15.1.2025 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Edvard Molnar)
Ovocie je skutočným pokladom pre naše zdravie. Ak však nevenujeme náležitú starostlivosť ich čisteniu, môžu telu viac uškodiť ako pomôcť. Určitá skupina ovocia je totiž kontaminovanejšia ako iné a môže obsahovať veľké množstvo pesticídov a iných chemikálií. Preto sa oplatí vedieť, ako ich účinne čistiť. Odporúčame vám, ako to urobiť.
Ovocie často obsahuje veľké množstvo pesticídov, konzervačných látok a iných chemikálií na svojej šupke. Aby ste sa ich zbavili, nestačí ovocie opláchnuť pod tečúcou vodou. Lepším riešením je pripraviť si jednoduchý domáci roztok.
Ktoré ovocie obsahuje najviac kontaminantov?
Mnohé organizácie vykonávajú štúdie, ktoré ukazujú, ktoré ovocie je najviac kontaminované. Americká organizácia Environmental Working Group (EWG), ktorá zverejňuje správy o rezíduách pesticídov v potravinách, sa každoročne delí o svoje zistenia.
Medzi ovocie s vysokým obsahom pesticídov zvyčajne patrí ovocie s tenkou šupkou alebo ovocie, ktoré je náchylné na napadnutie škodcami, a preto si vyžaduje silnú chemickú ochranu. Na základe správ uverejnených v priebehu rokov môžeme medzi najviac kontaminované ovocie zaradiť napr:
- jablká,
- jahody,
- hrušky,
- hrozno,
- čučoriedky,
- maliny,
- citrusy,
- broskyne.
Čistenie ovocia – čo potrebujete vedieť?
Keď už viete, ktoré ovocie patrí medzi najviac kontaminované, je užitočné vedieť aj to, ako ho čistiť, aby ste si nepoškodili zdravie. Je veľmi dôležité zbaviť ich pesticídov, konzervačných látok a iných chemikálií skôr, ako ich začneme jesť. Zvyčajne ich jednoducho umyjeme pod tečúcou vodou, ale v prípade uvedených druhov ovocia to nemusí stačiť.
Najmä ak hovoríme o ovocí s nerovnou šupkou, ako sú jahody, jablká alebo hrozno. V takom prípade je najlepšie siahnuť po jedlej sóde a vytvoriť s ňou roztok, ktorý ovocie lacno a účinne vyčistí. Je to dobrá metóda, pretože jedlá sóda účinne odstraňuje aj pesticídy, ktoré sa ťažko zmývajú. Okrem toho je netoxická a úplne bezpečná pre naše zdravie a možno ju použiť na väčšinu ovocia s hrubou aj hladkou šupkou.
Ako pripraviť roztok jedlej sódy a ako ho používať?
Samotná príprava roztoku jedlej sódy je jednoduchá a nezaberie veľa času a zabezpečí, že naše jedlá na báze ovocia budú bezpečné pre naše zdravie.
Postup:
Jediné, čo musíme urobiť, je naliať do misky 1 liter vlažnej vody. Pridáme do nej 1-2 čajové lyžičky jedlej sódy a dôkladne premiešame, aby sa výrobok dobre rozpustil. Potom do roztoku vložíme ovocie približne na 15 minút. Po uplynutí tejto doby ich jemne pretrieme rukami a opláchneme pod tečúcou vodou.
Nezabudnite však, že táto metóda pôsobí len na nečistoty na povrchu. Neodstráni látky prenikajúce do vnútra ovocia, ktoré sa tam objavili pri poškodení tenkej šupky. Preto je vhodné v obchode siahnuť po ekologických výrobkoch s obmedzeným používaním chemikálií.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Máloktorý Slovák pozná toto ovocie, ktoré z tela vyplavuje toxíny. Je to skutočné ovocie budúcnosti
Sú chutnejšie ako mandarínky a nemajú jadierka. Málokto ich dokáže rozlíšiť
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.