13.01.2025 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Radovan1).
V zime nie je čas na oddych od práce v záhrade. Počas chladných mesiacov musíme pripraviť rastliny na nadchádzajúce vegetačné obdobie. Január je ideálny mesiac na prerezávanie konkrétnych stromov a kríkov. Pozrite si ich zoznam.
Zimné záhradkárčenie je ideálnou príležitosťou na starostlivosť o zdravie a kondíciu vašich rastlín na budúci rok. Hoci sa môže zdať, že záhrada spí, teraz je vhodný čas siahnuť po záhradných nožniciach a ostrihať stromy a kríky, ktoré sú v pokoji a dobre znášajú nízke teploty.
Ktoré ovocné stromy treba v zime rezať?
V januári režeme stromy, ktoré sú odolné voči mrazu. Patria sem jablone, hrušky a slivky. Záhradníci to odporúčajú robiť koncom mesiaca, ale nemôžeme to robiť, keď sú veľké mrazy.
Predtým boli najväčšie mrazy v decembri. Posledné roky ukázali, že ich môžeme mať aj v januári alebo februári. Ak sa tak stane, radšej počkáme s prerezávaním aj do polovice februára. V opačnom prípade sa v oblasti prerezávania poškodia aj tie najodolnejšie rastliny voči chladu.
Pri jabloniach formujeme korunu, pričom od prvého konára necháme 70 – 80 cm od zeme. V prípade starších stromov odstraňujeme staré konáre prerezaním koruny.
Hrušky je najlepšie prerezávať preriedením nadmerne zahustených výhonkov a výhonkov rastúcich vertikálne alebo smerom k stredu koruny. Neodstraňujeme však viac ako 1/5 objemu koruny.
Pri prerezávaní sliviek odstraňujeme vetvy, ktoré sú príliš hrubé, rastú smerom k stredu koruny a odstraňujeme poškodené, zmrznuté alebo choré vetvy. Ponecháme malé, dobre rozvetvené konáre s krátkymi výhonkami. Začneme prerezávať od horných častí stromu, znížime korunu približne o 1,5 metra a preriedime stred stromu o niekoľko konárov. Silné výhonky rastúce vertikálne by sa tiež mali zrezať.
Všetky rezy sa vykonávajú ostrým nástrojom. Vzniknuté rany sa musia ošetriť záhradníckou masťou.
Ktoré kríky musíme strihať v zime?
Obdobie strihania kríkov je rovnaké ako v prípade ovocných stromov. Počasie je tu dôležité a musíme ho neustále sledovať.
V zime striháme kríky odolné voči mrazu, ako sú červené ríbezle, čučoriedky, egreše, rakytník a aktinídie. Ako vykonávame tento postup na každej z týchto rastlín?
Červené ríbezle, ktoré rodia na minuloročných a niekoľkoročných výhonkoch, musíme prerezať, t. j. odstrániť všetky konáre, ktoré sú staršie ako 3 roky, ako aj tie, ktoré sú slabé a rastú smerom nadol. To isté platí aj pre egreše.
Čučoriedky plodia na 2 a 3 roky starých výhonkoch, preto toto ošetrenie vykonávame na viacerých starších konároch.
Rakytník príliš neorezávame. Odstraňujeme len slabé, uschnuté a krížiace sa výhonky. Na druhej strane, v prípade aktinídií skracujeme bočné vetvy na 8 až 10 púčikov. Z nich potom vyrastú mladé výhonky, ktoré budú v budúcom roku plodiť.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Kríky a stromy, ktoré sa nesmú strihať v januári. Môžete spôsobiť veľké škody
Tieto rastliny sa v zime rozhodne nestrihajú. Inak nebudú kvitnúť
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.