22.1.2025 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Raushan_films)
Niektoré správania spôsobujú viac škody ako úžitku. A najsmutnejšie na tom je, že človek, ktorý vám najviac ubližuje, ste často vy sami. Všetci máme svojich démonov a drvivá väčšina ľudí čelí v živote neistote. Nezabúdajte však, že je len na vás, čo so svojimi emóciami urobíte a ako s nimi naložíte.
Tu je šesť sebazničujúcich spôsobov správania, ktoré vám účinne bránia v živote a vzďaľujú vás od šťastia. Ak ich robíte, okamžite s nimi prestaňte. Naučte sa zvládať svoje emócie a získate naozaj veľa.
1. Problémy s hnevom
Krik, nadávky a pomsta sú reakcie, ktoré vám vôbec nepomôžu. Sú to neprijateľné spôsoby správania, ale čo je dôležitejšie, neumožňujú vám zbaviť sa emócií, ktoré vás zachvacujú. Ak viete, že niektorá z týchto reakcií zapadá do vášho vzorca reakcií, začnite pracovať na zvládaní hnevu. Je prirodzené pociťovať negatívne emócie, ale nedovoľte, aby vo vás vyvolali to najhoršie alebo aby ste nad nimi stratili kontrolu.
V hneve sa takto nesprávajte, aj keď si myslíte, že vaša reakcia je oprávnená. Hnev je veľmi zlý radca a môžete svoju situáciu ešte zhoršiť alebo urobiť rozhodnutia, ktoré budete ľutovať. Na chvíľu sa upokojte, spomalte dýchanie a premyslite si, čo chcete v tejto situácii naozaj povedať alebo urobiť. Dajte si čas na upokojenie.
Ak vás niekto rozčuľuje, snažte sa zachovať pokoj a namiesto kriku s ním viesť otvorený rozhovor. Ak sa niekto stane voči vám príliš agresívnym, prerušte interakciu, odíďte a nenechajte hnev roztočiť. Nemusíte sa vystavovať takémuto nebezpečnému správaniu.
2. Pasívne agresívna komunikácia
Pasívna agresia nie je nikdy oprávnená a existujú oveľa lepšie spôsoby komunikácie. Útočiť na niekoho online schovávaním sa za bezpečnú obrazovku, vyvesovať nahnevané poznámky na chladničku alebo monitor, nepriamo niekoho z niečoho obviňovať alebo mať pokojné dni a ignorovať druhú osobu sú všetko formy pasívno-agresívneho správania, ktorým by ste sa mali vyhýbať.
Prestaňte utekať pred rozhovormi tvárou v tvár a začnite viesť otvorené, úprimné diskusie s cieľom vyriešiť svoje problémy. Konfrontácia nie je zlá, najhoršie, čo môžete urobiť, je vyhýbať sa jej. Napätie a frustrácia vás zožierajú zvnútra a problém zostáva nevyriešený.
3. Porovnávanie sa s ostatnými
Toto je úplne najčastejší spôsob, ako si ubližovať a pristrihnúť si krídla. Neustále sa porovnávame s ostatnými. Niekedy dokonca vnútorne obviňujeme iných, že sú v živote privilegovanejší alebo šťastnejší. Analyzovanie svojho života, ktoré prostredníctvom prvenstva nejakej zhora videnej nespravodlivosti pôsobí veľmi negatívne. Na jednej strane je to akýsi emocionálny výpadok, pretože vás zbavuje zodpovednosti za vlastný život. Na druhej strane je to mimoriadne účinný demotivátor na zmenu, dôvod na večné sebauspokojenie a smútok. Načo sa snažiť, načo sa snažiť, keď si myslíme, že od nás aj tak takmer nič nezávisí?
Ak sa neustále porovnávate s inými, určite sa skôr či neskôr stanete veľmi nešťastným človekom. Každý má v živote iné ťažkosti a iné radosti, preto porovnávanie sa nemá absolútne žiadny zmysel a neslúži žiadnemu účelu. Váš úspech alebo neúspech sa týka len vás, nie niekoho iného. Je mrhaním života sedieť v čakárni a počúvať slová chvály alebo získavať niečiu ľútosť.
Jediná osoba, s ktorou by ste mali súťažiť, ste vy sami. Radšej sa skúste zamerať na osobný rozvoj a pracovať na tom, aby ste boli lepší. Sústreďte sa na svoju cestu.
4. Nesympatia k ľuďom
Neodôvodnený odpor k iným ľuďom, nadmerné negatívne myslenie o niekom a pocity intenzívneho odporu sú veľmi sebadeštruktívne správanie. Nenávisť sa môže zrodiť zo žiarlivosti, odlišných názorov alebo zranených citov. A hoci môže mať rôzne príčiny, osoba, ktorú ovplyvňuje najsilnejšie, ste vy. Nenávisť a nesympatia k ľuďom je nielen úplnou stratou času a energie, ale predovšetkým neslúži absolútne žiadnemu účelu. Iste, môžete niekoho nemať radi alebo ho nenávidieť, ale otvorenou nenávisťou nič nezískate.
Ak niekoho naozaj tak veľmi nenávidíte, prečo mu venujete toľko času, pozornosti a energie? Chápete, aké je to zvrátené? Odpor voči ľuďom, ktorých vôbec osobne nepoznáte, je ešte neopodstatnenejší a absurdnejší. Jediný človek, ktorý trpí následkami pokazenia takejto špirály, ste opäť len vy. Ak niekoho naozaj nemáte radi, staňte sa voči nemu ľahostajní namiesto toho, aby ste ho otvorene nenávideli. Osloboďte sa od všetkých negatívnych pocitov.
5. Drobnosti
Smiech z cudzieho nešťastia, túžba po pomste, oslava cudzích neúspechov, banálne hádky alebo klebety nemajú žiadny zmysel. Zďaleka vám to môže uškodiť. Takéto správanie nielenže nie je ničím, na čo by ste mali byť hrdí, ale vzďaľuje vás od šťastia. Veľmi rýchlo sa stávate emocionálnou obeťou svojich negatívnych pocitov. Drobnosť je najčastejšie obranným mechanizmom vašej vlastnej neistoty. Prestaňte sa zameriavať na iných ľudí a pozrite sa na seba. Namiesto toho, aby ste sa vysmievali a škodoradostne sa vytešovali z neúspechu niekoho iného, je lepšie konať podľa seba. Využite tento čas na to, aby ste robili niečo, čo vás robí šťastnými.
6. Racionalizácia vášho správania
Ospravedlňovať svoje správanie slovami: „Som taký, aký som“ je zlý spôsob života. Je to strata času dokazovať všetkým, že zodpovednosť za vaše správanie nikdy nepadne na vaše plecia. Ste jediný, kto tomu uverí, a to len na krátky čas. Svoje správanie máte pod kontrolou, takže ho môžete zmeniť. Vidieť sa v myslení typu „všetko alebo nič“ sa vám môže rýchlo vymknúť spod kontroly a nie je to dobré pre váš rozvoj.
Úctu si nezískate, ak ju sami nikomu nepreukážete. Extrémna neúcta k druhým má svoju cenu. Pamätajte, že v konečnom dôsledku ju znášate vy. Radšej prevezmite zodpovednosť za svoje rozhodnutia a správanie a trochu na sebe popracujte. Takéto vzorce správania škodia nielen druhým, ale aj vám. Nestojí to za to.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
„Plávajúci kamaráti“ – extroverti, ktorí si idú vlastnou cestou
Bránite sa vychádzaniu z domu? Tu sa dozviete, čo sa deje s vaším telom
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.