11.01.2025 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/GS23).
Pelargónie sa často považujú za jednoročné rastliny, hoci sú to trvalky. Skúsení záhradníci dobre vedia, že sa ich po sezóne neoplatí vyhodiť. Najlepšie je uskladniť ich cez zimu a v správnom čase ich začať pripravovať na ďalšie kvitnutie. Kedy zobudiť muškáty po zime? Ako sa o nich starať pred príchodom jari? Poradíme vám, ako sa starať o tieto krásne balkónové kvety.
Kedy zobudiť muškáty po zime?
Pelargónie zdobia naše záhrady, balkóny a terasy farebnými kvetmi po mnoho mesiacov. S príchodom prvých jesenných mrazov strácajú svoje čaro, ale nemusíte sa ich zbavovať. Je dobré tieto rastliny prezimovať v interiéri, aby ste sa mohli tešiť z ich krásy na budúcu jar a leto, keď nasadia nové púčiky.
Prvá vec, ktorú treba urobiť na začiatku sezóny, je prerušiť obdobie vegetačného pokoja muškátov. Ak tento postup vykonáte správne, zabezpečíte rastlinám dobrý štart a môžete počítať s bohatým kvitnutím počas celej sezóny. Najlepší čas na začatie prebúdzania muškátov po zime je druhá polovica januára a február. Hoci je jar ešte ďaleko, dni sa už predlžujú, a preto rastliny dostávajú každý deň viac svetla.
Ako prebudiť muškáty po zime – starostlivosť
Viac slnečného svetla prirodzene prerušuje obdobie odpočinku muškátov a je pre nich signálom, že sa pomaly blíži jar. Stojí za to podporiť rastliny v prebúdzaní po zime, čo môžete urobiť veľmi jednoduchým spôsobom. Stačí, ak postupne zvýšite teplotu v miestnosti, kde muškáty pestujete. V praxi to znamená, že ak kvety pestujete napríklad v garáži alebo na schodisku, premiestnite ich do miestnosti, kde je teplota o 3 – 4 °C vyššia. V marci ich môžete umiestniť do miestnosti, kde je ešte o niekoľko stupňov Celzia teplejšie. Kvetináče umiestnite blízko okna.
Pri prebúdzaní muškátov nezabudnite na správnu starostlivosť. Čo musíte urobiť?
- Skontrolujte, či sadenice nie sú napadnuté škodcami (napr. roztočcami). Odstráňte všetky časti rastliny, ktoré vykazujú znepokojujúce príznaky.
- Odstráňte suché listy a výhonky z muškátov pomocou dezinfikovaných nožníc alebo záhradníckych nožníc.
- Pri prebúdzaní muškátov ich nezabudnite zaliať. Od konca januára alebo začiatku februára dbajte na to, aby bola pôda v kvetináči vždy mierne vlhká, ale nie mokrá.
- V druhej polovici januára alebo vo februári už môžete muškáty prihnojiť viaczložkovým hnojivom, ktoré podporí ich zdravý rast.
V marci tiež musíte muškáty zastrihnúť nad 4. alebo 5. púčikom, aby sa pekne rozkonárili a mali viac kvetov.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Moja babička strihala muškáty na zimu práve týmto spôsobom. Na jar sú ešte krajšie
Takto si vyberám muškáty na prezimovanie. Na jar sú ako nové priamo z obchodu
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.