21.1.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Jukov studio).
Príliš riedka omáčka môže pokaziť aj ten najlepší pokrm, preto sa oplatí vedieť, ako omáčku zahusťovať, aby mala dokonalú konzistenciu a štruktúru a nestratila nič zo svojej chuti.
Jednou z vecí, ktoré sa v kuchyni hodia, je vedieť, ako zahusťovať omáčky bez toho, aby sa pokazila ich chuť. Existuje niekoľko spôsobov, ako zlepšiť konzistenciu omáčky bez toho, aby to príliš ovplyvnilo jej kvalitu. Oplatí sa poznať ich všetky a vybrať si ten správny.
Čím zahustiť omáčky? Existuje veľa možností
Pri zvažovaní, čím zahusťovať omáčky, sa oplatí pozrieť sa na osvedčené metódy špičkových kuchárov. Na zahustenie omáčok používajú:
- múku (pšeničnú, kukuričnú alebo dokonca zemiakovú),
- zápražku,
- smotanu,
- maslo,
- trochu mlieka alebo tučný vývar.
Niektoré omáčky možno zahusťovať vínom alebo vodou z varenia cestovín, iné pridaním paradajkovej passaty, ďalšie taveným syrom, mascarpone alebo tvrdým syrom. Omáčku možno zahusťovať aj vaječným žĺtkom alebo zeleninovým pyré, prípadne rozmixovaním zložiek omáčky na hladkú kašu.
Ako zahusťovať omáčku múkou?
Oplatí sa vedieť najmä to, ako zahusťovať omáčku múkou. Ide o jeden z najobľúbenejších spôsobov zahusťovania omáčok, ktorý používajú gazdinky už mnoho rokov. Funguje to najmä pri mäsových a hubových omáčkach.
Ako na to:
- Pridajte 1 – 2 polievkové lyžice pšeničnej (alebo ražnej) múky do malého množstva studenej vody alebo vývaru (alebo vychladnutej omáčky).
- Dôkladne premiešajte, aby nevznikli hrudky.
- Túto kašu vlejte do hrnca s omáčkou pomaly, malým prúdom a za stáleho miešania.
- Pred pridaním múky do omáčky je dobré ju preosiať a po zahustení múkou omáčku ešte niekoľko minút povariť, aby sa zabránilo múčnej chuti.
Ďalším obľúbeným spôsobom zahustenia omáčky pomocou múky je pridanie zápražky:
- Na panvici rozpustite lyžicu masla.
- Pridajte lyžicu pšeničnej múky.
- Za stáleho miešania smažte, kým múka nezhnedne.
- Potom pridajte trošku omáčky, dôkladne premiešajte.
- Prilejte omáčku a niekoľko minút povarte.
Ak sa však chceme vyhnúť lepku v našej strave, môžeme omáčku úspešne zahusťovať kukuričnou alebo zemiakovou múkou. Technika je rovnaká a tieto druhy múky sa odporúčajú najmä na jemné omáčky. Nielenže neobsahujú lepok, ale omáčku ani nezakalia.
Ako zahusťovať omáčku bez múky?
A ako zahustiť omáčku bez múky? Existuje niekoľko spôsobov, hoci nie všetky sú vhodné pre každý typ omáčky.
Dobrým spôsobom zahustenia omáčky je pridať do nej na konci varenia niekoľko kúskov studeného masla. Tým sa omáčka emulguje a získa zamatovú štruktúru. Treba však pamätať na to, že to pokrmu dodá aj maslovú chuť, preto zvážte, či bude tento prídavok pre vašu omáčku vhodný.
Chuť obohatí aj pridanie smotanového syra alebo mascarpone. Nakrájajte ho na malé kúsky a roztopte v troche vychladnutej omáčky, potom ho nalejte do vriacej omáčky a niekoľko minút povarte.
Omáčku, najmä hubovú, môžete zahusťovať aj pomocou hustej smotany. Časť hubového vývaru odlejeme do hrnca, pridáme lyžicu smotany, spojíme, potom vlejeme do panvice a za stáleho miešania varíme.
Ak pripravujete zeleninovú omáčku, jej hustotu môžete zvýšiť rozmixovaním surovín ručným mixérom. Pomôcť môže aj pridanie chuťovo bohatého zeleninového pyré alebo paradajkovej passaty.
Na zahustenie omáčky môžete použiť aj vaječný žĺtok, ktorý sparíte a vyšľaháte, kým nie je svetlý a nadýchaný. Rozšľahaný žĺtok jednoducho pridáme do horúcej omáčky a premiešame, aby sme omáčku nielen zahustili, ale aby mala aj hladkú, zamatovú štruktúru.
Omáčku na cestoviny možno úspešne zahusťovať aj pomocou vody, v ktorej sa varili cestoviny. Keďže pri varení múky sa do vody uvoľňuje lepok, jeho pridanie do omáčky ju jemne zahustí a dodá jej príjemnú štruktúru. Na zvýšenie hustoty omáčky a dodanie jej hĺbky a definície sa môže pridať aj víno.
Ako sa redukuje omáčka?
Pri hľadaní metódy na zahustenie omáčky je užitočné vedieť, ako redukovať omáčku. Redukcia nie je nič iné ako odparovanie prebytočnej vody z omáčky. Ak to urobite?
- Prelejte omáčku do samostatného hrnca.
- Varte ju, kým nezmenší svoj objem a dostatočne nezhustne.
- Potom ju prelejte späť do hlavného jedla.
Nezabudnite však, že chuť omáčky bude pri redukcii intenzívnejšia, preto buďte opatrní pri pridávaní soli a pikantných korenín.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Príprava židovského guláša trvá dva dni. Je taký chutný, že môžete zhrešiť
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.