14.1.2025 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock.com/Owlie Productions)
Pohľad na kiwi nikoho neprekvapí, ale jeho chuť nám niekedy dokáže vytočiť tvár. Nielen kvôli jeho kyslosti, ale aj tým, že nám niekedy môže jemne podráždiť pery. Ak však neexistujú žiadne kontraindikácie, kiwi sa oplatí používať, pretože má toľko dobrôt, že sa nám zaň naše telo úprimne poďakuje, a navyše je vhodné napríklad na marinovanie mäsa, vďaka čomu bude jemné a šťavnaté.
Čo je na kiwi také vzácne?
Chlpaté kiwi je v obchodoch zvyčajne k dispozícii po celý rok, ale cenovo najvýhodnejšie býva v zime. Oplatí sa ho zohnať minimálne z dvoch dôvodov: pretože má zaujímavú chuť, hoci nie každému chutí, a pretože má množstvo cenných vlastností. Čo nájdete v kiwi? Ukazuje sa, že je skutočnou zásobárňou vitamínu C, ktorého prítomnosť je v zime neoceniteľná. Je známe, že posilňuje imunitu, ale zaraďuje sa aj medzi antioxidanty.
Pôsobenie vitamínu C dokáže znížiť množstvo toxínov v tele, čo sa prejavuje v efektívnejšom fungovaní obličiek a pečene, ale tiež minimalizuje riziko civilizačných ochorení. Samozrejme, táto látka má viac zásluh na našom zdraví. Predovšetkým utesňuje cievy, čo môže normalizovať krvný tlak, ale okrem toho syntetizuje kolagén, a to robí pokožku pružnejšou a prejavuje sa na našom mladšom vzhľade.
Kiwi ponúka oveľa viac
Ukázalo sa, že v kiwi je veľa cenných látok a vitamín C je len jednou z nich. Zelené ovocie poskytuje solídnu dávku draslíka: ideálnu na udržanie hladkého chodu srdca a podporu celého kardiovaskulárneho systému. Kiwi poskytuje aj polyfenoly, vitamíny skupiny B a dve cenné látky: karotenoidy a serotonín – známy ako hormón šťastia. Ten nám nielenže dodáva dobrú náladu, ale pomáha nám aj pri ťažkostiach so zaspávaním.
Nezabúdajme, že kiwi má vďaka obrovskému množstvu vlákniny vynikajúci vplyv na črevá. Táto látka im nielenže pomáha k lepšej práci, ale podporuje bakteriálnu mikroflóru, čo sa prejavuje v lepšej imunite. Nemali by sme zabúdať ani na to, že vláknina dokáže znížiť množstvo tzv. zlého cholesterolu, ktorý podporuje aterosklerózu a srdcové ochorenia.
Ako jete kiwi? Nie je to také samozrejmé
Kiwi je najlepšie jesť surové, pretože vtedy si zachováva svoje najcennejšie vlastnosti. Ovocie môže byť aj prísadou do mnohých dezertov, hoci jeho pridanie spolu s želé, napr. do koláčov, spôsobuje, že nestuhne. Na druhej strane môže byť aj zložkou výživných smoothies. Zaujímavé je, že ak kivi rozmixujeme, nemusíme sa obávať olúpania šupky, pretože je úplne jedlá.
Existuje aj menej zrejmé využitie kiwi, pretože je vhodné na marinovanie mäsa. Prečo? Obsahuje enzýmy, ktoré rozkladajú bielkoviny, vďaka čomu je mäso jemné a šťavnaté. Stačí, ak napríklad kúsok bravčového mäsa pokryjete plátkami ovocia a necháte ho niekoľko hodín v chladničke.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Má moc a málo kalórií. Malé ovocie sa dokonca oplatí jesť každý deň
Máte problémy so spánkom? Zjedzte večer toto ovocie a budete spať ako bábätko
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.