17.1.2025 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Thoom).
Kedy presne pripadne najväčší kresťanský sviatok v roku 2025? Prečo sa dátum Veľkej noci každý rok mení a ako to ovplyvňuje ďalšie sviatky? Prinášame vám kompletný prehľad všetkých dôležitých dátumov a zaujímavých súvislostí, ktoré by ste mali poznať.
Tajomstvo pohyblivého sviatku: Prečo sa dátum Veľkej noci mení?
Na rozdiel od Vianoc, ktoré majú svoj pevný dátum 25. decembra, Veľká noc patrí medzi takzvané pohyblivé sviatky. Jej dátum sa určuje podľa prvého jarného splnu mesiaca, čo ustanovili už v roku 325 na Nicejskom koncile. Tento astronomický úkaz spôsobuje, že Veľká noc môže pripadnúť na ktorúkoľvek nedeľu v období od 22. marca do 25. apríla. V roku 2025 budeme Veľkú noc sláviť 20. apríla, čo je výrazne neskôr ako v predchádzajúcich rokoch.
Tento systém určovania dátumu nie je náhodný. Vychádza z historických a náboženských tradícií, keďže Ježišovo zmŕtvychvstanie sa odohralo práve v období židovskej Paschy, ktorá sa tiež riadi lunárnym kalendárom. Práve preto sa dátum Veľkej noci každoročne mení v závislosti od pohybu Mesiaca.
Ako jeden sviatok ovplyvňuje celý kalendár
Dátum Veľkej noci má zásadný vplyv na celý liturgický kalendár. Od neho sa odvíjajú termíny mnohých ďalších významných kresťanských sviatkov. Popolcová streda, ktorá začína 46-dňové pôstne obdobie, pripadne vždy na deň vypočítaný spätne od Veľkej noci. V roku 2025 to bude 5. marca.
Následne sa od Veľkej noci odvíjajú aj ďalšie významné dni:
- Kvetná nedeľa (13. apríla 2025)
- Zelený štvrtok (17. apríla 2025)
- Veľký piatok (18. apríla 2025)
- Biela sobota (19. apríla 2025)
- Veľkonočná nedeľa (20. apríla 2025)
- Veľkonočný pondelok (21. apríla 2025)
Veľkonočné tradície a zvyky: Čo nás čaká v roku 2025?
Veľká noc zostáva najvýznamnejším kresťanským sviatkom, ktorý sa spája s bohatými tradíciami a zvykmi. Oslavy začínajú rannou rezurekčnou omšou, ktorá symbolizuje Kristovo zmŕtvychvstanie. Po nej nasledujú slávnostné veľkonočné raňajky, kde sa podávajú tradičné jedlá požehnané deň predtým počas svätenia jedál. Medzi typické pokrmy patria vajíčka, šunka, maslo v tvare baránka, chlieb a ďalšie dobroty.
Veľkonočný pondelok sa nesie v znamení ľudových tradícií – šibačky a oblievačky. Tieto zvyky majú korene v dávnych pohanských rituáloch a symbolizujú zdravie, plodnosť a očistu. V modernej dobe sa síce ich forma zmiernila, ale stále zostávajú neodmysliteľnou súčasťou veľkonočných osláv.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Kedy je Veľká noc 2024? Prečo práve tento dátum?
Jedzte nielen na sviatky. Pomôžte skrotiť svoju váhu, cholesterol a krvný tlak
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.