbtom uľahčuje činnosť mnohých orgánov a pomáha aj pri problémoch s chrápaním alebo spánkovou apnoe. Táto poloha môže tiež zmierniť bolesti krku a chrbta.
Výber najlepšej polohy na spanie závisí od vašej hmotnosti, zdravotného stavu alebo veku. Dôležité je tiež, aby bola jednoducho pohodlná, umožňovala vám odpočívať a ráno vstať z postele bez bolesti. Ak sa vám nespí najlepšie a chcete vyskúšať novú polohu na spanie, buďte trpezliví. Zmena návyku si vyžaduje čas.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Spite týmto spôsobom. Ráno sa zobudíte bez bolesti chrbta
Metóda pre lepší a dlhší spánok. Trojminútová „rutina“ pomôže každému
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.