10.01.2025 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Africa Studio).
Chcete sa zbaviť nadbytočných kilogramov? Potom sa začnite starať o to, čo skončí na vašom tanieri. Za niektoré produkty, ktoré často jeme každý deň, sa oplatí hľadať menej kalorické náhrady. To je prípad zemiakov, zvyčajne sa pridávajú na večeru. Nahraďte ich… šošovicou.
Šošovicu ocenia najmä vegáni a vegetariáni. Zaraďujeme ju medzi strukoviny, no v slovenskej kuchyni nie je až taká populárna, čo je škoda. Zistite, prečo sa oplatí jesť šošovicu namiesto zemiakov a ďalšie tipy na jej podávanie.
Šošovica namiesto zemiakov – prečo sa ju oplatí jesť?
Pri chudnutí sa oplatí siahnuť po šošovici, pretože je nielen menej kalorická ako zemiaky, ale má aj nízky glykemický index (28). Preto po jej konzumácii hladina cukru v krvi stúpa pomalšie. Vďaka tomu si udržíme stabilnú hladinu energie na dlhší čas a tiež znížime riziko skokov cukru v krvi, čo je prospešné pre ľudí s inzulínovou rezistenciou alebo cukrovkou.
Tento produkt je tiež výborným zdrojom bielkovín a vlákniny, ktoré sú pri redukčnej diéte mimoriadne dôležité. Udrží vo vás pocit sýtosti po dlhú dobu a pomôže vám vyhnúť sa maškrteniu medzi jedlami. Vláknina navyše podporuje správnu peristaltiku čriev, predchádza zápche a zlepšuje črevnú mikroflóru.
Pravidelné jedenie šošovice má priaznivý vplyv aj na zdravie srdca. Rozpustná vláknina v ňom obsiahnutá znižuje hladinu „zlého“ cholesterolu v krvi, čím znižuje riziko aterosklerózy a kardiovaskulárnych ochorení.
Okrem toho je šošovica bohatá na cenné vitamíny B, kyselinu listovú a minerály ako železo, fosfor, horčík a draslík. Vďaka svojim vlastnostiam je výborným prvkom zdravej výživy, priaznivo pôsobí na tráviaci a srdcovo-cievny systém, ako aj stabilizuje hladinu cukru v krvi.
Ako využiť šošovicu v kuchyni?
Šošovicu môžeme v kuchyni využiť na mnoho spôsobov. Oplatí sa ju pridať do mäsitých jedál namiesto zemiakov či dokonca cestovín. Výborne chutí s gulášom, v kombinácii s kokosovým mliekom, korením a zeleninou vytvára ucelený pokrm .
Polievku na zahriatie môžeme urobiť aj z červenej šošovice. Jej základom by mali byť paradajky a korenie ako rasca, kari a cesnak.
Tento produkt je vhodný aj do šalátov. Dá sa kombinovať so zeleninou, čerstvými bylinkami, syrom (feta alebo halloumi), orechmi a ľahkou omáčkou na báze olivového oleja a citrónu.
Alebo možno šošovica v nátierkovej verzii? Ak ju zmiešame s tahini, cesnakom, citrónovou šťavou a trochou olivového oleja, získame lahodnú, zdravú alternatívu hummusu, ktorá je ideálna na natieranie na chlieb alebo ako príloha k zelenine.
Tento produkt je tiež skvelým základom pre vegetariánske rezne. Oplatí sa ich pridať do vegetariánskych hamburgerov.
Redakcia Vášeň v Tebe.
Súvisiace články:
Tajomné čínske ovocie: Vylieči pečeň a posilní pamäť lepšie ako lieky
Slováci toto ovocie nekupujú, hoci sezóna práve prebieha. Vynikajúca podpora imunity
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.