19.01.2025 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Natalia Hrynovets).
Zalievanie rastlín v kvetináčoch destilovanou vodou má rovnako veľa zástancov ako odporcov. Niektorí ju považujú za najlepšiu voľbu, iní tvrdia, že kvetom viac škodí ako pomáha. Kto má pravdu? Ako to už býva, aj v tomto prípade je pravda niekde uprostred, ale sú rastlinné druhy, ktorým je lepšie ju nedať.
Destilovaná voda je čistá kvapalina získaná destiláciou. To znamená, že neobsahuje žiadne nečistoty, ale zároveň ani minerálne látky, ako sú vápnik, horčík alebo draslík, ktoré môžu podporiť rast a kondíciu kvetov v kvetináčoch.
Je teda zalievanie rastlín destilovanou vodou dobrý nápad? V niektorých prípadoch sa môže ukázať ako najlepšia voľba, ale častejšie je jej používanie na zalievanie našich zelených priateľov vážnou chybou. Prečo?
Tieto druhy kvetov možno zalievať destilovanou vodou. Sú citlivé na minerálne soli
Ak máte hydroponické rastliny alebo rastliny citlivé na minerálne soli, je dobré používať na zalievanie rastlín destilovanú vodu. Medzi druhy, ktoré nemajú rady vysoký obsah minerálov v pôde, patria kamélie, ktoré nemajú rady tvrdú vodu, orchidey a paprade, ktoré uprednostňujú šetrnejšie prostredie.
Destilovaná voda môže byť prospešná aj pre azalky, ktoré uprednostňujú mäkkú vodu bez vápnika, a pre rôzne hmyzožravé druhy, ako sú rosičky, mucholapky alebo krčiažniky, ktoré uprednostňujú tekutinu s nízkou mineralizáciou. Poďakujú sa vám za ňu aj tropické kalatea, maranta alebo antúria.
Okrem toho by sa pri zalievaní rastlín destilovanou vodou mali použiť minerálne hnojivá, aby sa vyrovnal nedostatok živín v pôde. Miešanie destilovanej vody s vodou z vodovodu je tiež riešenie, ktoré môže zabezpečiť rovnováhu v kvetináčoch.
Tieto rastliny sa neoplatí zalievať destilovanou vodou, pretože môžu uhynúť
Na druhej strane však aj občasné zalievanie destilovanou vodou môže viesť k nedostatku živín u niektorých črepníkových kvetov, čo môže mať za následok nevzhľadné sfarbenie listov, celkovú slabosť alebo spomalený rast.
Tomuto roztoku sa radšej vyhnite pri pestovaní sukulentov (kaktusy, aloe vera), ktoré uprednostňujú prirodzene mineralizovanú vodu, sansevierie, juky alebo brečtanu. Nepoužívajte ho ani vtedy, ak často používate hnojivá na črepníkové rastliny, pretože destilovaná voda môže vylúhovať živiny z pôdy.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Stačí jedna lyžička. Zbavíte sa v okamihu suchých listov na papradí
Nasypte kávovú usadeninu do kvetináča. Tento jednoduchý trik z éry socializmu nemá konkurenciu
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.