18.1.2025 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Okrasiuk).
V zime potrebujú črepníkové rastliny viac pozornosti ako zvyčajne. Ak vidíte, že im suchý vzduch v kombinácii s nízkymi teplotami neslúži a pomaly chradnú, pripravte si domáci posilňujúci kondicionér. Všetko, čo potrebujete, je voda a jeden výrobok. Kúpite ho v obchode s potravinami za euro.
V obchodoch nájdete mnoho hotových hnojív pre črepníkové rastliny, ale ide o chemické výrobky. Z tohto dôvodu sa čoraz viac ľudí obracia na domáce spôsoby výživy svojich rastlín. Medzi najobľúbenejšie metódy patrí zalievanie odvarmi z kávovej usadeniny, banánovej šupky alebo mlieka, ktoré však nefungujú pre všetky druhy. V poslednom čase sa stal populárnym aj želatínový trik. Ako ju aplikovať a naozaj funguje?
Ako stimulovať rast kvetov v kvetináčoch? Toto hnojivo dokáže zázraky
Existuje dôvod, prečo sa záhradníci v poslednom čase spoliehajú na želatínové hnojivá.
- Obsahuje totiž množstvo živín, ktoré podporujú rast rastlín. Patria medzi ne predovšetkým aminokyseliny, ktoré podporujú rozvoj koreňového systému, ako aj dusík na podporu vyváženého rastu.
- Prvok sa uvoľňuje postupne, takže rastlina môže prijímať krmivo voľne po dlhú dobu. Želatínové hnojivo tiež stimuluje rastliny k tvorbe zelenej hmoty a zlepšuje kvitnutie.
- Mimochodom, zvyšuje aj imunitu. Vďaka takémuto kondicionéru budú naše exempláre menej často napádané rôznymi škodcami vrátane vošiek a budú lepšie odolávať nepriaznivým poveternostným podmienkam, ktoré v zime nie sú náročné.
Všetky tieto aspekty viedli k tomu, že Európska únia zaradila želatínu do zoznamu látok schválených na používanie v ekologickom poľnohospodárstve.
Ktoré kvety možno zalievať želatínovým hnojivom? Tieto rastliny vám poďakujú
Príprava domáceho hnojiva je veľmi jednoduchá.
- Jednoducho nasypte 2 polievkové lyžice želatíny do misky a potom zalejte pohárom horúcej vody.
- Všetko dôkladne premiešajte a potom pridajte 750 mililitrov studenej vody.
- Všetko opäť premiešajte a hnojivo je hotové.
Aplikujte ho raz mesačne a rýchlo si všimnete výsledky. Medzi druhy, na ktoré najlepšie pôsobí, patria monstera, dracéna, filodendron, aloe vera, praslička, sansevieria (svokrine jazyky), zamiokulkas, fikus a papraď. V prípade záhradných rastlín ide o hortenzie, ruže, sedmokrásky, muškáty a begónie. Vďaka vysokému obsahu dusíka sa hnojivo osvedčí aj pri zelenine vrátane paradajok, uhoriek a papriky.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Monstera odmieta rásť? Doprajte jej toto ovocie a vyrastie
Patagónska krása alebo argentínska verbena. Použite trik záhradníkov. Pokojne prežije zimu
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.