12.01.2025 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Ludmila Kapustkina).
Vykurovacia sezóna predstavuje pre lopatkovec skutočnú výzvu. Mnohí majitelia tejto obľúbenej črepníkovej rastliny sa sťažujú na žlté listy alebo ich usychajúce konce a nedostatok kvetov, ktoré sú predsa najväčšou ozdobou tejto rastliny. Príčinu týchto javov predstavujú chyby v starostlivosti. Odstráňte ich a zachráňte svoj lopatkovec.
Lopatkovec sa vyznačuje zelenými, nápadnými, kopijovitými listami a bielymi kvetmi v tvare pohára. V zime sa jeho stav môže výrazne zhoršiť, čo býva spôsobené nevhodným pestovaním. V tomto článku sa dozviete o najčastejších chybách v starostlivosti a o tom, ako svoju rastlinu zachrániť.
Aké sú najčastejšie chyby pri pestovaní lopatkovca?
Má váš lopatkovec žlté alebo hnedé škvrny na listoch? Sú to následky priameho slnečného žiarenia, ktoré tieto časti spáli. Majte na pamäti, že táto rastlina rastie prirodzene v trópoch, kde je zatienená korunami stromov.
Najčastejšiu chybu pri starostlivosti o pestovanie tohto kvetu predstavuje nesprávna zálievka. Prílišné zalievanie môže viesť k chorobám a škodcom a dokonca k úhynu rastliny. Korene začnú hniť a listy sčernejú. Pri nadmernom vysušení sa zasa listy skrútia a zvädnú. Voda z vodovodu, ktorá obsahuje vápnik a chlór, prispieva k zhnednutiu končekov týchto častí rastliny.
V zime listy lopatkovca zhnednú a stratia svoju pevnosť v dôsledku príliš suchého vzduchu v miestnosti. Ich zelená farba vybledne pri prievane a náhlom poklese teploty.
Ako zachrániť lopatkovec? Najdôležitejšie zásady starostlivosti
Lopatkovec môžete zachrániť, ak sa o neho začnete správne starať. Aké sú teda najdôležitejšie zásady starostlivosti o túto rastlinu?
- Umiestnenie
Umiestnite rastlinu do polotieňa, najlepšie na severný alebo východný okenný parapet. Nemala by byť umiestnená pri okne orientovanom na juh. Ak je miestnosť veľmi tmavá, odporúča sa rastlinu osvetliť špeciálnymi lampami.
- Zalievanie
Lopatkovec zalievajte len vtedy, keď je vrchná vrstva pôdy suchá. Zabezpečte tiež priepustný substrát a kvetináč s drenážou. V kvetináči tiež nenechávajte prebytočnú vodu. Zalievajte ho prevarenou vodou izbovej teploty alebo dažďovou vodou.
- Vlhkosť vzduchu
Odporúčame pravidelne kropiť rastlinu mäkkou vodou alebo umiestniť do jej blízkosti zvlhčovač vzduchu. Kvetináč môžete položiť aj na kamienky s vodou.
- Teplota
Optimálna teplota pre lopatkovec je 18-24 stupňov Celzia. Nezabudnite tiež rastlinu vybrať von, aby sa vyvetrala miestnosť.
- Choroby a škodcovia
Ak sa na rastline objavili vošky, strapky alebo roztočce, treba ich ručne odstrániť a ošetriť organickým insekticídom. V prípade plesní znížte zalievanie a zlepšite vetranie miestnosti.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Lopatkovec kvitne aj v zime. Stačí jedna zložka
Aplikujte raz mesačne. Listy lopatkovca budú lesklé a kvety plodné
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.