19.1.2025 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock.com/Studio113).
Myslíte si, že predlžovačka je bezpečné riešenie nedostatku zásuviek? Omyl! Odborníci bijú na poplach. Bežné domáce spotrebiče zapojené do predlžovačky môžu spôsobiť tragédiu. Zistite, ktoré prístroje nikdy nezapájajte do predlžovačky, ak nechcete riskovať život svojej rodiny.
Smrteľne nebezpečná kombinácia vo vašej domácnosti
Renomovaný elektroinštalatér Paul Martinez prináša alarmujúce zistenia o nebezpečenstvách bežných predlžovačiek, čo povedal aj v rozhovore pre cnet.com. Najväčšie riziko predstavujú spotrebiče s príkonom nad 1500 wattov. „Predstavte si, že do predlžovačky zapojíte elektrický ohrievač. Zástrčka sa začne taviť a požiar je na svete,“ varuje odborník. Bežné predlžovacie káble jednoducho nedokážu zvládnuť takú vysokú záťaž. Dochádza k postupnému prehrievaniu, ktoré môže viesť až k taveniu izolácie. V najhorších prípadoch končí situácia požiarom, ktorý sa šíri neuveriteľnou rýchlosťou. Medzi najnebezpečnejšie spotrebiče patria fritézy, mikrovlnné rúry, elektrické ohrievače všetkých typov, grily, rúry na pečenie a prekvapivo aj chladničky. Všetky tieto zariadenia vyžadujú stabilné pripojenie priamo do uzemnenej zásuvky v stene.
Skryté hrozby v každej domácnosti
Väčšina ľudí si neuvedomuje, že aj bežné kuchynské spotrebiče môžu predstavovať smrteľné nebezpečenstvo. Napríklad zapojenie elektrickej rúry do predlžovačky spôsobuje extrémne zaťaženie kábla. Ten sa začne prehrievať a môže sa vznietiť. Obzvlášť nebezpečné je zapájanie viacerých predlžovačiek do seba. Vzniká tak reťazová reakcia, ktorá dramaticky zvyšuje riziko požiaru. Experti dôrazne varujú pred zapájaním klimatizácie či ohrievačov do predlžovačiek. Tieto energeticky náročné zariadenia potrebujú priamy a stabilný prívod elektriny zo stenovej zásuvky. Mnohí podceňujú aj riziko spojené s používaním predlžovačiek v kúpeľni či vonku. Vlhkosť v kombinácii s elektrinou predstavuje smrteľné nebezpečenstvo.
Ako sa chrániť pred nešťastím
Bezpečné používanie predlžovačiek vyžaduje dodržiavanie niekoľkých základných pravidiel. Najdôležitejšie je sledovať maximálnu povolenú záťaž predlžovačky. Každý kvalitný výrobok má jasne uvedený maximálny príkon spotrebičov, ktoré doň môžete zapojiť. Kábel musí byť vždy úplne rozvinutý – zrolované káble sa ľahko prehrievajú. Predlžovačka nesmie byť zakrytá nábytkom ani kobercami, potrebuje voľný priestor na chladenie. Pre citlivú elektroniku, ako sú počítače či televízory, používajte výhradne špeciálne predlžovačky s prepäťovou ochranou. Nikdy do nich však nezapájajte výkonné spotrebiče ako varné kanvice či žehličky. Pravidelne kontrolujte stav káblov a zástrčiek. Akékoľvek známky poškodenia, ako sú praskliny či zmeny farby, sú signálom na okamžitú výmenu predlžovačky.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Zariadenia, ktoré nikdy nesmú pripojené predlžovacie káble. Niektoré z nich veľmi nenápadné
Tieto zariadenia nikdy nepripájajte k predlžovačke. Hrozí riziko poruchy alebo požiaru
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.