11.01.2025 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Elena Medoks).
Blížiaci sa február je ideálnym mesiacom na výsev zeleniny v sadeniciach, t. j. na prípravu semien doma pred tým, ako sa dostanú do zeme. Je to prvý krok k dobrej a rýchlej úrode. Stačí im vytvoriť vhodné podmienky a váš parapet sa čoskoro premení na mini zeleninovú záhradu.
Sadenice si môžete vypestovať doma, napr. na parapete v kuchyni. Treba to však urobiť vo februári alebo v marci – nie neskôr. Odporúčame pestovať sadenice pod krytom, pretože to zvýši počet klíčiacich semien, urýchli vývoj sadeníc a ochráni ich pred škodcami a nepriaznivým počasím. Pozrite si najdôležitejšie informácie o tejto metóde a nezmeškajte termín výsevu.
Táto zelenina sa môže vysievať sadenicami
Zelenina, ktorú možno vysievať výsevom, je šalát. Tento výsev prinesie skoršiu úrodu.
Výsev je vhodný aj pre teplomilné druhy zeleniny, ako sú melón, žltý melón, baklažán, paprika a paradajky. Dobre sa hodí aj pre pomaly rastúcu zeleninu, ako je karfiol, brokolica a kaleráb.
Túto metódu môžete vykonávať na rastlinách s dlhou dobou klíčenia. Hovoríme o artičoku, zeleri a novozélandskom špenáte.
Príprava sadeníc zeleniny – pôda a nádoby
Vo februári je dobré vysievať zeleninu zo sadeníc, pretože rýchlejšie získate dobrú úrodu. Umožní vám to tiež získať úrodu dvakrát z toho istého miesta v zeleninovej záhrade. Ako na to?
V prvom rade vyberte správnu pôdu pre vaše sadenice. Stačí rašelina a piesok bez hnojív. Tento substrát má správne množstvo živín pre mladú zeleninu.
Potom touto zeminou naplňte nádoby na sadenice. Je potrebné ju vyrovnať a jemne zhutniť. Odporúčame zvoliť rašelinové kvetináče alebo viacnásobné kvetináče. Tie prvé môžete zasadiť do zeme spolu s rastlinami (po zakorenení sa rozložia). Na druhej strane, tie druhé sa dajú ľahko premiestniť a opakovane použiť.
Ako sa starať o sadenice zeleniny? Najdôležitejšie pravidlá starostlivosti
Najdôležitejšie je zabezpečiť sadeniciam zeleniny svetlé a vzdušné miesto, ale nie priame slnečné svetlo a prievan. Teplota by mala byť stála, ale majte na pamäti, že nie všetky rastliny znášajú izbovú teplotu.
Musíte tiež zabezpečiť dostatočnú zálievku. Substrát by mal byť mierne vlhký, ale nie mokrý. Odporúčame preto semenáčiky pokropiť vodou pri izbovej teplote.
Vlhkosť vzduchu v byte je nízka, preto semenáčiky prikryte sklom alebo aj len potravinovou fóliou. Vytvoríte tak pre nich malý skleník. Oplatí sa v ňom urobiť niekoľko otvorov, aby sa k rastlinám dostal čerstvý vzduch.
Presádzanie, pikírovanie a otužovanie sadeníc zeleniny
Mladé sadenice je potrebné pikírovať do cieľových nádob približne 2-3 týždne po vzídení. Predtým ich dôkladne zalejte a potom ich vidličkou alebo paličkou vyberte zo starých kvetináčov. Po presadení rastliny intenzívne zalejte – vďaka tomu sa zemina ponorí a priľne ku koreňom.
Nezabudnite, že nie všetky druhy zeleniny znášajú presádzanie. Niektoré z nich by sa mali vysievať do kvetináčov hneď. Tekvice, uhorky a fazuľa.
10 až 14 dní pred výsevom do pôdy ich treba otužovať obmedzením zalievania a častým vetraním, aby sa znížila teplota. Rastliny si tak zvyknú na vonkajšie podmienky.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Najlepší čas na výsev sadeníc zeleniny. Kedy vysievať paradajky, papriky a uhorky?
Kedy doma zasiať uhorky na sadenice? Pripravte im najlepšie podmienky
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.