20.01.2025 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/max777).
Cyklámen perzský sa vyznačuje ozdobnými listami v tvare srdca. Jeho jemné biele, tmavoružové, svetloružové a červené kvety oživia každý priestor. Ak sa však chcete tešiť z dlhotrvajúceho a bohatého kvitnutia, oplatí sa obrátiť na prírodné metódy hnojenia. Kuchynský biologický odpad ponúka množstvo vitamínov a minerálov, ktoré posilnia koreňový systém a podporia rast cyklámenov.
Rastlina sa najlepšie cíti v chladnejších oblastiach s teplotou 15 až 18 °C. Príliš vysoká teplota spôsobuje rýchle žltnutie listov a skracuje obdobie kvitnutia. Cyklámen uprednostňuje dobre osvetlené miesto, ale bez priameho slnečného svetla. Ideálny je parapet na východnom alebo severnom okne.
Prírodné hnojivo pre cyklámen. Prečo ho používať?
Prírodné hnojenie cyklámenov pomocou kuchynských zvyškov je vynikajúci spôsob, ako znížiť množstvo organického odpadu. Namiesto vyhadzovania šupiek z mrkvy a banánov ich môžete použiť na vytvorenie hodnotného hnojiva. Tým sa nielen postaráte o životné prostredie, ale aj ušetríte peniaze, ktoré by ste bežne minuli na komerčné hnojivá.
Mrkvové šupky sú bohaté na vitamíny a minerály, ktoré sú nevyhnutné pre zdravý rast cyklámenov. Vitamín A podporuje vývoj koreňov a vitamíny skupiny B zlepšujú metabolizmus rastlín. Vitamín C zasa posilňuje prirodzené obranné mechanizmy. Mrkvové šupky obsahujú aj horčík, vápnik, fosfor a draslík, ktoré podporujú kvitnutie a celkové zdravie cyklámenov.
Ako pripraviť hnojivo z mrkvových šupiek?
Príprava hnojiva z mrkvových šupiek je jednoduchá a nevyžaduje si žiadne špeciálne nástroje. Stačí nazbierať mrkvové šupky, dôkladne ich umyť a nakrájať na menšie kúsky. Potom ich vložte do mixéra a rozmixujte na hladkú pastu. Takto pripravenú zmes môžete zriediť v pomere 1:3 s vodou a raz za dva týždne ňou zalievať cyklámen.
Prípadne môžete šupky vložiť do misky a zaliať ich teplou vodou. Nechajte ich niekoľko hodín odstáť, aby do vody prenikli živiny. Po uplynutí tejto doby tekutinu preceďte a použite ju na zalievanie cyklámenov. Toto ošetrenie môžete opakovať každých štrnásť dní.
Pravidelné používanie hnojiva z mrkvových šupiek stimuluje rastlinu k tvorbe väčšieho počtu kvetov. Vitamíny a minerály ovplyvnia zdravý vzhľad a intenzívnu farbu listov cyklámenu a podporia prirodzenú odolnosť rastliny voči chorobám a škodcom. Hnojivo posilní koreňový systém cyklámenu a rastlina bude menej náchylná na napadnutie patogénmi.
Ďalšie kuchynské hnojivá pre cyklámen
Okrem mrkvových šupiek zvážte aj ďalšie domáce hnojivá, ktoré môžu výrazne zlepšiť stav cyklámenov. Mandarínkové šupky sú vynikajúcim zdrojom vitamínu C, vápnika, fosforu a draslíka. Na prípravu hnojiva stačí šupky zaliať teplou vodou a nechať pôsobiť 24 hodín. Po scedení môžete tekutinu používať na zalievanie rastlín každé dva týždne. Takéto hnojivo podporuje zdravý rast rastlín, zlepšuje kvitnutie a posilňuje prirodzené obranné mechanizmy.
Cibuľový odvar predstavuje ďalší účinný spôsob, ako podporiť kvitnutie cyklámenov. Cibuľové šupky zalejte vriacou vodou, ochlaďte a použite na zalievanie. Cibuľový odvar dodáva rastlinám dôležité živiny, ako sú draslík, vápnik, horčík a fosfor, ktoré podporujú zdravý rast a kvitnutie.
Ďalšie domáce hnojivo, ktoré stojí za to vyskúšať, predstavujú kávové usadeniny. Sú bohaté na horčík, fosfor a draslík, ktoré podporujú rast kyslomilných rastlín, ako je cyklámen. Usadeniny sa môžu pridať priamo do pôdy alebo sa z nich môže pripraviť tekuté hnojivo, ktoré sa zaleje vodou a nechá niekoľko dní odstáť. Takéto hnojivo zlepšuje štruktúru pôdy, zvyšuje jej priepustnosť a podporuje zdravý vývoj koreňov.
Ako sa starať o cyklámen?
Zalievanie cyklámenu je jedným z najdôležitejších aspektov jeho starostlivosti. Kvetináč by sa mal na niekoľko minút ponoriť do vody a potom by sa mala prebytočná voda opatrne vypustiť. Tento spôsob zalievania zabezpečuje rovnomernú hydratáciu substrátu a zároveň chráni hľuzy pred hnilobou. Substrát by nemal vyschnúť, ale treba sa vyhnúť aj nadmernému zavlažovaniu, ktoré môže viesť k hubovým chorobám.
Po odkvitnutí sa cyklámen dostáva do stavu pokoja, ktorý je prirodzenou fázou jeho životného cyklu. Počas tohto obdobia rastlina potrebuje menej vody a nižšie teploty. Potom obmedzte zalievanie a nechajte substrát medzi zalievaním mierne vyschnúť. Rastlinu je dobré premiestniť na miesto s teplotou okolo 10 – 12 °C. Počas obdobia pokoja môže cyklámen zhodiť listy, čo je normálne.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Na toto miesto nedávajte cyklámen perzský. Nikdy nebude kvitnúť
Cyklámen môže kvitnúť celú zimu. Všetko, čo potrebujete, je živina zo zvyškov večere
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.