19.1.2025 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Kaewmanee jiangsihui).
V januári sme si chvastavo dali niekoľko položiek na zoznam predsavzatí, aby sme sa o pár týždňov neskôr s nosom nahor tvárili, že vôbec nevznikli. Zvyčajne snívame o dosiahnutí niekoľkých podobných cieľov. Ukazuje sa, že máme nielen podobné novoročné predsavzatia, ale aj spoločné neúspechy a ich príčiny. Toto je najhorší súbor novoročných predsavzatí, aký si môžete vymyslieť. Koľko z týchto hriechov máte za sebou?
Novoročné predsavzatia sú také populárne, že je ťažké nájsť niekoho, kto si s príchodom nového roka ešte nesľúbil niekoľko zmien. Žiaľ, hneď od začiatku očakávame nemožné a namiesto plánu máme predstavy hraničiace so snami. Najčastejšie väčšina predsavzatí veľmi rýchlo skončí v koši, a to až do nasledujúceho roka. Nenastavujte sa hneď na neúspech. Odborníci z magazínu eatthis.com sa rozhodli opýtať sa expertov, odborníkov na výživu a ľudí, ktorí sa už roky venujú wellness priemyslu, na tie najhoršie. Tu je súbor ôsmich predsavzatí na tento rok, ktoré sú najhoršími nápadmi.
Osem najhorších novoročných predsavzatí podľa odborníkov
1. Vzdanie sa skupín potravín a eliminačné diéty
Nejde o to, čo vylúčite alebo akú diétu si zvolíte, ale o predpoklady. Odborníci tvrdia, že extrémne obmedzenia je ťažšie dlhodobo dodržiavať ako rozumné a zdravé stravovanie.
„Jedným z najnezdravších novoročných predsavzatí je vzdať sa potravín alebo skupín potravín, aby sme boli zdravší,“
– hovorí odborníčka na výživu Kelsey Kunik v rozhovore pre eatthis.com.
„Čím viac máte pocit, že sa vzdávate, tým je menej pravdepodobné, že sa vzdáte. Chcete byť zdraví, žiť zdravo a jednoducho odstrániť nezdravé návyky – najlepšie jeden po druhom, po malých krokoch.“
2. Stanovenie extrémnych cieľov pri chudnutí
Väčšina ľudí reálne nehodnotí, čo znamená zdravo a primerane schudnúť.
- Ak sa domnievame, že chudneme príliš pomaly a cieľ sa vzďaľuje, sme frustrovaní a strácame motiváciu.
- Nie je to index hmotnosti, ktorý by nás mal motivovať. Počas chudnutia musí na tejto ceste dôjsť k mnohým dôležitým, úplne iným zmenám. Často tých neviditeľných.
- To isté platí aj o výhodách – to, že neschudnete hneď 15 kg, neznamená, že vaše úsilie je zbytočné.
Stanovte si malé ciele, krok za krokom.
3. Zameranie sa na konkrétne číslo na váhe
Hoci stanovenie cieľovej hmotnosti alebo obvodu môže pomôcť, ak sa sústredíte len na to, je ľahšie zlyhať. To je ďalší spôsob, ako sa rýchlo frustrovať a vzdať sa svojho predsavzatia.
- Chudnutie si vyžaduje trpezlivosť, nie sú to preteky a o vašom úspechu nerozhodujú len čísla.
Pamätajte, že často sa vaše predpoklady môžu ukázať ako nereálne.
4. Pri cvičení skáčete príliš hlboko
Cvičenie a fyzická aktivita sú skvelým spôsobom, ako zlepšiť svoj život, ale určité extrémy nám nemusia príliš dobre poslúžiť.
Najskôr budete pociťovať bolesť svalov a bezmocnosť, čoskoro potom vyhorenie a milión dôvodov, prečo to predsa len vzdať. Tréningu predsa nemôžete podriadiť celý svoj život.
Kľúčovým slovom je striedmosť – frekvenciu alebo úroveň náročnosti zvyšujte postupne.
5. Zmena príliš mnohých návykov naraz
Koľko projektov v práci zvládnete naraz, koľko skúšok v škole zvládnete v jeden deň na jedničku? Rovnako je to aj s predsavzatiami, čo je priveľa, to nie je zdravé!
- Jednou z najčastejších chýb pri novoročných predsavzatiach je plánovať revolúciu a obrátiť svoj život naruby.
Naozaj, táto metóda funguje pozitívne len vo veľmi málo prípadoch. Ak si odopriete všetko, čo máte radi alebo na čo ste zvyknutí, a zároveň očakávate, že sa budete musieť obetovať a tvrdo pracovať, vaša motivácia veľmi rýchlo vyprchá.
Zameraním sa na postupné zmeny si môžete vytvoriť zdravé návyky, ktoré sa zdajú byť dosiahnuteľné a udržateľné. Nie je to to, o čo tu ide?
6. Pôsty a detoxy
Prerušovaný pôst a rôzne druhy očisty a detoxikácie sú veľmi moderným spôsobom, ako začať rok. Nie sú to nevyhnutne zlé nápady, ak viete, ako ich používať a na čo slúžia. Nezabúdajte, že v mnohých prípadoch jednoducho nefungujú. Nemusia nevyhnutne fungovať lepšie ako iné typy diét – to už potvrdzujú konkrétne štúdie.
Podľa odborníčky na výživu Jess DeGoreovej je jedným z najhorších predsavzatí tzv. očista džúsmi. Nielenže takýto detox nie je udržateľný, ale môže byť aj nebezpečný.
„Medzi typické vedľajšie účinky odšťavovania patrí strata elektrolytov, únava, bolesti hlavy a nevoľnosť. Šťavové očisty môžu tiež narušiť trávenie, pretože majú vysoký obsah cukru a nízky obsah vlákniny, bielkovín a tukov. Ak teda vaše novoročné predsavzatie nezahŕňa viac času stráveného v kúpeľni alebo bolesti žalúdka, nie je to dobré predsavzatie,“
– vysvetľuje odborníčka.
Opäť sa zamyslite nad svojím realistickým a dosiahnuteľným cieľom, namiesto toho, aby ste podľahli móde.
7. Snaha vyzerať ako niekto iný
To je jeden z najväčších problémov, ktoré nám sociálne médiá čoraz častejšie prinášajú.
- Už sa nesnažíme len o dosiahnutie často neexistujúceho ideálu, ale snažíme sa, aby sme sa fyzicky podobali ľuďom, ktorých obdivujeme. Je ľahké sa v tom stratiť.
Na konci takejto metamorfózy nás najčastejšie čaká sklamanie. Buďte vždy tou najlepšou verziou seba samého! Pamätajte, že sa nikdy neoplatí vzdať sa. Sústreďte sa na to, aby ste sa cítili a vyzerali lepšie. Nemusíte sa pozerať očami iných ľudí, aby ste boli úspešní.
8. Recyklujte minuloročné predsavzatia
Posledným, častým a najväčším hriechom, ktorého sa v januári dopúšťame v našich hlavách, je recyklácia minuloročných predsavzatí.
Pozrite sa na výzvy a prekážky a premýšľajte, čo tentoraz urobíte inak, aby ste dosiahli iný výsledok. Najlepšia diéta na svete je tá, ktorú dodržiavate, a najúčinnejšie cvičenie je to, ktorému sa nevyhýbate. Áno, je to také jednoduché a ťažké zároveň.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Čím ste starší, tým rýchlejšie čas letí? Bohužiaľ, nie je to mýtus
Bránite sa vychádzaniu z domu? Tu sa dozviete, čo sa deje s vaším telom
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.